Reņģes – mūsdienu Latvijas garša

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Talsu nodaļa sadarbībā ar Valsts Zivsaimniecības tīklu organizēja izglītojošo semināru “Zvejas un akvakultūras produktu apstrāde un mārketings”, kura laikā pasākuma dalībnieki iepazinās ar zivju produktu mārketinga nozīmi uzņēmumā un reņģu dažādām pagatavošanas iespējām. Izglītojošā semināra mērķis bija dažādot reņģu ēdienu sortimentu ikdienas un svētku galdam, popularizēt reņģi kā lielisku un lētu pārtikas produktu, ar ko arī iespējams veicināt tirgus noietu.

Pasākuma laikā dalībnieki tika izglītoti arī par reņģu atšķirīgajām pazīmēm, bioloģiskajām īpašībām, vairošanos, izplatību un izmantošanu. Izrādās, ka reņģes par nozīmīgu zvejas objektu kļuvušas 50. gados, kad reņģu zvejā plaši sāka lietot traļus.

PIKC “Rīgas Valsts tehnikums” Laidzes teritoriālās struktūrvienības pasniedzēja Ina Krūze pastāstīja, ka vislabāk ēst mazās jaunās reņģes, kuras ir mazāk uzņēmušas smagos metālus un dažādus ķīmiskus savienojumus. Speciālisti iesaka ēst mazās reņģes ar visām asakām, jo tas ir kolosāls dzelzs, kalcija un fosfora avots. Reņģes atšķirībā no citām zivīm ir lielisks olbaltumvielu avots, it īpaši omega 3, kas mums ir nepieciešams asinsvadu un sirds stiprināšanai.

Dalībniekiem bija iespēja pašiem piedalīties reņģu gatavošanas procesā. PIKC “Rīgas Valsts tehnikums” Laidzes teritoriālās struktūrvienības pasniedzējas bija sagatavojušas reņģes pēc dažādām receptēm. Kopīgi tika pagatavoti astoņi dažādi reņģu ēdieni. Piemēram: reņģu rolmopši ar bietēm, pildītas reņģes ar olām, saldā krējumā sautētas reņģes. Dalībnieki par vislielāko pārsteigumu garšas un vienkāršības ziņā atzina reņģu un svaigu kāpostu kotlešu recepti. Izmēģiniet arī jūs!

Reņģu un svaigu kāpostu kotletes

Sastāvdaļas:

  • 1-1,5 kg svaigu reņģu (der arī kūpinātas)
  • 1 neliela kāpostgalva
  • milti, sāls, cukurs, eļļa
  • krējums, zaļumi

 

Pagatavošana: 45 min.

1) Reņģes iztīra,

2) Kāpostgalvu sagriež 4 daļās, izgriež kacenu, nedaudz apvāra un notecina, smalki sagriež,

3) Reņģes un kāpostus samaļ gaļas mašīnā,

4) Pievieno miltus, sāli, cukuru,

5) Cep sakarsētā eļļā.

6) Pasniedz ar skābu krējumu, zaļumiem.

 

Katrīna Kļimovska,

LLKC Talsu nodaļas uzņēmējdarbības konsultante

Pievienot komentāru