Secē vēlas paplašināt šūšanas darbnīcu

GalerijaPrint

Seciete Inese Bluķe konkursa “Laukiem būt!” reģionālajā kārtā ieguva otro vietu 13 dalībnieku konkurencē. Viņas radītais produkts – brīvā laika somas – ieinteresēja konkursa žūriju. Iespējams, Inesi izvirzīs konkursa finālam, un viņa būs starp 15 labākajiem valstī, kas savukārt dotu iespēju saņemt finansējumu šūšanas darbnīcas paplašināšanai.

LLKC Aizkraukles birojā notika biznesa ideju konkursa “Laukiem būt!” reģionālā kārta. Tajā startēja 13 dalībnieki – zemnieku saimniecību, brīvdienu māju saimnieki, kā arī citi rosīgi cilvēki no Jaunjelgavas un Aizkraukles reģionam tuvākajiem novadiem. Viņus vērtēja konkursa žūrija, LLKC reģionālo biroju pārstāvji no Kuldīgas, Saldus, Liepājas, Tukuma un Ventspils.

Dalībniekiem 10 minūtēs žūriju vajadzēja pārliecināt par sava produkta vai pakalpojuma unikalitāti un atbalsta nepieciešamību. Vieniem tik raiti nevedās, traucēja satraukums, citi žūrijas priekšā bija atvērti un pārliecināti.

Seciete Inese Bluķe jau pazīstama saistībā ar tautastērpu šūšanu. Diemžēl šai nodarbei ir sezonāls raksturs, tāpēc meklētas papildu iespējas, un no pērnā augusta Secē, Aptiekas mājā, pašvaldības atvēlētajā telpā, top brīvā laika somas jeb iepirkuma maisi no auduma, vīna pudeļu “mētelīši”,  riteņu somas, linu maisiņi maizei un daudz kas cits. Lielu daļu šūtā Inese parādīja un lietošanu demonstrēja konkursa žūrijai un pārējiem dalībniekiem. 

Inese stāsta, ka par līdzekļiem, kas iegūti, šujot tautastērpus, iegādāta papildu tehnika, iepirkts materiāls un realizēta ideja par auduma maisiņu jeb brīvā laika somu šūšanu.

Tos jau iepazinuši un novērtējuši Kalnciema ielas tirgus apmeklētāji Rīgā. Pamazām izvērtēts pieprasījums, atklātas un novērstas kļūdas. Piemēram, mainīts somu izmērs, tās kļuvušas ietilpīgākas. Atklājušās arī kļūdas, aprēķinot pašizmaksu. Uzlabotas lietošanas iespējas — somas var likt arī plecā, bet, ja abas rokas aizņemtas, transformēt par mugursomu. Konkursa žūrija atzinīgi novērtēja arī ērtās riteņsomas, kas stiprināmas uz velosipēda rāmja, ar vairākiem nodalījumiem, tās ir gan praktiskas, gan stilīgas. Čaklā šuvēja atzīst, ka jau rudenī pieprasījums bijis tik liels, ka nācies iespringt, lai to apmierinātu. Tuvojoties vasaras sezonai, šobrīd norit darbs lielu pludmales somu izstrādē. Gan tirdzniecībā esošās, gan tās, kuras vēl top, būs pielīdzināmas organaizeriem, kur katrai lietai, lietu grupai paredzēta sava vieta. Līdz ar somām darbnīcā Secē top arī maizes iesaiņojums jeb auduma kabatas, kurās maize ilgāk uzglabājas svaiga, un  atšķirībā no plastmasas maisiņa kukulītis nesasvīst.

Piedāvājumā ir arī vīna pudeļu “mētelīši” – platas auduma aproces, uz kurām izšūts teksts. “Mētelīši” ir gan praktiski – pārnesot vairākas pudeles, tās savā starpā nesasitas,  gan kalpo kā interesants dekors, kas var aizstāt tradicionālo papīra etiķeti. Tā kā Inesei draugos ir vīndari, izgatavotas īpaši vīna pudelēm paredzētas somas. Padomā ir šūt līdzīgas somu arī alus pudelēm.

Lai ikdienā regulāri izmantotās, no dabiskiem materiāliem – lina un kokvilnas – gatavotās somas ilgi saglabātos tīras, nesamirktu, Inese audumu pirms šūšanas apstrādā. Izmanto sendienās zvejnieku iecienītu metodi – audumu mērcē uzsildītā šķīdumā, kurā sajaukts bišu vasks, terpentīns un lineļļa. Šādi apstrādāts audums neuzsūc mitrumu, un to var tīrīt ar mitru lupatiņu. Tā kā Inese somas šuj nepilnu pusgadu, šobrīd nav iespējas pārbaudīt to izturību ilgākā laika posmā, bet vēsturiski zināms, ka šādi apstrādāts audums savas īpašības saglabā vairākus gadus. Kopā ar somām Inese plāno klientiem piedāvāt iegādāties arī to apstrādei paredzēto šķīdumu.

Inesei žūrijas vērtējums deva otro vietu, kas nozīmē iespēju saņemt speciālistu konsultācijas dažādos ar uzņēmējdarbību saistītos jautājumos, piemēram, grāmatvedībā, uzņēmuma vadībā, šūšanā utml. Konkursa otrā kārta noteikta marta beigās Rīgā, un Inesei, neraugoties uz otro vietu, joprojām ir iespēja tajā iekļūt. Uzvara finālā nozīmētu arī finansiālu atbalstu. Jau šobrīd aprēķināts, ka ar pašreizējo izaugsmes tempu drīzumā būs nepieciešama četras reizes lielāka darbnīca, kā arī 10 tūkstoši eiro tās iekārtošanai un aprīkojumam.

Imants Kaziļuns,

laikraksta “Staburags” reportieris

Foto: Valentīna Beča, LLKC Aizkraukles konsultāciju biroja uzņēmējdarbības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru