Skolēni iepazīst sveču ražošanas procesu

Jelgavas biroja lauku attīstības konsultante 4. novembrī kopā ar SIA “Kristell” īpašnieci Kristīni Baltu devās uz četrām Jelgavas un Ozolnieku novadu skolām – Vircavas vidusskolas Platones filiāli, Svētes pamatskolu, Zaļenieku pamatskolu un Teteles pamatskolu.

Diskusijā 9. klašu skolēni tika iesaistīti, runājot par uzņēmējdarbības iespējām un veidiem laukos, par lauksaimniecības izglītības iespējām, to priekšrocībām. Turpmākajā nodarbībā Kristīne Balta no Rundāles novada dalījās pieredzē par sveču ražošanas biznesa uzsākšanu, pirms četriem gadiem izveidojot savu uzņēmumu. Skolēni ar interesi klausījās, kā radās biznesa ideja un kā tā paplašinājās līdz uzņēmumam ar pieciem algotiem darbiniekiem.
Sveču gatavošana no vaska, kas tapis no palmu eļļas, uzsākta, jo Kristīne nevēlējās strādāt ar parafīnu to vielu dēļ, kas izdalās degšanas procesā. Sākumā gan negājis viegli, izpētot palmu eļļas īpašības un vaska gatavošanas procesu, tikušas sabojātas daudzas  sveču veidnes un gribējies atgriezties pie parafīna, taču neatlaidība atmaksājusies. Šobrīd tiek ražotas sveces no vaska, kas ir dabīgs, nekaitīgs izejmateriāls. Kristīne pastāstīja skolēniem par palmu eļļas iegūšanas procesu, tās pozitīvajām īpašībām, kā arī par  nevēlamo klātbūtni pārtikas produktos.

Pēc uzmanīgas klausīšanās skolēniem tika sarīkotas sacensības, iemēģinot roku sveču degļu sagatavošanā. Vislabāk veicās Zaļenieku pamatskolas zēniem, sagatavojot 10 kvalitatīvus degļus 2 minūšu laikā, savukārt Vircavas vidusskolas Platones filiāles meitenes veikli pina sveču degļus pīnēs. Svētes pamatskolas skolēni visprecīzāk noteica sveču aromātus, savukārt Platones skolas skolēni visuzmanīgāk izņēma sveces no veidnēm. Nodarbības beigās katrs skolēns ieguva skaistu, krāsainu un ļoti aromātisku sveci, kuras peld arī ūdenī.

Skolēni pozitīvi novērtēja iespēju iepazīties ar uzņēmēju, uzdeva daudz jautājumu par realizācijas iespējām, cenām, darbiniekiem un bija priecīgi piedalīties daļā no ražošanas procesa.

Pasākumi notika Valsts Lauku tīkla aktivitātes “Informatīvie pasākumi jauniešiem un skolēniem” ietvaros.

Agnese Stivriņa,

LLKC Jelgavas nodaļas lauku attīstības konsultante

Pievienot komentāru