Āzija ES cūkgaļas ražotājiem ir ļoti svarīgs eksporta tirgus, īpaši Ķīna. Tādēļ ES vadībai un nevalstiskajām organizācijām jāstrādā pie risinājumiem, lai saglabātu eksportu. Par to runāts ES lauksaimnieku organizācijas COPA-COGECA darba grupā, kas veltīta Āfrikas cūku mērim (ĀCM) un kurā Latviju pārstāvēja Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes pārstāve Dzintra Lejniece.
Risinājums eksporta saglabāšanai laikā, kad notiek strauja ĀCM izplatīšanās, būtu vienošanās panākšana ar Ķīnas valdību par tā sauktās reģionalizācijas atzīšanu. Tas ir – eksports tiktu ierobežots tikai no tiem ES reģioniem, kas ir ĀCM skarti, ne no visas ES.
ES cūkgaļas eksports ik gadu ir vidēji 3,88 miljoni tonnu. Piecas ES dalībvalstis – Vācija, Spānija, Dānija, Nīderlande un Francija – veido 76% no visa ES cūkgaļas eksporta. ĀCM izplatība rada virkni jautājumu, kā rīkoties, lai slimību ierobežotu. Viens no tiem ir graudu imports no ĀCM plaši skartās Krievijas un Ukrainas. Darba grupā norādīts, ka graudu ievešana problēmas neradot, jo tie tiek termiski apstrādāti. Tāpat tiek aktualizēts jautājums par žoga izbūvi uz robežas starp Vāciju un Dāniju, lai ierobežotu savvaļas cūku migrāciju. Žoga būvniecību uz robežas ar Krieviju apspriež arī Somijā, taču reālu darbu sākšanu kavē finansiāli apsvērumi. Savukārt Beļģijā, līdzīgi kā Čehijā, izmēģina elektriskos žogus ap ĀCM skartajiem reģioniem. Darba grupā organizācijas tiek aicinātas risinājumus ĀCM ierobežošanai pārrunāt ar savu valstu vides ministrijām.
Pēc COPA-COGECA ekspertu atskaitēm un DG-AGRI informācijas sagatavoja Iveta Tomsone, LLKC Apgāda vadītāja
Pievienot komentāru