Saimniecību apmeklējumā – krūmcidoniju, plūškoku, rožu audzēšanas pieredze
Lietaina pēdējā septembra diena LLKC Jēkabpils konsultāciju birojā pulcēja interesentus no tuvākiem un tālākiem novadiem, lai iepazītos ar krūmcidoniju, plūškoku un rožu audzētāju pieredzi Jēkabpils un Viesītes novados.
SIA “Rudzsētas” Jēkabpils novada Ābeļu pagastā audzē krūmcidonijas. Brauciena dalībniekus sagaida un pieredzē dalās saimnieks Ingus Aleksejuks. Visi dodas uz lauku, kur apskata cidoniju stādījumu. Ingus, ņemot vērā savu pieredzi, iesaka, kādai būtu jābūt augsnei, kā labāk stādīt krūmus, kā labāk novākt ražu, nebojājot augļus. Par Latvijas citronu dēvētie dzeltenie vērtīgie augļi šogad saimniekam radījuši rūpes un pārdomas, jo to cena, pārdodot uz Poliju, bija zema. Latvijas tirgus pieprasījums nav tik liels, jo pēdējos gados stādījumu platības ir pieaugušas. Jādomā par kooperāciju, pievienotās vērtības radīšanu, kā arī cidoniju popularizēšanu ne tikai Latvijas tirgū, bet arī virzīšanu un atpazīstamības veicināšanu pasaules tirgū.
Saimniecība Viesītes novada Saukas pagastā nodarbojas ar melnā plūškoka audzēšanu un produkcijas pārstrādi. Saimnieces Gitas Kļaviņas aicināti, brauciena dalībnieki dodas iepazīties ar dažādām plūškoka šķirnēm, stādījumu kopšanu, atjaunošanu, var pagaršot pēdējās zaros palikušās ogas. Viņa bija viena no pirmajām plūškoku audzētājām Latvijā, viss sākās ar vienu krūmu – mātesaugu, kas arī šobrīd aug dārzā. Stādi pirkti arī stādaudzētavās, eksperimentēts ar šķirnēm, līdz atrastas piemērotākās. Pēc tam visi dodas uz ražotni, kur var degustēt ziedu un ogu sīrupu, tēju. Gita Kļaviņa dalās pieredzē par to sagatavošanu, lietošanu gan profilaktiski, gan arī tad, kad slimība jau piemeklējusi. Viņa ir pārliecināta, ka plūškoka produkti ir unikāls līdzeklis pret saaukstēšanās slimībām un gripu. Atzīts, ka plūškoka ogās ir visspēcīgākie dabā sastopamie antioksidanti. Gitas plūškoku produkti pazīstami gan vietējos tirgos, gan Rīgā, Jelgavā un citur.
Turpat Saukas pagastā pirms trim gadiem savu uzņēmējdarbību uzsākuši Ilze un Pēteris Līči, izveidojot stādaudzētavu SIA “Ārītes”. Ilzes pieredze rožu stādu un dažādu dekoratīvo augu audzēšanā gan ir ilgāka, ar to nodarbojās vectēvs un vecāki. Ilze izrāda rožu kolekcijas dārzu, kur var iepazīties ar dažādām šķirnēm. Ilzei nākas atbildēt uz daudzajiem jautājumiem par rožu mēslošanu, kopšanu, apgriešanu, ieziemošanu. Tagad saimniecības siltumnīcās podu rindas ar rožu stādiem gaida ieziemošanu. Jāpaveic vēl pēdējie rudens darbi, tad sekos neliels atpūtas periods, bet jau janvārī atkal jāsāk domāt par nākošās vasaras stādiem.
Katrā saimniecībā ir iegūta jauna informācija un atziņas, nodibināti jauni kontakti. Paldies visiem saimniekiem par vērtīgo dalīšanos savā pieredzē!
Pieredzes brauciens notika LAP 2014.-2020. pasākuma “Saimniecību un mežu apmeklējumu nodrošināšana ” ietvaros.
Anita Putka,
LLKC Jēkabpils biroja uzņēmējdarbības konsultante
Pievienot komentāru