Zemnieku saimniecība «Jaunsenči» sāk pārstrādāt un tirgot savu produkciju

GalerijaPrint

Cūkgaļas realizācijas cena pašlaik beidzot ir tikusi līdzi izejvielu izmaksu līmenim, atzīst zemnieku saimniecības «Jaunsenči», kas Gailīšu pagastā, pārvaldniece Ligita Ābelniece. Bet ražošana kļūst arvien dārgāka, un galaprodukta cena netiek līdzi ieguldītajam.

«Aptuveni pusotru gadu cūkkopības nozare dzīvo zem pašizmaksas. Patiesībā labāk jau nekļūst, jo izejvielām ceļas cenas. 70% ietekme uz cūkgaļas pašizmaksu ir barības cenas pieaugums. Cenu stāsts ir par kviešiem, arī par soju, rapšiem, eļļu un citiem produktiem, kas veido cūku barības bāzi. Visām barības vielām cena ir pieaugusi, bet cūkgaļas cena pagājušajā gadā pat bija samazinājusies,» šopavasar medijiem skaidroja Latvijas Cūku audzētāju asociācijas direktore Dzintra Lejniece. Pašlaik viņa domā, ka dempings ir beidzies, jo cenas strauji kāpj, arī Latvijas tirgū.

Novietne strādā ar nepilnu slodzi

«Jaunsenčiem» pāris gadu nebija iespēju iekrāt peļņu. Tāpēc pašlaik ir grūti. Cik daudz ražošanas izmaksas ir kāpušas, nevar precīzi pateikt, bet tik drīz no pašreizējās situācijas ārā netiksim, uzskata lauksaimniece. Pieaugot importa konkurencei, uzņēmums sāka audzēt tikai tik daudz, cik var pārdot. Tas nozīmē, ka novietne strādā ar nepilnu slodzi, – aizgaldos aug ap 1000 cūku. Pilna novietnes slodze būtu 1500 «galvu».  Tomēr pārtraukt ražošanu nedomā. To neļauj veiksmīgi realizēti projekti un labi sadarbības partneri.

Ar audzēšanu un dzīvu dzīvnieku pārdošanu zemnieku saimniecība «reāli izdzīvot» nevar. Komersants dažādo produkciju, pircējiem piedāvājot arī pārstrādātu gaļu. «Mums ir mazjaudas kautuve, un cūkas tīrām svilinot, kā kādreiz to darīja. Turklāt esam kļuvuši par mājražotājiem. Pagaidām pērkam ārpakalpojumu – gaļas žāvēšanu. Gatavojamies sākt to darīt paši. Uzturam pārdošanas vietu. Pirms mēneša izveidojām izbraukuma tirdzniecību,» atklāja L. Ābelniece. «Jaunsenču» tirdzniecības buss divas reizes nedēļā Gailīšu, Brunavas, Ceraukstes, Codes, Rundāles, Īslīces pagastā un Bauskā piestāj kopskaitā 24 pieturvietās. Maršruts veidots pa nomaļām vietām, kur satiksme uz Bausku ne vienmēr ir ērta. Jaunā pakalpojuma sākums izvērties visnotaļ pozitīvs. Cilvēku atsauksmes ir labas. Uzņēmuma darbiniekiem ir patīkami tās dzirdēt, rodas gandarījums par paveikto. Zināt, ka esi vajadzīgs, ka paveiktais iepriecina cilvēkus, dod spēku izturēt un turpināt.

Runājot par vēlmēm, Ligita Ābelniece, protams, grib, lai karš ātrāk beigtos: «Apstākļi mainīsies, un mums – zemniekiem – jāspēj pielāgoties. Arī Ukrainā turpina ražot pārtiku, cenšas. Situācija, ka atved lētu preci no kaut kurienes, ilgtermiņā nestrādā. Pašlaik redzam, kā kara un Covid-19 apstākļos nojūk visas piegādes. Turklāt mums kā patērētājiem jādomā, ko mēs pērkam.»

Lauku ļaudis priecīgi

«Bauskas Dzīve» pagājušajā nedēļā, 28. aprīlī, tikās ar «Jaunsenču» tirdzniecības busa pārdevēju un pircējiem Gailīšu pagasta Krievgaļos un Brunavišķos. Tad pirmo dienu klienti par preci varēja norēķināties ar kredītkarti. Vladislavs Greivuls, Krievgaļu māju «Silmači» saimnieks, priecājas par jauno pakalpojumu: «Līdz šim braucām uz Bauskas un Uzvaras veikaliem, mēdzām iepirkties pie citiem izbraukuma tirgotājiem. Pašlaik atbrauc pie mājas, un piedāvājums ir plašs.» Līdzīgi vērtēja viņa dzīvesbiedre Ligita, vien piebilstot, ka cenas augstas, bet tā esot visur. Seniori Vladislavs un Ligita uz Krievgaļiem pārcēlušies no Codes pagasta  pēc Ligitas vecāku aiziešanas mūžībā.

Greivuļu kaimiņiene Ginta Ābola no «Bruņeniekiem» piemājas saimniecībā audzē buļļus. «Jau trešo reizi iepērkos no «Jaunsenčiem». Ļoti labi, ka atbrauc pie mums. Nav bieži jādodas uz pilsētu. Manuprāt, cenas ir labas, nav dārgākas kā Bauskā. Var izvēlēties gan svaigu, gan žāvētu produkciju. Garšīga,» atzina iedzīvotāja. Kaut sabiedriskā autobusu satiksme no Krievgaļiem uz Bausku ir laba, Āboli izmanto privāto auto.

«Kur vēl labāk, mums, veciem pensionāriem, invalīdiem!? Ne vienmēr varam aizbraukt uz Bausku. Pašlaik jau pati dodos pie ārstiem, agrāk meita veda. Ka tik veselība ir!» pārliecināta Brunavišķu iedzīvotāja Velta Gorbunova.

Aigars Krevics, «Jaunsenču» izbraukuma tirdzniecības pārdevējs, agrāk kopā ar ģimeni dzīvojis Rīgā. Viņš galvaspilsētā darīja to pašu darbu, tikai aprakstītā uzņēmuma veikalā. Kopš pagājušā gada augusta Aigars kopā ar saimi pārcēlies uz Gailīšiem: «Vienai atvasei ir desmit gadu, bet otrai būs viens gadiņš. Gribējām ar bērniem pārcelties uz laukiem, bet grūti bija atrast dzīvokli. Tad īpašnieki rada iespēju apmesties saimniecībā.» Vēl daudzi vietējie nezinot par izbraukuma tirdzniecību. Katru reizi nākot klāt kāds jauns pircējs. Kad Aigars dzīvojis Rīgā, viņš uzskatījis, ka «Jaunsenčiem» ir dārga produkcija. Pašlaik domas mainījušās, jo ievērota liela kvalitātes atšķirība no veikalu piedāvājuma. Ieskatam dažas cenas. Tās visas, protams, eiro: karbonāde – 6,50, fileja – 6,20, vaidziņi – 3,70, cauraudzis – 5,70. Lasītāji var vērtēt paši.

Kristīne Tirole,
“Bauskas Dzīve”

Foto: Pie zemnieku saimniecības «Jaunsenči» tirdzniecības furgona Brunavišķos radošā pārvaldniece Ligita Ābelniece un ilggadējais pārdevējs, bijušais rīdzinieks Aigars Krevics
Krievgaļu iedzīvotāji izvēlas vajadzīgo. Vladislavs Greivuls (no labās) novērojis, ka produkcijas klāsts ir plašs

Foto galerija: 

Pievienot komentāru