Zemgales jaunieši pierāda uzņēmējdarbības prasmes “Biznesa naktī”

GalerijaPrint

Aizvadīts spriedzes, satraukuma un neatkārtojamu emociju piepildīts pasākums – trešais jauniešu uzņēmējspēju un jaunrades hakatons  “Biznesa nakts 2022”, kurā 30 stundu ilgā darbā 61 Zemgales jaunietis radīja un attīstīja biznesa ideju, kuru pasākuma noslēgumā sniedza vērtēšanai zinošiem uzņēmējiem un jomas ekspertiem. Pirmo reizi līdzās Jāņa Bisenieka fondam organizatoru komandai pievienojās arī Zemgales plānošanas reģions, un šis ir pirmais gads, kad pasākumā piedalījās jaunieši no visām Zemgales pašvaldībām.

Šogad, hakatona trešajā gadā, jaunieši radījuši dažādas digitālo risinājumu idejas – mājaslapas, datu bāzes, mobilās lietotnes, tāpat darbos redzami iespējami risinājumi dažādām aktuālām, sociālām un citām problēmām. Radīto ideju dažādība ir iepriecinoša, jaunieši sagatavojuši prototipus šādiem biznesiem – pēc vēlmēm būvējama skatuve uz peldošas platformas, mēslojums, kas radīts no uzņēmumu ēdienu atkritumiem, aksesuārs – plānotājs, kas derēs arī cilvēkiem ar redzes traucējumiem, vienota karte dokumentiem, kā arī dažādas mobilās lietotnes – dabā izmestu atkritumu savākšanai, jauniešu un studentu nodarbinātības veicināšanai, kvalitatīvai laika pavadīšanai ar draugiem, publisku pasākumu un citu norišu palīgs, kā arī ēst gatavošanas virtuozs.

Lai nokļūtu līdz fināla ideju prezentēšanai, jaunieši bija ieguldījuši lielu darbu – pilnveidota ideja, veikts nerimstošs darbs ar mentoriem, radīti prototipi, veikti aprēķini un sagatavotas prezentācijas. “Mentoru konsultācijas patiesībā pat nebija tik vitāli nepieciešamas – jaunieši bija ļoti patstāvīgi, labi saprata uzdevumus. Viņi paši zina, kā rīkoties – padomā, paskatās internetā, uzbūvē, notestē, saprot, ka tas nestrādā, mēģina vēlreiz. Tas ir fantastisks rezultāts, jo ideja mainās atkarībā no tā, ko saka mentori, žūrija, vēl kāds cits, tāpēc svarīgi, lai prasmes un zināšanas paliek – kā no idejas virzīties uz priekšu,” uzsver uzņēmējdarbības speciālists Ņikita Kazakevičs.

Idejas radīšana arī šajā “Biznesa naktī” bija viens no pirmajiem veicamajiem soļiem, turklāt būtiski, lai tai tic arī paši radītāji. Par savas komandas ideju ne velti ir pārliecināta Jelgavas 4. vidusskolas skolniece, komandas “IDemic” dalībniece Eva Estere Tiltiņa, kura atzīst, ka arī pati šādu pakalpojumu labprāt iegādātos. Viņas komanda radījusi vienotu karti elektroniskai izglītības un citu dokumentu vienotai glabāšanai. “Nakts bija gara, tās laikā daudz ko izdomājām. Grūtākais bija definēt veidus, kā piesaistīt klientus un noteikt peļņas avotus. Pēc mentoru apmeklējuma dažkārt nolaidās rokas, bet mēs sapratām, ka viņi pateica to, ko mēs no sava skatpunkta neredzētu. Tas deva lielāku stimulu, jo gribējām pierādīt, ka spējam,” atklāj Eva Estere Tiltiņa.

Liels atbalsts jauniešiem bija ne tikai zinošie mentori, bet arī gādīgā brīvprātīgo jauniešu komanda, kura nepagurstoši strādāja visu nakti, lai sniegtu palīdzību hakatona komandām. Brīvprātīgā Gundega Grūtupa stāsta: “Mums katram bija komanda, par kurām bijām atbildīgi, es viņiem biju kā mammīte – palīdzēju tehniski, risināju jautājumus, sniedzu atbalstu. Visu nakti staigāju un pārliecinājos, vai visiem viss ir kārtībā, atbalstīju, nomierināju.” Gundega šeit kā brīvprātīgā darbojusies arī iepriekš, viņu uzrunā pasākuma ideja: “Man prieks, ka šāds unikāls pasākums notiek Latvijā. Pirmkārt, jau tas notiek naktī, kas ir jauniešu laiks – ballīte, kas apvienota ar darbu. Otrkārt,  idejas rada un īsteno paši jaunieši – mums ir brīva vaļa. Treškārt, mēs varam uztaisīt biznesu pa nakti – man tas šķiet ļoti forši.”

Pēc ieguldītā darba un izmēģinājuma prezentācijām pirmajai žūrijai, kurā darbojās arī Zemgales plānošanas reģiona (ZPR) projektu vadītāja Sigita Šiļvjane, tika veikti pēdējie uzlabojumi prototipiem un prezentācijām, lai pavisam drīz savu darbu sniegtu vērtēšanai pieredzējušiem uzņēmējiem un nozares speciālistiem. Žūrijā darbojās Zemgales plānošanas reģiona Uzņēmējdarbības centra vadītāja Mairita Pauliņa, Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) Tehnoloģiju un zināšanu pārneses nodaļas vadītāja, profesore Sandra Muižniece-Brasava, Jelgavas Ražotāju un tirgotāju asociācijas vadītājs Imants Kanaška, Andris Upenieks no SIA “Signum” un Mihaels Roberts Gūpijs no “Aquatica Plumbing Europe Ltd”.

“Man bija milzīgs prieks par tik fantastiskām idejām un komandas darbu, ko var paveikt 30 stundu laikā. Protams, žūrijai bija grūti izvēlēties trīs labākos, bet mums bija vairāki kritēriji, kurus ņēmām vērā. Vērtējām ideju, prezentāciju, arī komandas darbu. Uzskatu, ka šis pasākums ir nozīmīgs arī ilgtermiņā – varbūt patlaban jaunieši savas idejas neattīstīs un zināšanas neizmantos, bet pēc laika, ja radīsies iespēja, viņiem jau būs prasmes un pieredze,” stāsta Mairita Pauliņa. Viņa papildina, ka uzņēmējdarbības mācīšana un jauno uzņēmēju veidošana ir viena no ZPR prioritātēm. Tā noris caur projektiem un pasākumiem, un tā ir vērtīga iespēja būt par daļu no Biznesa nakts organizatoru komandas, jo ZPR kā organizatoriem svarīgi dot iespēju katram Zemgales jaunietim.

Līdzīgās domās ir ZPR eksperte darbā ar jauniešu iesaisti uzņēmējdarbībā Santa Tuherma. Viņa norāda, ka “Biznesa nakts” ir pasākums ar pievienoto vērtību: “Tas ir lielisks rīks, ar kura palīdzību tiek veicināta jauniešu uzņēmējspēju kompetence, un man ir liels prieks, ka mums aug reāla jauno uzņēmēju paaudze. Arī mūžizglītības kontekstā tieši uzņēmējspēja ir viena no pamata kompetencēm, kas nepieciešama cilvēkam mūsdienu pasaulē.”

Hakatona finālā 300 eiro naudas balvu saņēma trīs komandas –  “Food For Thought”, “Grow me”, kā arī iepriekš pieminētā “IDemic”, kurā darbojās Elizabete Jansone, Eva Estere Tiltiņa no Jelgavas 4. vidusskolas, Ralfs Rubenis un Agnese Birova no Jelgavas tehnikuma,  Jūlija Kupcova no Salas vidusskolas, Magnuss Jānis Jefremovs no Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzijas. Komandas “Food For Thought” dalībnieki Kārlis Birkmanis no Jelgavas Valsts ģimnāzijas, Ieva Tihonova, Evelīna Meijere no Ozolnieku vidusskolas, Daniels Aleksejevs no Jēkabpils Agrobiznesa koledžas un Helmuts Vēza no Jelgavas tehnikuma radīja detalizētu mobilās lietotnes prototipu, kas piedāvā receptes no mājās esošiem produktiem, līdzvērtīgas sastāvdaļas un tuvumā esošus veikalus, kuros var iegādāties trūkstošo. Savukārt Jānis Bolšteins, Linda Elva Andersone no Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzijas, Valters Tumens no Aknīstes vidusskolas, Amanda Kalva un Darja Andronova no Salas vidusskolas un Arturs Bernāns no Jēkabpils 2. vidusskolas radījuši mobilās lietotnes prototipu jauniešu nodarbinātības veicināšanai, kur tiešsaistē varēs “satikties” jaunieši un darba devēji.

“Biznesa nakti” organizēja Jāņa Bisenieka fonds un Zemgales plānošanas reģions. Pasākums īstenots ar projekta “Uzņēmējdarbība Zemgalē” atbalstu, turklāt šī projekta ietvaros jauniešiem paredzētas vēl citas aktivitātes, piemēram, ideju ģenerēšanas darbnīcas pamatskolēniem, biznesa iedvesmas pasākumi par dažādām uzņēmējdarbībai saistošām tēmām un apmācības, kuru mērķis ir jauniešiem mācīt uzņēmīguma kompetences pēc “EntreComp” modeļa. Projekts “Uzņēmējdarbības atbalsta pasākumi Zemgales plānošanas reģionā” jeb “Uzņēmējdarbība Zemgalē” tiek ieviests EEZ grantu 2014.-2021. gada perioda programmā “Vietējā attīstība, nabadzības mazināšana un kultūras sadarbība.” EEZ un Norvēģijas granti ir finansiāls atbalsts, ko sniedz Islande, Lihtenšteina un Norvēģija. Projekta kopējais budžets ir 969 256 EUR, no kuriem EEZ grantu līdzfinansējums ir 793 867,70 EUR.

Strādājam kopā konkurētspējīgai Eiropai.

Ilze Lujāne,
ZPR Sabiedrisko attiecību speciāliste
Foto no ZPR arhīva

Foto galerija: 

Pievienot komentāru