Līvānu ķiploks – ar mīlestību no Līvāniem

GalerijaPrint

Ar saukli “...Ar mīlestību no Līvāniem...” savu zemi Līvānu novada Turku pagastā kopj un lolo Reinholdu ģimene, kas nodarbojas ar ziemas ķiploku audzēšanu un pārstrādi. Ģimenē ķiploku audzēšana mantota no vecvecākiem, un sen iesākto turpina Viola ar dzīvesbiedru Māri un divām atvasēm. Saimniekošanas pieredze nav liela, bet produktu klāsts ir gana bagāts. 2017. gadā uzņēmums SIA “Revima” ieguvis mājražotāja statusu un ražo dažādus produkcijas veidus no ķiplokiem.

Ķiploku audzēšanas kultūra Latvijā aizvien vairāk attīstās. Saimniece atzīst, lai arī ķiploku platības aizvien pieaug, pieprasījums pēc ķiplokiem ir nemainīgi augsts.  Pēdējos gados lauksaimniecību aizvien biežāk ietekmē nelabvēlīgie klimatiskie apstākļi. Neskatoties uz pagājušā rudens pārmērīgo nokrišņu daudzumu, saimniecība nenobijās un riskēja, iestādot ķiplokus 0,5 ha platībā. Ķiploku audzēšana nav viegla, līdz ar to zināšanās dalās vecmamma, sniedzot savu dzīves pieredzi, kad ķiploki jāstāda, jāaprušina un kad jāvāc, pievēršot uzmanību mēness fāžu cikliem. Saimniece atzīst, ka ķiploki ir jāstāda veca mēneša trešajā vai ceturtajā dienā, tad ķiploki izaug lieli. Lai ierobežotu ķiploku slimības, ziemas periodā tiek vākti pelni, kurus pavasarī izkaisa uz ķiploku lauka. Bet ar šīm zināšanām vien nepietiek, līdz ar to Viola uzsākusi lauksaimniecības mācību programmas apguvi 170 stundu apjomā.

Audzējot ķiplokus, veidojas gan sakne, gan ziedi, gan lapas. Viss izaudzētais produkts ir veselīgs un uzturā lietojams, līdz ar to ir iespējams pārstrādāt pilnībā. Daļa ķiploku tiek realizēti kā sakņaugi svaigā veidā. Šogad tika sasietas apmēram 3000 ķiploku buntītes, kuras jau ir realizētas. Brāķētie ķiploki tiek malti vai pārstrādāti sīrupā. Saimniece atzīst, jo ilgāk darbojoties ar šo produktu, jo plašāks redzējums rodas, kā to var izmantot. No ziediem tiek gatavota ķiploku ziedu pasta ar dažādiem garšaugiem (dillēm, pētersīļiem, majorānu, raudeni jeb oregano, upenēm, piparmētru un ķiršiem), kaltētas ķiploku pārslas, ķiploku sīrups, ķiploku sāls un malti ķiploki. Ķiploku ziedu pasta tiek izmantota pat cepumu gatavošanā, kas šobrīd ir tikai sākuma stadijā, eksperimentējot un novērtējot, tiek meklēta īstā cepumu receptūra. Saimniece izmēģina daudz ko jaunu un šogad radās ideja par ķiploku lapu pārstrādi. Lai šajā sezonā ideja tiktu īstenota, pietrūka laika un redzējuma. Tomēr ideja nekur nav pazudusi un, iespējams, jau nākamajā sezonā būs pieejams jauns produkts.

Uzņēmumam mājražošanas statuss aktīvs ir tikai vasaras sezonā, kad notiek ķiploku pāstrāde. Šajā laika periodā tiek pārstrādāta visa produkcija, lai to būtu iespējams realizēt gan ziemā, gan vasarā. Saimniecības mērķis ir paplašināt audzēto ķiploku platības, iegādāties jaudīgākas iekārtas un izveidot ražošanas un degustācijas telpas, kurās būtu iespējams pārstrādāt saražoto produkciju visa gada garumā un uzņemt ekskursantus un ciemiņus.

Lielākoties produkcija tiek realizēta pilsētu gadatirgos. Lai veicinātu produkcijas atpazīstamību, uzņēmums piedalās un apmeklē dažādas izstādes. Šogad uzņēmums pirmo reizi piedalīsies izstādē “Riga Food 2018”. Lai pārdodu produkciju, ir nepieciešams vizuālais tēls, kas spēj piesaistīt. Uzņēmums par savu tēlu spēj rūpēties un būt patstāvīgi mainīgs, lai piesaistītu un noturētu pircēju uzmanību. Viola smej, ka gadatirgū viņa ir gatava pat vairākas reizes pārkārtot stendu, ja vien redz, ka pircēji iet garām un neizrāda interesi.

Saimniecībā tiek īstenoti divi ELFLA projekti. To ietvaros iegādāts traktors un augsnes apstrādes tehnika. Būtisku atspērienu ķiploku audzēšanā sniedz iegādātā ķiploku stādāmā mašīna. Bet ķiploku audzēšanas un novākšanas procesā ir daudz posmu, kas nav mehanizēti un kuros tiek izmantots roku darbs. Ķiploku audzēšanā un pārstrādē iesaistās visa ģimene.

Viola atzīst, ka laukos darba netrūkst. Papildus saimniecība audzē kartupeļus, dažādus dārzeņus un pat ātraudzīgos kārklus. Ideju ir daudz un dažādas, pietrūkst tikai laika un finansējuma tās visas īstenot.  

Jolanta Augšpūle,

LLKC Preiļu konsultāciju biroja uzņēmējdarbības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru