Uzņēmums “Lubeco” piedāvā dzīvi ar garšu

GalerijaPrint

SIA “Lubeco” ir strauji augošs uzņēmums, kas nodarbojas ar zemeņu un cidoniju audzēšanu, kā arī dažādu dabisko sulu, sīrupu un sukāžu ražošanu. Uzņēmuma vadītāji Dzintars un Zane Silgali pārsteidz ar radošiem darba procesu risinājumiem un drosmīgām nākotnes iecerēm.

Attīstības ceļš

Viss sākās ar cidoniju iestādīšanu 2,5 ha platībā saimniecībā “Puriņi”. Pirmā raža bija gaidāma pēc vairākiem gadiem. Lai nodrošinātu efektīvu saimniecisko darbību un gūtu pirmos ienākumus, saimnieki cidoniju lauka rindstarpās iestādīja zemenes. Zināšanas par izvēlētajām darbības nozarēm smēlušies semināros, internetā un Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra organizētajos pieredzes braucienos, jo pamatdarbs un diploms abiem nebija saistīts ar lauksaimniecību. Būtiska pieredze gūta, arī apceļojot ārvalstu saimniecības.

Skaistās un gardās zemeņu ogas tiek realizētas Rīgas Centrāltirgū un vairumpircējiem. Sākumā, konkurējot ar ievesto zemeņu tirgotājiem, bieži nācās pircējus pārliecināt par ogu latvisko izcelsmi. Tāpēc saimnieki radīja un attīstīja zīmolu “Latvijas zemenes”. Tagad tas sezonas laikā rotā tirdzniecības vietas un zemeņu kastītes un dod pircējiem garantiju par to izcelsmi un kvalitāti.

Turpinot stāstu par cidonijām, Dzintars teic, ka jau sākumā iecere bija tās realizēt pārstrādātas, lai nodrošinātu aktīvu darbu arī ziemas sezonā. Uzņēmuma ražošanas telpas iekārtotas Talsu novada Lubezerē, vecajā bērnudārza ēkā, netālu no saimniecības “Puriņi”. Cidoniju sukāžu ražošana aizsākās 2013. gada nogalē. Pirms tam daudz eksperimentēts un izmēģināti dažādi tehnoloģiskie risinājumi, lai sasniegtu tieši Dzintaram un Zanei vēlamo sukāžu garšu un saglabātu vajadzīgo mīkstumu.

Jautāts par pāreju no mājražotāja uz pārtikas ražotāja statusu, Dzintars atzīst, ka šāds lēmums bijis pašsaprotams. Pirmās saražotās sukādes ar negaidīti lielu atsaucību tika pārdotas vietējos tirdziņos, tāpēc produkcijas noieta tirgu bija vēlēšanās paplašināt. Bet mājražotāju statusā realizācija veikalos bija ierobežota. Iedrošinājumu deva arī Pārtikas un veterinārā dienesta pārstāvji, kas pēc ražotnes apskates mudināja reģistrēties pārtikas ražotāja statusā, jo visas nepieciešamās prasības jau bija izpildītas.

Produkcija

Pirms diviem gadiem “Lubeco” pircējiem tirdziņos piedāvāja sešu produktu sortimentu. Bet konstatēja, ka tas ir krietni par mazu, lai uzrunātu pēc iespējas dažādu garšu cienītājus. Jau 2015. gadā tika izveidots 25 produktu sortiments, piedāvājot dabiskus sīrupus no zemenēm, cidonijām, rabarberiem, purva dzērvenēm; cidoniju, rabarberu, ābolu, ķirbju un purva dzērveņu sukādes jeb konfektes; 100% dabiskas sulas. Lielu atzinību uzņēmums saņēmis par gardajām purva dzērveņu un rabarberu konfektēm un dzērveņu–rabarberu sīrupu. Jau pavisam drīz gardēžiem būs iespēja nogaršot SIA “Lubeco” un SIA “Skrīveru saldumi” kopdarbībā tapušas mīkstās ābolu sukādes ar gaišo un tumšo šokolādi.

Lielākoties visa produkcija tiek realizēta lielajos Rīgas tirdzniecības centros “Rimi Klēts” un “Maxima Saimes galds”. Uzņēmums piedalās arī dažādos tirgos Latvijā un ārpus tās, kā arī labprāt uzņem viesus savā ražotnē un saimniecībā, piedāvājot gardas degustācijas un aizraujošus stāstus par uzkrāto pieredzi.

Konkurence izvēlētajā nozarē esot gana liela. Tomēr “Lubeco” piedāvātās sukādes no citu ražotāju produkcijas atšķiras ar patīkamu mīkstumu un dabisku garšu. Sīrupu ražošanā tiek pielietota saudzīga pasterizēšana, lai maksimāli saglabātu augļos un ogās esošos vitamīnus.

Tehnoloģijas un nākotnes ieceres

Progresīva domāšana un tehnoloģijas uzņēmumam atvieglo dažādus ikdienas darba procesus. Sākot ar šo gadu, saimniecībā tiks ieviesta mehanizēta zemeņu lasīšana, – uz lēni ritošas iekārtas gulēs 14 cilvēki, vienlaikus novācot septiņas vagas. Ārzemēs šādus un līdzīgus agregātus izmanto arī gurķu un dažādu citu dārzeņu novākšanai, bet Latvijā tie nav tik izplatīti.

Saziņai ar svaigo zemeņu tirgotājiem 25 tirdzniecības vietās Dzintars radījis viedtālruņa aplikāciju. Ar tās palīdzību tirdzniecības pārstāvji ik stundu informē par pārdoto ogu apjomu un nepieciešamības gadījumā operatīvi saņem instrukcijas par cenas vai citām izmaiņām.

Nākotnē SIA “Lubeco” izaudzētās zemenes un saražoto produkciju plāno realizēt ārpus Latvijas. Iecerēts arī izbūvēt sezonas strādniekiem naktsmītnes un zemeņu pakošanas angāru pie zemeņu lauka. Šogad tiks paplašināti zemeņu stādījumi par vēl 2,5 hektāriem. Arī veselīgo dabas konfekšu klāsts noteikti tiks dažādots, lai pārsteigtu savus pircējus un īstenotu Dzintara un Zanes moto – “Dzīve ar garšu!”.

Uzņēmums: SIA “Lubeco”.

Īpašnieki: Zane un Dzintars Silgali.

Atrodas: Talsu novada Ārlavas pagastā, Lubezerē.

Uzņēmums dibināts: 2011. gadā.

Apsaimniekotā lauksaimniecības zeme: cidonijas 2,5 ha; zemenes 5,5 ha.

Darbinieku skaits: ikdienā ražotnē – viens cilvēks; zemeņu lasīšanas laikā līdz 25 darbiniekiem.

Gatavā produkcija: dabiski sīrupi no zemenēm, cidonijām, rabarberiem, purva dzērvenēm; cidoniju, rabarberu, ābolu, ķirbju un purva dzērveņu sukādes jeb konfektes; 100% dabiskas sulas; saldētas, smalcinātas zemenes ar nelielu cukura daudzumu.

Pakalpojumi: tehnikas pakalpojumi ilggadīgo stādījumu ierīkošanai, konsultācijas zemeņu audzēšanā, zemeņu stādi, plēves, mēslojumu un laistīšanas iekārtas, saimniecības apskate un degustācijas.

Ilze Ventiņa,

LLKC Talsu nodaļas uzņēmējdarbības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru