Jaunas idejas uzņēmējdarbības attīstībai pierobežā
Lai gūtu jaunas idejas uzņēmējdarbības attīstībai pierobežā, Alūksnes novada interesenti devās uz Viļakas, Kārsavas, Rēzeknes un Balvu novadu saimniecībām.
Valsts Lauku tīkla pasākumu ietvaros organizētajā pieredzes apmaiņas braucienā 17. septembrī tika apmeklētas četras dažādu nozaru saimniecības.
Pirmais objekts bija Viļakas novada augļkopības saimniecība „Ievulejas”, kas nodarbojas ar ābolu, bumbieru un vīnogu audzēšanu un pārstrādi. Saimnieks Valērijs Romanovs iepazīstināja ar saimniecības izveidi un attīstību. Šobrīd augļu dārzs ir 13 ha platībā. ELFLA pasākuma ietvaros ir izveidota augļu glabātava. Saimniecība ir reģistrēta kā integrētā augļu un ogu audzētāja, līdz ar to ir iespēja iesaistīties programmā „Skolas auglis” un piegādāt augļus skolām. Produkcija tiek vesta uz tirgiem un pārdota uz vietas saimniecībā.
Nākamais pieturas punkts bija maiznīca „Dzīles” Malnavas pagastā Kārsavas novadā, kurā uzzinājām par maizes cepējas pieredzi, maizi cepot projekta ietvaros iegādātajā elektriskajā maizes krāsnī un arī malkas krāsnī, kas tapusi pēdējā gada laikā. Tur bija iespēja degustēt saimnieces Ainas Barsukovas ceptās dažāda veida maizes, plātsmaizi un brīnišķīgo torti „Dzīles”. Darbīgā un izdomas bagātā saimniece piedalās izstādēs un organizē dažādus pasākumus savā sētā kā branču un dažāda veida tirdziņus.
Tālāk devāmies uz Rēzeknes pusi, kur tika apmeklēta zemnieku saimniecība „Apkalnmājas”, kas piedāvā ādas izstrādājumus. Bez smalkām ādas somiņām, piespraudēm un maciņiem šajās mājās tiek izgatavotas jostas, siksniņas un siksnas, lopu apauši un zirglietas. Saimniece Irēna ļoti lepojas ar savu senču darbīgumu un amatu prasmi, ko mantojusi arī pati. Lai amatnieks varētu veiksmīgi darboties, ir jābūt atvērtam dažāda veida interesentiem, piedāvājot ne tikai savus izstrādājumus, bet arī saimniecību kā apskates objektu, daloties savā pieredzē.
Atpakaļceļā apmeklējām pagājušā gada balvas ieguvēja LLKC konkursā „Laukiem būt!” Ulda Arnicāna biškopības inventāra ražotni Balvu novada Kubulu pagastā. Jaunietis fascinēja ar savu pieredzi un starta finansējuma ieguvi savas idejas īstenošanai. Nebūdams ne amatnieks, ne saistīts ar bitēm un biškopību, viņš, izpētot, ka biškopju un bišu saimju skaits Latvijā ir pieaudzis, radīja šo ideju. Jauki ir arī tas, ka radusies ideja īstenojas dzīvē un sasniegts pirmais rezultāts.
Viena no atziņām pēc pieredzes apmaiņas brauciena – vajag tikai gribēt strādāt, domāt, rosīties, darīt.
Sarmīte Svilāne,
LLKC Alūksnes nodaļas uzņēmējdarbības konsultante
Pievienot komentāru