Visdažādākās idejas un vēlme tās īstenot Jelgavā un Dobelē

GalerijaPrint

LLKC Jelgavas un Dobeles nodaļas ik gadu organizē apmācību programmu gados jauniem cilvēkiem, kuri vēlas īstenot savas biznesa idejas un tās attīstīt lauku teritorijās. Pasākums ietvēra piecu dienu mācības par dažādām tēmām.

Pirmā mācību diena tika pavadīta kopā ar personības attīstības treneri Kristīni Joannu Golubevu. Diena tika veltīta sava potenciāla atklāšanai, – kāds es esmu, kādi ir mani talanti, ko es gribētu uzlabot. Ar mērķi ieraudzīt savu ideju, soļus, risku un paskatīties uz sevi no malas, kā arī uzzināt prezentēšanas pamatnosacījumus, – kā pasniegt sevi, savu ideju, kā pārliecināt citus par vērtībām un unikālo. Dienas laikā dalībnieki izzināja sevi un cits citu, izmantojot dažādas metodes – gan individuāli, gan grupu darbā. Jaunieši pārliecinājās par savām spējām un noskaidroja to, ko var vēl attīstīt, lai veiksmīgi īstenotu savas idejas. Mācību atmosfēra bija draudzīga, dalībnieki jutās brīvi un dienas beigās neslēpa pozitīvās emocijas un ieguvumus.

Otrā un trešā mācību diena bija veltīta teorētiskām nodarbībām par uzņēmējdarbības pamatiem un uzņēmējdarbības veidiem, resursiem un grāmatvedības pamatiem. Lai izstrādātu biznesa plānu, tika sniegta informācija par  finanšu aprēķinu veikšanu un plānošanu – ieņēmumu/izdevumu analīze, naudas plūsmas sastādīšana, saimniecisko rezultātu aprēķināšana, biznesa plāna nodaļas un saturs. Teorētiskās lekcijas tika papildinātas ar praktiskiem uzdevumiem un piemēriem no dzīves.

Ceturtā diena tika pavadīta kopīgā braucienā pie dažādiem uzņēmējiem Jelgavas un Ozolnieku novados, lai uzzinātu viņu pieredzi un stāstu gan par uzdrīkstēšanos, gan mārketinga aktivitātēm, vizuālā tēla veidošanu ražotajiem produktiem.

Rīta pusē tika apmeklēta saimniecība–kokaudzētava “Bētras”, kur kā papildus nozare tiek attīstīta sukāžu ražošana ar zīmolu “Tepat”. Sukāžu ražošana aizsākās nejauši, – neizdevās iztirgot izaudzētos cidoniju stādus, tādēļ tie iestādīti pašu saimniecībā. Pēc pirmajām ražām bijis jādomā, ko iesākt ar izaugušajām cidonijām. Izmēģinot dažādas receptes, rezultātā izdevās pagatavot gardas cidoniju sukādes. Ir jau uzkrāta pieredze sukāžu ražošanā un realizācijā, izveidots zīmols “Tepat” un rūpīgi piestrādāts pie vizuālā noformējuma un iepakojuma. Papildus tiek ražots arī cidoniju sīrups un rabarberu sukādes. Ražošanā iesaistās visa jaunā ģimene – Maija un Viesturs Berķi, kā arī palīdz vecāki. Saldi un dzelteni!

Pusdienlaikā tikāmies Jaunsvirlaukas pagasta “Dzirniekos” ar Kristīni Ozoliņu. Viņa kopā ar māsu ir izlolojušas savu ideju un uzsākušas ražot cūku pupu kraukšķus “Pupuchi”. Kraukšķīgo cūku pupu noslēpums tika šķetināts eksperimentu veidā, rezultāts tika iegūts, un šobrīd tiek ražoti cūku pupu kraukšķi ar dažādām garšām – ar sāli, ar ķiplokiem un ar oregano. Ražošana notiek piemērotās telpās, kuras izdevās iekārtot, izmantojot projektu iespējas un sadarbojoties ar novada pašvaldību. Tikšanās laikā ikviens varēja pamēģināt, kāds roku darbs tiek ieguldīts, lai taptu šis gardais kraukšķis, – pupas jāsašķiro, pupas jānomizo, jāsagatavo iepakojums. Māsu darbošanās uzņem apgriezienus un jau domā par tālāku attīstību. Kraukšķīgi un veselīgi!

Dienas otrajā pusē devāmies uz Valgundes pusi, kur mājās “Zvaņi” plēves tuneļos tiek audzēti daudz un dažādu šķirņu un veidu čili pipari. Tie tiek audzēti jau vairākus gadus, un jau pašā sākumā saimnieki Ronalds Kreilis un Loreta Birzule zināja, ka vēlas radīt tiem pievienoto vērtību. Šobrīd saražotie produkti tiek realizēti ar zīmolu “Burka & Ledus”, ražotne atrodas Rīgā, produkciju realizē Kalnciema tirdziņā un arī citur. Tikšanas laikā ikvienam bija iespēja pārbaudīt savas garšas kārpiņas, sākot no ne tik asa līdz ļoti asam čili pipara produktam. Tiek ražotas dažāda veida čili mērces, adžikas, marinēti čili pipari. Interesants fakts – čili pipars bez sēklām nav ass, jo asums slēpjas sēkliņās. Koši un asi!

Vairāk:

“Tepat” –  https://www.facebook.com/pg/tepatcidonijas/about/

“Pupuchi” – https://www.facebook.com/pupuchi.cukupupas/

“Burka & Ledus” –  https://www.facebook.com/burkaunledus/

Piektās mācību dienas sākumā tika sniegta informācija par LEADER programmas iespējam un nosacījumiem vietējā teritorijā, kā arī  ieskats finanšu institūcijas “Altum” attīstības programmās, kas piemērotas jaunajiem uzņēmējiem. Dienas otrajā pusē nodarbības tika veltītas tirgus analīzei kopā ar LU lektori Aiju van der Steinu. Interesantu un izglītojošu lekciju veidā tika apskatītas šādas tēmas: mārketings mazos uzņēmumos; mērķauditorijas izvēle un attiecību veidošana ar klientu; efektīva mārketinga principi mazos uzņēmumos; produkts kā mārketinga pasākumu kompleksa elements; klientu attiecību mārketings un tā elementi; cena kā mārketinga instruments; produktu izplatīšanas kanāli, to izvērtējums; mārketinga komunikācijā izmantotie instrumenti. Diena bija piepildīta un ietvēra daudz informācijas un piemērus par tik tiešām noderīgām lietām un niansēm, kurām jāpievērš uzmanība. Sākot no mērķauditorijas apzināšanās, beidzot ar izvēlētajām krāsām.

Mācību noslēguma dienas laikā dalībnieki prezentēja savas biznesa idejas un rezultātā saņēma sertifikātu par veiksmīgu piedalīšanos Jelgavas un Dobeles nodaļas rīkotajās jauniešu programmas mācībās. Šogad dalībnieku idejas bija ļoti dažādas un interesantas, piemēram, arbūzu un meloņu audzēšana; fiziskās un garīgās labsajūtas centra izveide; paipalu oliņu produktu ražošanas attīstība; medību blakusproduktu pievienotās vērtības radīšana – dabīgās kažokādas, ragu pulveris; lauku tūrisms; moto nozares attīstība; neierastu kartupeļu audzēšana; liellogu melleņu audzēšana; sāls istabas izveide; specifiskas konsultācijas augu aizsardzībā, kas papildinātas ar testiem, mikroskopiju. Iegūtie sertifikāti sniedz iespēju gatavoties un piedalīties biznesa ideju konkursā “Laukiem būt!”.

Liels paldies visiem mācību dalībniekiem. Jelgavas un Dobeles nodaļa novēl, lai viss iecerētais izdodas!

Mācības notika Valsts Lauku tīkla aktivitātes „Atbalsts lauku jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšanai” ietvaros.

Zane Rone,

LLKC Jelgavas nodaļas lauku attīstības konsultante

Foto: Z. Rone, V. Vītola, R. Ribikauska

Foto galerija: 

Pievienot komentāru