Narcišu laiks Nītaurē

GalerijaPrint

Narcišu laiks. Nītaurieši zin, ka Andra un Mairas Prikuļu saimniecībā, tas ir katru gadu.

Par to, kā viss sākās, stāsta Maira: – Sākumā bija mīlestība uz ziediem, jo bez tās nevar. Tad pamazām mīlestība pārauga biznesiņā. Vīra zemnieku saimniecība “Jaunsērbiņi” startēja LAD projektu konkursā “Atbalsts daļēji naturālo saimniecību pārstrukturizācijai ” 2006. gadā. Saņēmām atbalstu un projekta darbības laikā, piecos gados, iegādājāmies narcišu sīpolus, ievilkām apkuri siltumnīcā un iegādājāmies motobloku.

– Kas šajos 14 gados ir mainījies?

– Mainījies ir tas, ka pietrūkst zemes, kur varētu stādīt narcises.  Būtu labi, ja vienā un tajā pašā vietā narcises neaudzētu tik ilgi. Lai zemi atpūtinātu, pēc sīpolu norakšanas sējam eļļas rutku un sinepju maisījumu. Vēl mainījies tas, ka klāt nākušas jaunas narcišu šķirnes. Radusies pārliecība, ka ir ziedi biznesam – stabili kāti, skaisti ziedi, viegli pārvadājami, izturīgāki pret slimībām, un ir ziedi sirdij – skaisti, neparastāki, bet grūtāk kvalitatīvi realizējami. Domājam, kā labāk konkurēt ar Zemgales puķu audzētājiem, jo pie mums vēl var slēpot, kad tur jau narcises lien ārā no zemes. Tāpēc pirmā raža ir siltumnīcā, pēc tam uz lauka speciālos, ar plēvi apvilktos “tuneļos” un tikai tad brīvā dabā uz lauka. Šogad gan brašie vēji visus mūsu tuneļus pāris naktīs “noslaucīja“ no lauka uz mežmalu. Zaudējumi... Bet esam iemācījušies neizmist par to, ko nevar ietekmēt. Un ķibeles nepiemeklē tikai tos, kas neko nedara.

– Kur narcises tiek realizētas?

– Mazliet uz vietas saimniecībā, bet pārsvarā tās priecē pilsētniekus Rīgā, Siguldā un Cēsīs. Un aiziet arī nezināmā virzienā, jo Rīgā nakts tirgū jau neviens nestāsta, no kurienes atbraucis.

– Kādi ir smagākie darbi?

– Fiziski smagākais darbs ir narcišu pārstādīšana. Vispareizāk būtu sīpolus pārstādīt pēc 3-5 gadiem, lai tie pārāk nesacero un nezūd ziedu kvalitāte. Šajā laikā (pēc lakstu noiešanas) parasti ir ļoti sauss un dabūt zemē dakšu vien jau ir problēma. Katru gadu kāda dakša noteikti ir jānomaina! Grūta ir arī cīņa ar nezālēm. Patīkams, bet darbietilpīgs ir narcišu plūkšanas laiks, kas sakrīt ar citiem pavasara darbiem. Līdz ar to citi darbi iekavējas, bet narcisēm ir prioritāte. Un pats nozīmīgākais darbs ir ziedu realizācija. Nepietiek jau ar izaudzēšanu un noplūkšanu vien, jāatrod arī pircēji.

Bet Maira un Andris ir optimisti. Un viņiem izdodas. Lai arī turpmāk saglabājas optimisms, ir daudz jaunu narcišu šķirņu, ierosmju un pircēju!

Inese Menģele,
Amatas novada lauku attīstības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru