Smiltsērkšķi – SIA “Lakro Plus” veiksmes ceļš

GalerijaPrint

Smiltsērkšķis ir oga, kas satur vairāk nekā 100 vērtīgu vielu. Smiltsērkšķi varētu saukt par vitamīnu bumbu vai arī par superproduktu, jo tas satur vairāk nekā 180 bioloģiski aktīvu vielu. Tas palīdz atjaunoties ādai, padara to elastīgu, ir spēcīgs antioksidants, antidepresants, kavē novecošanos, samazina iekaisumu un holesterīna līmeni, uzlabo imūnsistēmu un asinsriti, novērš artēriju aizsērēšanu, kā arī cīnās ar infekcijām un vīrusiem, uzlabo nervu sistēmu un dziedē brūces.

Lūk, kādas brīnišķīgas ogas audzē Līga Upeniece uzņēmumā SIA “Lakro Plus” Varakļānu novada Varakļānu pagastā. Ideja par šādu saimniekošanu radās pavisam nejauši. Kad bija iegādāta zeme, loģiski radās jautājums, kā to apsaimniekot. Līgai pēc piedalīšanās Latvijas Smiltsērkšķu audzētāju apvienības vadītāja Andreja Brūveļa organizētajā seminārā Madonas konsultāciju birojā bija skaidrs, ka viņas ģimenei ir piemērota tieši šāda veida nodarbošanās. Vēlāk selekcionārs bija atbraucis uz Varakļāniem, kur viņš sniedza konsultācijas par izvēlētās zemes atbilstību smiltsērkšķiem. Pēc pozitīvā izvērtējuma Līga kopā ar ģimeni sāka enerģiski darboties. Tā 2010. gadā Līga uzrakstīja pirmo projektu LAP pasākumā “Lauku saimniecību modernizācija”, lai ierīkotu smiltsērkšķu plantāciju, vienlaikus izveidojot bioloģisko saimniecību. Kad Lauku atbalsta dienestā projekts tika apstiprināts, tika reģistrēts uzņēmums – SIA “Lakro Plus”. Projekta ietvaros pirmajā gadā 1 ha platībā jaunie uzņēmēji iestādīja 1250 stādus, nākamajā gadā vēl tikpat daudz. Tas bija pirmais atspēriens. Par projekta naudu tika nopirkts arī ūdenssūknis un trimeris. Pirmo projektu pilnībā Līga īstenoja 2012. gadā, gūstot pieredzi projektu realizācijā. Smiltsērkšķu stādi sāk ražot tikai ceturtajā gadā, līdz tam tie jāravē, jānopļauj zāle. Lauka apstrādāšana un apkopšana prasa milzum daudz laika un līdzekļu. Pirmo ražu Līga novāca pirms diviem gadiem. Ražas novākšana ir roku darbs, jo līdz šim nekas labāks nav izgudrots. Ne tikai smiltsērkšķu vērtīgās īpašības, bet arī ieguldītais roku darbs veido šo ogu gala cenu, kas ir gana augsta.

LAD 2015. gada rudenī tika apstiprināts SIA “Lakro Plus” otrais projekts mazo lauku saimniecību attīstībai. Tā ietvaros tika uzbūvēta saimniecības ēka, kur novietot tehniku, inventāru un kastes. Savukārt 2016. gadā Madonas novada fondā tika iesniegts LEADER projekts, kas paredz pārstrādes ceha iekārtošanu. Minētajā projektā tiks iegādāta  saldētava, jo sula vislabāk atdalās no saldētiem smiltsērkšķiem. Saldētavas iegāde bija vitāli nepieciešama, jo tas būtiski ļauj ietaupīt līdzekļus, laiku un spēku par saldēšanas pakalpojumu izmantošanu un ogu transportēšanu, un dod iespējas pašiem uzsākt sulas ražošanu. Šis pēdējais projekts vēl ir procesā. Tā ietvaros bez saldētavas paredzēti sulas spiešanas agregāti, aprīkojums u.c. Sulas fasēšanai izvēlētas stikla pudeles. Kamēr nav veikta ogu pārstrāde uzņēmumā uz vietas, ir izveidojusies laba sadarbība ar citiem pārstrādātājiem, kam interesē bioloģiski audzēti smiltsērkšķi – SIA “Very Berry”, z/s “Jāņkalni”, SIA “Cietais rieksts”, LPKS “Viļāni”, kas ražo bioloģisko jogurtu,un citiem.

Līgas Upenieces pamatdarbs ir juridisko pakalpojumu birojā, tāpēc nenovērtējams ir ģimenes atbalsts uzņēmumā. Vīrs Andris palīdz ar būvniecības padomiem un darbu. Bērni Roberts un Karīna labi tiek galā ar ravēšanas, pļaušanas un ražas vākšanas darbiem. Līga un Andris ir vienisprātis, ka bērnus bez darba nevar izaudzināt, tāpēc viņus iesaista saimniekošanā. Līgai ir iecere neapstāties pie sasniegtā, bet vēl paplašināt smiltsērkšķu platības. Viņa ir pārliecināta, ka bērni kādreiz turpinās esošo biznesu vai iegūto pieredzi izmantos kā jauna izveidošanā. Sava uzņēmuma attīstībā Līga Upeniece ir pierādījusi, ka nepieciešama laba ideja, kuru īstenot, liela uzņēmība un pacietība, ticība saviem spēkiem, tuvu cilvēku atbalsts, nemitīga sevis attīstīšana, un tad viss izdosies.

Vidzemes veiksmes stāstu laureātu godināšanas pasākumā 2017. gada augustā nominācijā “Saimniecība” tika sveikta SIA “Lakro Plus” valdes locekle Līga Upeniece. Lai viņai veicas turpmāk, un lai izvēlētais ceļš ved augšup!

Janīna Grudule,

Varakļānu novada lauku attīstības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru