Vīnogu lauki Briežuciema pusē

Vīnogas... Vīnogu lauki... Dzirdot šos vārdus, prātā nāk saulainā Itālija, Šampaņa Francijā, Kahetija Gruzijā. Bet nē! Tas ir tepat, Latvijā, un pat ne Kurzemē, bet Latgalē – Balvu pusē, Briežuciema pagasta “Kalnejāņos”.

Priežu meža ielokā dienvidu puses nogāzē skatam paveras vīnogulāju rindas. Raža jau novākta, bet palicis pats smagākais vīnogu audzētāju darbs – vīnogulāju apgriešana un ieziemošana, tā atzīst pati saimniece Ingrīda Jeromanova.

Sākts ar vienu hektāru

Ideja saimniekot nāca pati no sevis, – saka Ingrīda. Turpinot stāstīt, ka šīs ir dzimtās tēva mājas, te pavadīta bērnība, saulainās un siltās atmiņas nāk prātā joprojām. Dzīvojot ar ģimeni un strādājot Rīgā, pēdējā laikā iznācis maz laika pavadīt dzimtajās mājās. Ingrīdai sāka sāpēt sirds, ka lauki paliek tukši, apkārtne sāk aizaugt, kaut kas ir jādara! Tā arī Ingrīdai un viņas ģimenei nāca ideja sākt saimniekot tēva mājās. Uz jautājumu: “Kāpēc izvēlējās vīnogas?” Ingrīda atbildēja: “Pirms izvēlējāmies vīnogas, protams, apspriedām arī citu nozaru iespējas, bet vīnogu audzēšana vairāk gāja pie sirds.”

Lai realizētu savu ideju, Ingrīda 2011. gadā Gulbenes LAD iesniedza projektu “Lauku saimniecību modernizācija” par vīnogulāju ierīkošanu viena hektāra platībā. Pati projekta īstenošana notika 2012. gadā, projekta ietvaros tika iegādāti 2400 vīnogulāju stādi, ierīkots žogs un iegādāts traktors vīnogulāju rindstarpu kopšanai. Ingrīda pastāsta, ka projekta pieteikumu gatavoja pati, daudz lasīja, meklēja informāciju internetā gan par projekta pieteikuma aizpildīšanu, gan par vīnogu audzēšanu, daudz informācijas ieguva pie vīnogulāju stādu audzētāja – zemnieku saimniecības “Skāduļi” īpašnieka, kurš ļoti pretimnākoši pastāstīja daudz nepieciešamās praktiskās informācijas.

Šobrīd jau 14 šķirnes

Šodien saimniecība audzē 14 šķirņu vīnogas, tiek eksperimentēts, kuras labāk pārziemo, kuras ir ražīgākas, kurām labākas garšas īpašības un kuras noder vīniem. Ja runā par šķirnēm, tad pati piemērotākā Latvijas apstākļiem, protams, ir ‘Zilga’, labākas garšas īpašības ir ‘Gunai’, arī ‘Jadviga’ ir laba pēc garšas, – tā saka Ingrīda. Vīnogas tiek realizētas jau otro gadu, šogad gan raža ir ievērojami mazāka. Vīnogas tiek realizētas ne tikai vietējā tirgū, bet arī vīna darītavai, un noiets ir ļoti labs. Ingrīda pastāsta, ka visos darbos viņai palīdz ģimene – vīrs, bērni un brālis.

Noteikti paplašinās stādījumus

Nākotnē skatoties, Ingrīdai ir tālejošāki plāni, tikai atklāt to vēl nevar, protams, paplašinās vīnogulāju stādījumus, mēģinās arī piesaistīt finansējumu no ES atbalsta programmas “Ieguldījumi materiālajos aktīvos” un ar nepacietību gaida, kad vērsies vaļā projektu pieteikumu iesniegšana, un jau meklē visu iespējamo informāciju par iesniegšanas nosacījumiem. “Vēl jāatrisina problēma – atrast metodi, kā aizbaidīt putnus, jo šogad tie nodarīja daudz zaudējumu,” saka Ingrīda. Kopumā saimniece noskaņota optimistiski un domā, ka ar laiku varētu pārcelties uz patstāvīgu dzīvi dzimtajās tēva mājās, ievērojami paplašināt vīnogulāju platības, lai vīnogu audzēšana no hobija kļūtu par īstu biznesu.

Sarmīte Tabore, Baltinavas novada lauku attīstības konsultante

Foto: Sarmīte Tabore

Pievienot komentāru