Rudzātu skolēni iepazīst lauksaimnieka profesiju

GalerijaPrint

LLKC Preiļu konsultāciju birojs 19. oktobrī rīkoja pieredzes apmaiņas braucienu Līvānu novada Rudzātu vidusskolas 8. un 9. klašu skolēniem. Pasākuma mērķis bija iepazīstināt skolēnus ar Malnavas koledžas izglītības programmu īstenošanas vietu Višķos, Višķu Profesionālajā vidusskolā. Apmeklējām arī zemnieku saimniecību “Kurmīši”, kur bija iespēja iepazīties ar ārstniecības augu audzēšanu un zāļu tēju ražošanu. Pieredzes apmaiņas brauciena noslēgumā tika apmeklēts mini zoodārzs zemnieku saimniecībā “Akati” Krāslavas novada Robežnieku pagastā.

Pirmā pieredzes apmaiņas brauciena pieturvieta bija Višķu profesionālā vidusskola, kur skolēni tika iepazīstināti ar skolas vēsturi. Tā dibināta 1921. gadā, un šis, 2017. gads, skolai ir bijis nozīmīgs jubilejas gads. Tika atzīmēta 95. gadu jubileja. 

Skolā tiek piedāvātas vairākas izglītības programmas gan skolēniem ar pamatskolas izglītību, gan jauniešiem ar vidusskolas izglītību.

Tiem jauniešiem, kuri nāk mācīties pēc pamatskolas beigšanas, četru gadu laikā ir iespējams iegūt divas profesijas: kvalifikācija –  lauksaimniecības tehnikas mehāniķis un lauku saimniecību apsaimniekotājs. Jaunieši saņem stipendiju un ir iespējams dzīvot dienesta viesnīcā. Jauniešiem no 17 līdz 29 gadu vecumam ar vidusskolas izglītību tiek piedāvāts iegūt profesionālo izglītību pusotra gada laikā.  Jauniešiem ir garantija par labām sekmēm saņemt stipendiju līdz 115 eiro mēnesī, kā arī iegūt B, D traktortehnikas vadītāja un B kategorijas autovadītāja apliecību.

Skolēniem bija iespēja arī apskatīt Višķu profesionālās skolas darbnīcas, tur esošo tehniku un aprīkojumu. Ikviens varēja klātienē apskatīt kombaina un traktora kabīnes un pavērot, kā notiek virpošanas un metināšanas darbi.

No Višķiem devāmies uz Krāslavas novada Ūdrīšu pagastu, kur atrodas zemnieku saimniecība “Kurmīši”, kurā nu jau vairāk nekā 20 gadus tiek audzētas un vāktas ārstniecības augu tējas. Skolēniem tika pastāstīts, kā augi tiek vākti, žāvēti, smalcināti un realizēti. Lai ziedi tiktu apputeksnēti, saimniecībā tiek turētas arī bites. Kā papildus nozare ir vaska šūnu ražošana. Bērni tika aicināti uz praktisku nodarbi – no bišu ražotā vaska izgatavot sveci, pēc tam visi tika aicināti nodegustēt ārstniecības augu tēju un medu.

Pieredzes apmaiņas brauciena noslēgumā tika apmeklēta zemnieku saimniecība “Akati”, Krāslavas novada Robežnieku pagastā. Te varēja apskatīt gan lielus, gan mazus putnus un dzīvniekus. Ar vislielāko interesi skolēni klausījās saimnieces stāstījumu par Āfrikas melnajiem strausiem un Austrālijas emu. Lielie putni labprāt ēd zāli. Jauniešiem tika dota iespēja dzīvniekus pabarot. Strausi labprāt arī pozēja fotogrāfiem. Bez šiem lielajiem putniem tika aplūkoti arī baloži, pāvi, fazāni, pērļu vistas un parastās vistas. Saimniece stāstīja, ka lielus postījumus šajā vasarā nodarījusi lapsa, vienā naktī iznīcinot 30 dažādus putnus. Tāpat apskatījām arī alpakas, sivēnus, nutrijas un kazas.

Pēc mini zoodārza apskates devāmies mājup. Skolēni priecājās par skaistajām, krāsainajām lapām, kuras rotāja kokus. Vēl lielāku prieku sagādāja siltā un saulainā diena, jo šajā vasarā saulīte mūs bija priecējusi ļoti reti.

Pasākums notika Valsts Lauku tīkla īstenotās aktivitātes “Lauksaimniecības un mežsaimniecības nozares popularizēšana vispārizglītojošās skolās” ietvaros. 

Tekla Mediņa,

Riebiņu novada lauku attīstības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru