Mazpulcēnu vasaras skola “Šodien laukos”

GalerijaPrint

Tumes pagasta “Sveikuļos” 20. un 21. jūnijā norisinājās vasaras skola “Šodien laukos”, kurā pulcējās 84 dalībnieki no Tukuma, Jaunpils, Kandavas un Engures novadu mazpulkiem. Nometnes laikā notika gan informatīvā tikšanās, gan pieredzes brauciens.

Sākuma svinīgajā uzrunā tika teikts liels paldies mazpulku vadītājiem par ieguldīto darbu jauniešu izglītošanā lauksaimniecībā, dāvinot LLKC mācību materiālus augkopībā. Tā kā pasākuma nosaukums bija “Šodien laukos”, tad arī īpašais cienasts mazpulcēniem – magoņu kliņģeris tika cepts lauku uzņēmumā IKU “Amsa”.

 Informatīvās tikšanās laikā tika sniegta informācija par Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra darbu un pakalpojumiem;notika mazpulku dalībnieku savstarpēja iepazīstināšana; tika rīkoti konkursi un organizēts grupu darbs – augu, dzīvnieku, zivju atpazīšana; bija tikšanās ar uzņēmēju Artu Berezovsku – radošā darbnīca, zāļu kokteiļu gatavošana; apkopoti projekta “Šodien laukos” rezultāti (kas patika, kas mazāk patika, ko vēl vēlētos).

Skolēni guva informāciju par LLKC, uzņēmējdarbības iespējām laukos, pieredzi uzņēmējdarbībā, komunikāciju un saskarsmi.

Pieredzes apmaiņas braucienā skolēni tika iepazīstināti ar divām veiksmīgām saimniecībām, kuru darbība nav saistīta ar lauksaimniecību, bet kuras ir atradušas savas iespējas, lai veiksmīgi darbotos vietējā teritorijā.

Zvejnieku sētā “Dieniņas” saimnieki nodarbojas ar zvejniecības arodu jau trešajā paaudzē. To saimnieki Iveta un Oskars Celkarti nodarbojas arī ar mājražošanu. Tiek kūpināta un gatavota dažādu zivju produkcija. Saimnieki uzņem tūristus, demonstrē kūpināšanas procesu, rīko degustācijas, izmitina viesus senā zvejnieku namiņā. Skolēniem piedāvā praktiskas nodarbības zvejas tradīciju apguvē. Mazpulcēniem tika stāstīts un rādīts par zvejnieku dzīvi, tradīcijām un sūro darbu agrāk. Skolēni sacentās reņģu vēršanā uz irbiem, tīklu vilkšanā un zivju izņemšanā no tīkla.

Tukuma novada Sēmes pagasta “Bebru” saimniece Iveta Liepiņa nodarbojas ar lauku tūrismu, vada radošās darbnīcas dažādām interešu grupām. Skolēni tika iesaistīti radošajā darbnīcā “Cita doma” un veidoja dabas gleznas Līgo svētkiem no dažādiem augiem. Saimniece demonstrēja arī citas nelauksaimnieciska rakstura nodarbes, ar ko varētu nodarboties lauku saimniecībā (kastu apdarināšana, grozu pīšana, pirts lietu izgatavošana u. c.).

Veicot aptauju un apkopojot rezultātus, secinājām, ka šāda veida pasākumi skolēniem ļoti patīk, viņi labprāt iesaistās dažādās aktivitātēs un piedalītos līdzīgos pasākumos arī turpmāk. Skolotāju ierosinājums ir organizēt radošās darbnīcas ar augu atpazīšanu un piedalīties mācību stundās skolās, kā arī organizēt pieredzes braucienus uz veiksmīgām lauku saimniecībām. Sadarbība ar mazpulkiem LLKC Tukuma nodaļai ir izveidojusies jau pirms vairākiem gadiem (semināru organizēšana, Mazpulku saražotās produkcijas gadatirgus, Projektu konkurss), un to arī turpināsim, izglītojot un iesaistot mazpulcēnus dažādās LLKC Tukuma nodaļas organizētās aktivitātēs.

Pasākums kopumā bija izdevies – gan izzinošs, gan interesants un atraktīvs. Skolēniem īpaši patika atraktīvās daļas – izzinošas spēles (lauksaimniecības dzīvnieki), kā arī iespēja praktiski darboties. Dalībnieki rādīja pārsteidzoši labas zināšanas par  saimniekošanu laukos, līdz ar to konkursa jautājumi varēja būt arī sarežģītāki. Pozitīvs bija tas, ka pasākumā tika iesaistīti mazpulki, nevis tikai viena skola. Līdz ar to pasākums bija vērienīgāks, jo varēja piedalīties skolēni no vairākām lauku skolām.

Paldies LLKC Tukuma nodaļas vadītājai Janai Tramdahai, LLKC Lauku attīstības nodaļai, Tukuma novada Izglītības pārvaldes Multifunkcionālā jaunatnesiniciatīvu centra jauniešu centra koordinatorei Santai Bergmanei, mazpulku vadītājiem un visiem, visiem, kuri iesaistījās pasākuma organizēšanā un norisē!

Sarma Rotberga,

Tukuma novada lauku attīstības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru