Zaļi domāt aicina zīmols “Zīle”

GalerijaPrint

Uzņēmums “Zīle” izveidots 2014. gadā un balstās idejā par materiālu otrreizēju izmantošanu (upcycling*). Daudzveidīgasieceres šajā jomā tiek īstenotas īsteni “zaļā” vidē – mazā Latvijas pilsētiņā Apē.

Dizainere Aiva Zīle, zīmola “Zīle” īpašniece, galvenokārt izmantojot “otro roku” drēbes, rada oriģinālas apģērbu līnijas zaļi domājošiem cilvēkiem. No jau esošām, lietotām lietām un materiāliem tiek radīts jauns, oriģināls veidols – zaļi domājošo apģērbu līnija, apģērbs ar jaunu pievienoto vērtību.  No apnikušām, nemodernām džinsu biksēm tiek veidotas dažādas sieviešu un vīriešu jakas ar siltu pledu oderi, mēteļi vasarai un pavasarim, kleitas, sarafāni, cepures, vestes, somas, bet viss ar savu odziņu. Tas ir apģērbs katram klientam atbilstoši gan gaumei, gan garam. Katrs apģērbs, kas tiek radīts, ir oriģināls, divu vienādu nav. Savukārt no vīriešu krekliem tiek veidotas kreklkleitas, kreklsvārki. Apģērbu līnija no linu auduma – kleitas, svārki, mēteļi lielām un mazām dāmām.

Ar šūšanu Aiva sāka nodarboties pirms gadiem divdesmit. Viņa norāda, ka šāda apģērbu ražošana samazina izmantoto resursu daudzumu, kā arī pārprodukcijas rezultātā atkritumos nonākušo tekstilmateriālu apjomu.

Kā aizsākās zīmols „Zīle”? Reiz Aivai māsīca atveda kaudzi ar dažādiem džinsiem. Žēl bija tos izsviest, tāpēc meistare gudroja, ko no tiem varētu uzšūt. Sākās radošie meklējumi, eksperimenti un tapa pirmie džinsu mēteļi. Mēteļi tika parādīti radiem, draugiem, tad jau sekoja pirmie soļi vietējā tirdziņā. Drīz Aiva saprata, ka tā lieta iet, sanāk labi, patīk ne tikai pašai, bet arī citiem.

Nu jau zīmols plašākam pircēju lokam pazīstams Rīgā. Aiva ar savu „Zīles” produkciju  pierāda sevi Latvijas Dizaina tirgos, arī starptautiskajā arēnā – uz tādām Eiropas valstīm kā Šveici, Zviedriju, Lielbritāniju, Čehiju, kā arī ASV un citur.

Rīgā 2019. gada aprīlī durvis vēris zīmola „Zīle” konceptveikals, kurā pieejami ne tikai šī zīmola apģērbi, bet arī citu up–recycle dizaineru radītie produkti.

Mums, visiem novada cilvēkiem, ir milzīgs prieks, ka mazpilsētā Apē tiek radīti Latvijā jau atpazīstamie zīmola „Zīle” apģērbi.

*) “Upcycling” – ražošanas vai sadzīves pārpalikumus pārveido jaunās lietās, kuros esošajiem materiāliem piešķir jaunu lomu un nozīmi. Piemēram, no džinsa biksēm uzšuj apmetni.

Sandris Cipruss,

LLKC Alūksnes konsultāciju biroja lauku attīstības konsultants

Foto galerija: 

Pievienot komentāru