Uzzinām daudz jauna un baudām rudeni
Ir skaista rudens diena, daudzi brauc rudeni baudīt uz Siguldu, bet mēs šajā reizē dosimies uz Ventspils pusi ar Alsungas vidusskolas 8. un 9. klases skolēniem. Braucot paveras lieliski skati ar krāsaino un daudzveidīgo rudeni, un mēs varam atkal pārliecināties, ka Latvijas daba ir skaista, un varam būt pateicīgi, ka mums ir četri gadalaiki, katrs ar savu raksturu un nokrāsu.
Vispirms tika apmeklēts Ventspils tehnikums, kurā uzzinājām daudz jauna. Te var apgūt dažādas profesijas: elektrotehniķa, automehāniķa, tūrisma pakalpojuma konsultanta, pavāra, grāmatveža u. c. Bērniem ne tikai izrādīja skaisto skolu, kas pēdējo gadu laikā ir atjaunota, bet arī paradīja materiāli tehnisko bāzi un pastāstīja par ieguvumiem. Skola nodrošina ne tikai ar mācībām nepieciešamo, bet arī ar prakses vietām ne tikai Latvijā bet arī ārvalstīs, piemēram, Vācijā.
Netālu no Ventspils atrodas saimniecība “Buki”. Tā ir jauka, klusa vieta atpūtai netālu no Ventspils, kur iespējams baudīt Latvijas lauku mieru. Atpūtas vietas teritorija ir labiekārtota un tajā ir iespējama makšķerēšana piemājas dīķī, sporta aktivitātes – volejbols un basketbols, kā arī teritorijā ir atrakcijas bērniem –
batuts un šūpoles. Saimniecība nodarbojas ar tūrismu, un tajā ir ne tikai kempinga mājiņās, bet arī nelies zooloģiskais dārzs ar dažādiem interesantiem dzīvniekiem. Tā arī ir viena no iespējām laukos attīstīt uzņēmējdarbību.
Nākamais mūsu pieturas punkts bija zemnieku saimniecība “Bitenieki”, kurai 2016. gadā piešķirta kultūras zīme “Latviskais mantojums”. Saimniecība nodrošina ekoloģiski tīru augstas kvalitātes un veselīgas biškopības produkcijas ražošanu, vienlaikus saudzējot apkārtējo vidi. Saimniecībā iespējams iepazīties ar biškopības produktu pārstrādi, vērot bišu dzīvi un darbu dravā. Uzzinājām, ka biškopība ir ne tikai salds, bet arī grūts darbs, un biznesā noturēties ir grūti, it īpaši tagad, kad Latvijā ienāk medus no citām valstīm, piemēram, Ķīnas.
Bērni degustēja dažādu medu un ziedputekšņus un dalījās savos iespaidos. Viršu medus tika atzīts par gardākāko, bet tā jau ir gaumes lieta.
Pēdējais pieturas punkts bija saimniecība “Lībnieki”, kas atzīst sevi par permakutūras saimniecību. Man kā brauciena organizētājai gribējās parādīt kaut ko citu, ne tikai tradicionālo lauksaimniecību. Saimniece Gunta Blūmfelde pastāstīja, kā saimniecība iesākusi šādu darbības virzienu, un biju pat izbrīnīta, kā bērni klausījās un diskutēja ne tikai par permakultūru, bet arī par citām dzīves situācijām un citādāku dzīves uztveri. Es apbrīnoju saimnieci par uzņēmību, jo īpašumu iegādājusies tikai nesen un, pēc Guntas Blūmfeldes stāstītā, tad tur bija krūmi un brikšņi, bet tagad paveras skaists skats uz sakoptu vietu.
Pasākuma laikā skolēni ieguva daudzveidīgu priekšstatu par saimniekošanu laukos, apmeklējot trīs atšķirīgas saimniecības: par tūrismu laukos, biškopību un par dzīvošanu un saimniekošanu sadarbībā ar dabu.
Vēlos visiem novēlēt darboties un neapstāties pie pirmajām grūtībām.
Brauciens notika VLT aktivitātes “Informatīvie pasākumi jauniešiem” ietvaros.
Santa Kreičmane,
LLKC Kuldīgas nodaļas lauku attīstības konsultante
Pievienot komentāru