Zinātnieki māca, dārzkopji ieklausās

GalerijaPrint

Saldus novada Zirņu pagasta zemnieku saimniecībā “Ziķi” 22. martā bija sapulcējušies ap 40 dalībnieku no Saldus un Brocēnu novada, daži bija braukuši tālāku ceļu – no Dobeles un Rīgas puses, lai iegūtu jaunāko informāciju par augļu koku audzēšanu, vainagu veidošanu, slimībām, šķirnēm un augu aizsardzības līdzekļu pareizu lietošanu.

Semināru rīkoja Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Saldus konsultāciju birojs. Izglītojošajā seminārā vērtīgu un profesionālu informāciju sniedza Dobeles dārzkopības institūta speciālisti Edgars Rubauskis, Laila Ikase un Ilze Grāvīte.

Visus interesentus laipni savā saimniecībā uzņēma z/s “Ziķi” saimnieki. Saimniecības bišu namiņā ir ierīkota semināru zāle, kurā Dobeles dārzkopības institūta zinātniece Laila Ikase stāstīja par ābeļu šķirnēm. Speciāliste degustēšanai bija atvedusi ābolus, un katrs varēja nogaršot dažādu šķirņu un atšķirīgu garšu ābolus. Par katras šķirnes garšas un audzēšanas īpašībām speciālistei bija izsmeļošs un interesants stāstījums.

Lai iegūtu labu ābolu ražu, vispirms pareizi jāizvēlas atbilstoša vieta augļu dārza ierīkošanai, jāsagatavo augsne un jāizvēlas atbilstoša šķirne. Ilze Grāvīte stāstīja, kā pareizi izvēlēties mēslošanas līdzekļus, kā pareizi un laikus veikt nezāļu un kukaiņu apkarošanu. Nav prātīgi iestādīt ābeli un gaidīt, ka būs daudz lielu ābolu, ja šo ābeli “nebaros” un nepasargās no kaitēkļiem. Ļoti svarīgi pareizi veidot vainagus ābelēm. Būtībā tas ir galvenais noteikums kvalitatīvas ražas iegūšanai. Saule un vējš palīdz kokam cīnīties ar slimībām un kaitēkļiem, kādēļ nav nepieciešams lietot daudz augu aizsardzības līdzekļu. Ievērojot visus speciālistu norādījumus, dārza saimnieks ekonomēs naudu un augu aizsardzības līdzekļus. Zinātniece ieteica sekot līdzi reģistrēto augu aizsardzības līdzekļu izmaiņām, jo ir tādi līdzekļi, kurus drīkstēja lietot vēl pērn, bet šogad vairs – nedrīkst.

Pastāv uzskats, ka tārpaini āboli ir bioloģiski tīri, bet zinātnieki veikuši analīzes un pierādījuši, ka tā nav. Ēdot tārpu bojātus augļus, cilvēki bojā savu veselību, – tārpu saēstie āboli ir kancerogēni. Liela problēma mazdārziņos un arī komercdārzos ir augļu koku kraupis. Kraupi var novērst, laikus pret to smidzinot, taču tas jādara īstajā laikā un pareizi. Augļu dārzam vērts izvēlēties kraupja neuzņēmīgas šķirnes, un tādu ir diezgan daudz. Selekcionāri izveidojuši daudz jaunu šķirņu ar garšīgiem augļiem, arī augļus pašretinošas, kurām laba raža ir katru gadu.

Pašlaik, līdz pumpuru plaukšanai, ir aktuāli veidot koku vainagu. Z/s “Ziķi” komercdārzā Dobeles augļkopības institūta vadošais pētnieks Edgars Rubauskis uzskatāmi rādīja un stāstīja, kā pareizi veidot vainagu jaunām, arī ražojošām ābelītēm. Visi dārzkopji ar lielu interesi sekoja līdzi speciālista darbībai un z uzdeva daudz jautājumu – ko griezt, kā būtu pareizi, kāds labums no vainaga veidošanas veidiem šogad un nākotnē. Zinātnieks stāstīja, ka nav jēgas iestādīt hektāru ābeļdārza, ja nespēj laikus to sakopt. Labāk iestādīt mazāk un kvalitatīvi kopt. No šāda kopta dārza iegūs lielāku un kvalitatīvāku ražu.

Daudzi joprojām uzskata, ka bioloģisks augļudārzs ir tāds, ko iestāda un kurā vairs neko nedara. Bet tā nav. Bioloģiskajiem dārzkopjiem jāzina vairāk nekā integrētajām saimniecībām, kas ierobežoti lieto sintezētus augu aizsardzības līdzekļus. Ja augļu koku vainagi ir veidoti pareizi, tie mēsloti pareizi un pietiekami, tad nevajadzētu būt problēmām pārziemošanas laikā.

Visi dārzkopji, kā viens, apgalvoja, ka ļoti vērtīgi bija klausīties zinātnieku stāstītajā. Izglītojošajā seminārā daudz dalībnieku bija tādi, kuriem ir savs mazdārziņš, un tādēļ viņi vēlas pareizi veidot koku vainagu, lai iegūtu kvalitatīvu ražu. Pagaršojot atvestos ābolus, daudzi pierakstīja sev patīkamākās šķirnes nosaukumu, lai varētu iegādāties jaunu ābeli savam dārzam.     

Ilze Tomanoviča,

Brocēnu lauku attīstības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru