Viedie ciemi piekrastē

Viedo ciemu kustība ne tikai Latvijā, bet arī Eiropā kļūst aizvien populārāka. Jēdziens “vieds” vienkāršā veidā nozīmē spēju izmantot jebkurus  pieejamos resursus, domāt “ārpus rāmjiem” un savstarpēji sadarboties dažādos virzienos. Viedie ciemi lauku un piekrastes apvidū ir par kopienu veidošanu, vietējo cilvēku vajadzību apzināšanu, jaunām zināšanām, kopīgu resursu atrašanu un to gudru, viedu lietošanu.

Biedrība “Partnerība laukiem un jūrai” ir viena no aktīvākajām vietējās rīcības grupām piekrastes iedzīvotāju aktivizēšanā, uzņēmējdarbības attīstīšanā un neskaitāmu projektu realizēšanā. Biedrības viena no iedzīvotāju aktivizēšanas iespējām ir sadarbības projekti.

Par biedrības darbu, piekrastes viedo ciemu attīstību un daudzām citām aktivitātēm uzzināju, tiekoties ar Ilzi Turku, biedrības “Partnerība laukiem un jūrai” valdes priekšsēdētāju un administratīvo vadītāju, un projekta “Ceļā uz viedumu piekrastēs” projekta vadītāju Ievu Vītolu-Deusu.

2019. gadā “Partnerība laukiem un jūrai” kopā ar “Liepājas rajona partnerību” un partneriem no Zviedrijas iesaistījās starptautiskā projektā “Viedo ciemu attīstība piekrastes teritorijās”. Projekta  “Piekrastes viedie ciemi” mērķis bija uzsākt viedo ciemu koncepcijas attīstību katrā no projekta partneru piekrastes teritorijām Latvijā (Papes ciemā un Rucavas novadā, kā arī Engures ciema apkārtnē, iekļaujot Enguri, Ķesterciemu, Plieņciemu, Klapkalnciemu, Bērzciemu un Apšuciemu), balstoties uz vietējo iedzīvotāju sadarbību un jaunu sadarbības formu attīstību. Katrs no pilotprojektiem meklē veidu, kā tikt līdz viedumam. Tikai tagad darbojoties, var saprast vairāk, kas darbojas un kas nedarbojas, stāsta Ieva. Ja viedais ciems ir par sadarbību, tad arī tehnoloģijas un digitalizācija ir ļoti svarīgs aspekts. Viedā ciema koncepts balstās uz 3 pīlāriem: sadarbību, ekonomiku un jaunām zināšanām. “Ja tikai aktivizē kopienu, bet nerada iespējas, kas balstītas uz ekonomiskiem risinājumiem, tad maz tā “vieduma”. Viedais ciems risina “karstās” problēmas, piemēram, depopulāciju, kad cilvēki aizplūst no laukiem, kam aiziet līdzi finansējums, paliek mazāk publiskā finansējuma, mazāk iespēju, mazāk pakalpojumu, preču... Bet kad tiek apzināts, kas mums ir un ko mēs tomēr varam, un ja varam veidot jaunas sadarbības, veicināt uzņēmējdarbību un sociālos risinājumus, tad jau sāk tapt vieduma krātuvīte tajā ciemā”. Līdz ar to iesaistītie ciema iedzīvotāji, uzņēmēji, piederīgie var risināt problēmu. Tā Engures iedzīvotāji saprata, ka viņiem vajadzīga sava platforma, sava vieta internetā, sava mājaslapa, kur atrast visus apkaimes piedāvājumus vienuviet. Turklāt tika izlemts, ka Engures iedzīvotāji paši mācīsies izveidot web lapas un apgūt internetu, kur mācīsies apieties ar sensoriku, temperatūras mērītājiem u. c. devējiem. Tiks kopīgi radīta “viedā boja”. Bojā tiks ielikti mērrīki, ko iedzīvotāji paši ieprogrammēs. Boju ievietos jūrā un dati tiks raidīti uz datora. Rezultāts būs fantastisks! Tas būs ieguvums visiem. Katru dienu būs objektīva informācija par to, cik grādu ūdenī, kāds ir vēja virziens, tā stiprums. Vairāk par boju un to kas ir viedais ciems Engures apkaimē jūs uzzināsiet video sižetā “Ceļā uz viedumu Engures apkaimē”: https://www.plj.lv/sadarbibas-projekti/--piekrastes-viedie-ciemi/cela-uz-viedumu-engures-apkaime?pcversion=ok

Sižets tapis EJZF starptautiskā sadarbības projekta  "Viedo ciemu attīstība piekrastes teritorijās" ietvaros. Iedzīvotāju aktivitātes nebūtu bijušas iespējamas, ja vien kopiena nebūtu savstarpēji iepazinusies. Biedrības “Partnerība laukiem un jūrai” praksē tā arī notiek – reāli kopā tiek saaicināti cilvēki, lai pastāstītu par viediem ciemiem. Iesākumā ir jābūt līderim. Vēl labāk, ja līderis ir “vietējais”, kurš vēlas to darīt. 2021. gada februārī biedrība “Partnerība laukiem un jūrai” kopā  ar piecām zivsaimniecības vietējām rīcības grupām Latvijā un vienu Somijā uzsāka īstenot jaunu sadarbības projektu “Ceļā uz viedumu piekrastēs”. Projekts veicina viedo ciemu koncepta ieviešanu un attīstību sešās pilotvietās Latvijas piekrastē. Jauno projektu gatavojot, katrai vietai bija uzdevums izvirzīt savu potenciālo līderi. Kopienu uzdevums ir apzināt savas vajadzības un kopīgi tās risināt. Jūnija sākumā vairāk nekā 20 Engures un Lapmežciema apkaimes iedzīvotāju tikās onlainā, lai apzinātu savus resursus un vajadzības. Ciemu iedzīvotāji iepazinās, pētot stiprās un vājās puses, iespējas un draudus, veica  SVID analīzi. SVID analīze būs kā pamats tam, kas ir identificēts un ko ar to tālāk darīt. Turpmāk projekta attīstība būs tāda, ka katrā pilotvietā tiks atbalstīta vismaz viena virziena risinājuma ieviešana.

Ko no Engures var mācīties? Rast iespēju meklēt atbalstu arī no citiem fondiem. Domājot par vajadzībām, tās izkristalizējas, piemērām, digitālās apmācības, vai – virzīt ostas attīstību.

Ļoti svarīgi ir ar piemēriem iedvesmot citus. Svarīgi ir informēt, parādīt, ka tas ir iespējams!

Par citiem biedrības “Partnerība laukiem un jūrai” projektiem un aktivitātēm pastāstīja biedrības valdes priekšsēdētāja Ilze Turka: “Nupat sācies pilotprojekts visā Latvijas piekrastē “Jūra visu gadu”, kurā iesaistījusies arī biedrība “Partnerība laukiem un jūrai”. Katra teritorija ir izvēlējusies savu nesezonas laiku, lai caur kādu īpašu aktivitāti aicinātu visus Latvijas iedzīvotājus pie sevis ciemos un piedāvātu ko īpašu, kas piejūras teritorijām veidotu reputāciju kā izcilu vietu dzīvošanai, strādāšanai un tūrismam visa gada garumā. Biedrībai “Partnerība laukiem un jūrai” tas būs 2. un 3. oktobris. Līdz oktobrim partnerības teritorijā tiks izveidoti trīs jauni un nebijuši pastaigu maršruti. Viens no kuriem būs ļoti interesants. Tas būs foto maršruts ar lielformāta bildēm, ar savu stāstu, kas būs izvietots uz ēkām, žogiem u. c., virzienā no Ķemeriem līdz Bērzciemam. Paralēli tam notiks “Mājas kafejnīcu” dienas un Ķemeru nacionālā parka Ceļotāju dienas.”

Projekti “Jūra visu gadu” un “Ceļā uz viedumu piekrastēs” iet roku rokā. Tie ietver iedzīvotāju aktivizēšanu un risina drāmu “ziemas klusums”.

Vēl biedrība vasarā 4 dienas bez maksas organizēs divas jauniešu nometnes, kur iepazīstinās jauniešus ar profesijām – mazā uzņēmējdarbība un informācijas tehnoloģijas un karjerizglītība.

Pie Šlokenbekas muižas, pāri Slocenes upei uzcelts brīnišķīgs izjaucams “Da Vinči tilts”. (1486. gadā Leonards da Vinči radījis šādu viegli saliekamu, izjaucamu un pārvietojamu tiltu armijas vajadzībām.) Tilts uzbūvēts no dedzināta masīvkoka, bez skrūvēm, un ir vienīgais šāda veida tilts Latvijā. Ideju par tilta būvniecību ieteicis kāds biedrības partneris no Ziemeļīrijas. Tilta svinīgā atklāšana notika 19. jūnijā. Iedzīvotāji un arī Šlokenbekas muiža būs lieli ieguvēji, rīkojot kāzu svinības. 

16. jūnijā pirmo reizi Latvijā tika paziņoti atpazīstamības zīmes “Viedais ciems” saņēmēji. Tostarp – arī Engure.

Viedie ciemi ir par ilgtspējīgu un videi draudzīgu attīstību. Visiem risinājumiem ir jābūt ilgtspējīgiem. Caur sadarbības projektiem pievienotā vērtība ir tas, ka kopienu iedzīvotāji satiekas ar citiem, redz, ka viņu vajadzības ir līdzīgas, un, ka tu neesi viens. Cilvēcīgais faktors ir ļoti iedvesmojošs.

Lielais izaicinājums piekrastē: “Tu esi nevis mans ienaidnieks, konkurents, bet tu esi mans draugs! Neturi sveci zem pūra! Ja tu dalīsies ar to, tu uzlabosi kopīgo labumu”.

Sarma Rotberga,

LLKC Tukuma konsultāciju birojs

Pievienot komentāru