Preiļos jauniešiem ideju netrūkst

GalerijaPrint

LLKC Preiļu nodaļā augusts iesākās aktīvāk nekā parasti, jo tika uzsāktas mācības jauniešiem aktivitātē „Atbalsta lauku jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšanai”. Preiļos programma tiek īstenota trešo gadu, iesaistot jauniešus no 18 līdz 40 gadiem.

Pirmā tikšanās ar jauniešiem tika organizēta 4. augustā – informatīvā diena, kad jaunieši tika iepazīstināti ar programmu, mācību norisi un citām aktualitātēm. Savukārt iepriekšējo gadu mācību dalībnieki – Māris un Silvestrs mudināja jauniešus izmantot šo iespēju, jo tie ir jauni draugi, zināšanas un pieredze. Uz informatīvo dienu bija ieradušiem 17 jaunieši.  

Viss sākās ar idejas definēšanu un izvērtēšanu. Pirmās divas mācību dienas tika veltītas idejas meklēšanai, tās izvērtēšanai un analīzei. Katra dalībnieka ideja tika uzklausīta, aizstāvēta, kritizēta un papildināta. Jauniešiem notika ne tikai teorētiskās mācības, bet tika doti arī praktiski uzdevumi ideju attīstībā. Tika sniegts arī ieskats menedžmenta un mārketinga jomās. Lektore Marika Rudzīte-Griķe jauniešus mudināja uzdrīkstēties un uzsākt savu biznesu, pie mazākajām neveiksmēm neapstāties un nenolaist galvu, bet gan mēģināt vēlreiz, jo pat veiksmīgākie un pasaulē atzītākie uzņēmēji saskaras ar neveiksmēm.

Mācību laikā jaunieši tika informēti par uzņēmējdarbības pamatiem, jo viens no svarīgākajiem lēmumiem ir pareizas uzņēmējdarbības formas izvēle, kas ietekmē uzņēmuma darbības specifiku. Tāpat tika stāstīts par grāmatvedības pamatiem un nodokļu politiku, uzsverot, to, ka grāmatvedība nav tas, no kā vajadzētu baidīties un varbūt tāpēc pat neuzsākt savu biznesu. Uzsākot uzņēmējdarbību, ne tikai jāiepazīstas un jāizpilda milzum daudz nosacījumu, bet ir iespēja saņemt atbalstu sava biznesa uzsākšanai. Mācību laikā jauniešiem tika stāstīts par LEADER projekta nosacījumiem un to īstenošanu. Nozīmīgs laiks tika veltīts biznesa plāna finanšu plānošanai un esošo un nepieciešamo resursu analīzei. Plānojot finanšu sadaļu, svarīgi ir apzināties visas izmaksu pozīcijas. Detalizēta izmaksu pozīciju analīze parādīs idejas ienesīgumu un dzīvotspēju.

Uzņēmēju pieredze

Pēc aktīvā mācību procesa tika organizēts pieredzes apmaiņas brauciens pie Madonas novada iedvesmojošiem un radošiem uzņēmējiem. Brauciena laikā tikāmies ar Madonas novada pašvaldības uzņēmējdarbības un tūrisma attīstības nodaļas vadītāju Romānu Hačatrjanu, kurš iepazīstināja ar uzņēmējdarbības vidi Madonas novadā. Romāns mudināja jauniešus nebaidīties no savām idejām, lai arī reizēm tās ir nereālas. Tāpat ir jāprot uzklausīt citu uzņēmēju ieteikumi, bet ne vienmēr tie jāņem vērā.  Uz tikšanos tika uzaicināts SIA “Kellwer” īpašnieks Kristaps Janovičs. SIA “Kellwer” nodarbojas ar koka rokas pulksteņu ražošanu. Kristaps jauniešiem pastāstīja par savas biznesa idejas rašanos un turpmākajiem soļiem līdz pat idejas realizēšanai. Kristaps uzsvēra, cik svarīgi ir apzināt savus resursus un tos izmantot idejas realizēšanai.  Lai pastāstītu par savu biznesu, bija ieradusies SIA “Iva Saccessorie” īpašniece Liene Hačatrjana.  Uzņēmums nodarbojas ar ādas soma šūšanu. Liene jauniešiem deva vērtīgus padomus uzņēmējdarbības uzsākšanai. Liene mudināja savu biznesu sākt lēnām, jo sākumā ir jāiegūst ļoti daudz informācijas par savu ideju, tā jāizvērtē un pēc tam tikai jāsāk realizēt. Jāatceras, ka, uzņēmējdarbību uzsākot, noteikti būs jāiegulda arī savi personīgie līdzekļi un uzreiz uz lielu peļņu nav jācer, bet lēnām, soli pa solim uz to jāvirzās.  Lienei bija arī savs stāsts un pieredze par piedalīšanos biznesa ideju konkursos. Nekad nevajag baidīties piedalīties konkursos, jo tā ir vieta, kur tiek iegūta svarīga informācija – ieteikumi un kritika. 

Ieguvuši vērtīgus padomus, devāmies tālāk pie SIA „Madonas karameles”, kur mūs sagaidīja uzņēmuma īpašniece Linda Blaževiča. Apmeklējot uzņēmumu, jauniešiem tika rādīts karameļu gatavošanas process. Sākumā šķita, ka tas ir ļoti vienkārši un nekādi brāķi gatavošanas procesā nav iedomājami, bet tā nemaz nav. Lai karameles padarītu īpašas, tiek iestrādāts zīmējums. Process ir smags un atbildīgs, jo tas ir roku darbs. Jautājot, vai šo procesu nevar mehanizēt, Linda atzina, protams, var, bet tās ir lielas investīcijas, un tas ir nākotnes sapnis. Uzņēmums darbojas tikai trīs gadus un tas ir ieguvis atpazīstamību visā Latvijā. Pēc karameļu darbnīcas apmeklējuma devāmies pie Anda Apsīša, kurs nodarbojas ar koka loku izgatavošanu. Anda bizness aizsākās pavisam nejauši, kā jau katram puišelim bērnībā patika šaut ar loku, un šobrīd viņš ir īstenojis savu bērnības sapni un izgatavo lokus pēc individuāla pasūtījuma. Izgatavojot loku, svarīgs ir augums un atvilkuma spēks, un tas, kurš  cilvēks ar šo loku šaus.  Andis smej, ka tas ir viņa hobijs, darbs un pats ir sava laika plānotājs. Lai arī uzņēmums ir salīdzinoši mazs, ražošanas apjomi nav lieli, tomēr par uzņēmuma eksistenci zina jau arī aiz Latvijas robežām.

Dienas noslēgumā devāmies uz SIA “Burkānciems”, lai iepazītos ar kazu audzēšanas metodēm.  Uzņēmuma īpašniece Ruta tikšanās sākumā pastāstīja par savu īpašumu. Ruta teic, ka iegādājoties saimniecību, bija jāsāk kaut kas darīt, un viņa nolēmusi audzēt kazas, jo apkārt ir daudz pļavu, lai nodrošinātu nepieciešamo lopbarību. Jautājot, kāpēc tieši kazas, saimniece atbild, ka tās ir salīdzinoši mazākas par citiem dzīvniekiem un viņai kā sievietei būs vieglāk kazas apkopt. Lai uzsāktu nodarboties ar kazkopību, noderīga informācija un pieredze tika iegūta Vācijā, strādājot šāda veida saimniecībā. Šobrīd saimniecībā ir ap 150 kazām, no tām 100 slaucamas kazas. Saimniecībā ir sierotava, kas ļauj pienu pārstrādāt un gatavot dažāda veida sierus. Dažādojot siera klāstu, tiek iepirkts arī govs piens. Siera nogatavināšana ir ilgs process, līdz pat 3 mēnešiem. Pamatā produkcija tiek tirgota Rīgā, Kalnciema tirdziņā. Apmeklējuma noslēgumā bija iespēja degustēt dažāda veida sierus.  Pēc sieru degustācijas devāmies atpakaļ uz mājām. 

Jaunieši atzina, ka brauciens deva motivāciju, iedvesmu darīt un nepadoties! Jauni un entuziasma bagāti Latvijas uzņēmēji ir jauniešu iedvesmas avots. Jāatceras, ka nākotni mēs veidojam paši ar savu uzņēmību un darbiem.

Pēc iedvesmojošā pieredzes brauciena jauniešiem bija jāprezentē savas biznesa idejas. Jāatzīst, ka jauniešiem ir visnotaļ atraktīvas un nopietnas idejas sākot ar ķirbju sēklu eļļas ražošanu, pirts SPA procedūrām, ārstniecisko augu tēju ražošanu, mājputnu audzēšanu, ziedu rotu un apsveikuma kartiņu gatavošanu, vannas bumbu un smaržīgo ziepju ražošanu, piparmētru pārstrādi līdz pat „mājas kokā” izveidi un  skaņas uzlabošanas mārketingam.

Jaunieši atzina, ka mācības bija interesantas, īpaši patika pieredzes apmaiņas brauciens un Marikas Rudzītes-Griķes lekcijas.

Lai jauno uzņēmēju biznesa idejas īstenotos un attīstītos, sadarbība ar konsultāciju biroju turpināsies, tiekoties individuālās konsultācijās.

Jolanta Augšpūle,

LLKC Preiļu konsultāciju biroja uzņēmējdarbības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru