Z/s „Kalmes” – ar optimismu bioloģiskajā piena lopkopībā

GalerijaPrint

“Lai saimniecību dibinātu un attīstītu, ģimenei jādarbojas roku rokā,” tā par z/s “Kalmes” attīstību stāsta saimnieki Jānis un Marija Lazdāni.  Z/s “Kalmes” atrodas Vārkavas novada Rožkalnu pagastā. Saimniecība specializējusies piena lopkopībā un strādā ar bioloģiskās saimniekošanas metodēm. Tiek apsaimniekoti 185,65 ha lauksaimniecībā izmantojamās zemes, no tās 144,65 ha ir īpašumā.

Jautājot, ar ko viss sākās, saimniecības īpašnieks atbild, ka saimniecība dibināta 1992. gada 14. martā. Tāpat kā daudziem, dibinot saimniecību, tā bija neliela. Saimniecība bija sadrumstalota, saimnieciskā darbība tika veikta vairākās nozarēs. Sākumā ar to bija pietiekoši, bet strādājot tika saprasts, ka ar mazumiņu, kas bija, nepietiek, un jāsāk nopietni attīstīt lauksaimniecisko ražošanu. Tika nolemts specializēties vienā nozarē, jo saimniecības īpašnieks uzskata, ka, strādājot vienā nozarē, to ir iespējams paplašināt un attīstīt, nevis ķert no visa pa druskai un beigās neko nesasniegt. Pašiem nemanot, nozare, kurai saimniecība pievērsās, bija piena lopkopība.

Šobrīd saimniecības ganāmpulks sastāv no vairāk nekā 160 lopiem, no kuriem 91 ir slaucamas govis, un to veido Holšteinas melnraibās un sarkanraibās govis. Liela uzmanība tiek pievērsta ganāmpulka paplašināšanai un ģenētikas uzlabošanai, līdz ar to govju sēklošanai tiek izmantots ģenētiski augstvērtīgs bioprodukts. Saimniecība ir Latvijas Šķirnes dzīvnieku audzētāju savienības biedrs.  Lai sekotu līdzi un analizētu piena izslaukumus un to ietekmējošos rādītājus, saimniecībā tiek veikta pārraudzība. Vidējais izslaukums ir aptuveni 6400 kg gadā no govs. Ganāmpulks tiek paplašināts ar saimniecībā ataudzētajām telītēm. Dzimušie bullīši tiek realizēti līdz četru nedēļu vecumam. Šobrīd bioloģiski ražotais piens tiek realizēts bioloģiskā piena uzpircējam. Jautājot, vai bioloģiskajam pienam ir noiets, saimniecības īpašnieks atbild, ka, protams, ir un būs, jo aizvien vairāk Latvijā tiek runāts par bioloģisko produkciju un „zaļo domāšanu”. Mīnuss ir tas, ka šeit, Latvijā, ir maz piena pārstrādes uzņēmumu, kuri iepirkto bioloģisko pienu arī pārstrādātu bioloģiskajos piena produktos.

Kā jau visas saimniecības, arī z/s “Kalmes” skāra piena krīze. Saimniecības īpašnieks stāsta, ka to nemaz tik sāpīgi nav izjutis, jo bija nelieli uzkrājumi, kas saimniecībai ļāva attīstīties. Piena krīzes laiks saimniecībai lika dzīvot taupīgāk, bet doma par likvidēšanu vai samazināšanu pat neienāca prātā. Krīzes laikā saimniecībā tika uzbūvēta kūtsmēslu krātuve. 

Lai nodrošinātu stabilus izslauktā piena apjomus, saimniecība rūpīgi seko līdzi zālāju kvalitātei, ievērojot augu seku un izvēloties kvalitatīvu sēklas materiālu. Saimniecībā tiek sagatavota rupjā lopbarība – skābsiens un siens ruļļos.  Skābsiens tiek gatavots ruļļos, nevis tranšejās.

Strādājot ar bioloģiskajām metodēm, svarīgu lomu ieņem spēkbarība. Pilnvērtīga spēkbarība tiek nodrošināta ar saimniecībā izaudzētajiem graudiem – kviešiem un auzām, papildus iegādājoties bioloģiskās barības piedevas.

Kā būtisks atspēriens saimniecības modernizācijai nenoliedzami ir Lauku attīstības programmas investīciju pasākumi. Z/s “Kalmes” bija viena no pirmajām saimniecībām novadā, kura 2003. gadā sekmīgi realizēja SAPARD projektu piena nozares attīstības veicināšanai. No 2011. līdz 2014. gadam saimniecība īstenojusi vairākus projektus pasākumā „Lauku saimniecību modernizācija”: tika iegādāta augsnes apstrādes un lopbarības sagatavošanas tehnika, rekonstruēta liellopu kūts un uzbūvēta kūtsmēslu krātuve. Tāpat saimniecība realizē projektus pasākumā „Ieguldījumi materiālajos aktīvos”, iegādājoties modernus ražošanas pamatlīdzekļus.  Veiksmīgai projektu ieviešanai un realizēšanai, saimniecība izmanto Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra piedāvātos pakalpojumus.

Saimniecības darbības nodrošināšanai tiek iesaistīta visa ģimene, papildus veicinot Vārkavas novada bezdarba līmeņa samazināšanos, ekonomisko izaugsmi un attīstību. Saimniecībā tiek nodarbināti divi algoti darbinieki.  Uzmanība tiek pievērsta ne tikai saimniecības attīstībai un izaugsmei, bet arī pievilcīgas apkārtējās vides veidošanai, kā rezultātā tā ir viena no sakoptākajām lauku saimniecībām novadā. Par vides veidošanu vairāk stāsta z/s “Kalmes” saimniece Marija. Viņa atklāj, ka vides sakopšanā iesaistās visa ģimene un to viedo tā, lai būtu prieks un gandarījums šeit dzīvot, strādāt un atpūsties. Saimniecība 2016. gadā piedalījās Zemkopības ministrijas konkursā “Sējējs” nominācijā „Gada lauku saimniecība”.

Saimnieks Jānis ir optimists, viņš nebaidās grūtību, bet pārvar tās un sniedz vērā ņemamu ieguldījumu novada uzņēmējdarbības attīstībā.

Laukos dzīvo un strādā stipri un uzņēmīgi cilvēki, kuri mīl savu zemi, novadu un valsti.

Jolanta Augšpūle,

LLKC Preiļu konsultāciju biroja uzņēmējdarbības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru