Satraukums ES piena nozarē

Krievijas embargo piena produktiem ietekmējis piena cenas un tirgu visā ES. Šis arī bija galvenais jautājums, kas pārrunāts COPA–COGECA un EK darba grupā „Piens un piena produkti”, kurā kā eksperte no Latvijas piedalījās Latvijas Zemnieku federācijas pārstāve Silvija Dreijere.

Izvērtējot situāciju ES dalībvalstīs, secināts, ka Vācija kopš pagājušā gada novembra cenas pakāpeniski samazinājusi no 0,42 eiro/kg uz 0,37 eiro/kg šāgada augustā. Tiek prognozēts, ka līdz Ziemassvētkiem cenas nokritīs līdz 0,32–0,30 eiro/kg. Iepriekšējā perioda labās piena cenas dēļ piena ražošana Vācijā augusi par +3%. Šobrīd Krievijas embargo dēļ ir apstājies siera eksports uz Krieviju, un piens tiek pārstrādāts gan vājpiena, gan pilnpiena pulverī, kam cer atrast noieta tirgu.

Beļģijā piena iepirkuma cena augustā bija 0,36 eiro/kg, septembrī sagaidīts vēl divu līdz trīs eiro centu kritums, taču tiešas Krievijas embargo ietekmes tirgū nav. Beļģijā patlaban vairāk ražo sviestu un piena pulveri, jo pasaulē šiem produktiem ir noieta tirgus, tiesa, jārēķinās, ka katrā valstī ir savas kvalitātes prasības.

Igaunija ir ļoti atkarīga no eksporta uz Krieviju, no kopējā saražotā piena Krievijā pārstrādātā veidā nonāca virs 20%, bet uz Lietuvu eksportēja  trešo daļu no saražotā piena. Augustā piena iepirkuma cenas nokritās līdz 0,21 eiro/kg. Savukārt Lietuvā piena cena no 0,30 eiro/kg jūnijā ir nokritusi līdz 0,2133 eiro/kg augustā, kavējas arī piena naudas samaksas termiņi.

Īrijā piena ražošanas apjomi salīdzinājumā ar pērno gadu pieauguši par 5,8%, un jau ir 6,8% virs kvotas apjoma. Augustā piedzīvots cenas kritums par 4% no jūlija cenas 0,334 eiro/kg. Neskatoties uz to, ka piena ražošanas apjoms samazinās, Īrija maksās lielas soda naudas par kvotas pārsniegšanu.

Anglijā piena cenas no maija nedaudz samazinājušās, augustā tās bija 0,36 eiro/kg, oktobrī sagaidāms, ka samazināsies vēl līdz 0,32 eiro/kg. Piena ražošanas pieaugums gada laikā ir par 6% līdz 8%. Lielākoties visu pienu patērē savā valstī.

Dānijā piena cena septembrī bijusi tikai 0,36 eiro/kg un tas ir ievērojams kritums salīdzinājumā ar cenu aprīlī – 0,42 eiro/kg. Netiek izslēgts arī cenas samazinājums līdz 0,32–0,30 eiro/kg līdz gada beigām. Ražošanas apjomi pieauguši un augustā bija jau 2% virs kvotas apjoma.

Somijā situācija piena nozarē tiek vērtēta kā kritiska, jo Krievija bija piena produktu pamata eksporta tirgus. Piena ražošana salīdzinājumā ar pērno gadu pieaugusi par 3,4%. Piena cena jūnijā bija 0,45 eiro/kg, bet septembrī „Valio” paziņoja, ka samazinās cenu par 0,06 eiro/kg. Kooperatīvi plāno amortizēt šo samazinājumu zemniekiem no saviem uzkrājumiem, piemaksājot par katru pārstrādei nodoto piena kilogramu 2 centus.

Polijā cenas samazinājušās vidēji par 15% un augustā bija 0,32 eiro/kg. Polija gatavojas tālākam cenas samazinājumam vēl par 46 centiem/kg. Piena ražošanas apjomi šogad pieauguši par 7%. Kvota tiks pārsniegta, un arī poļu zemniekiem būs jāmaksā soda nauda.

Francijā piena ražošanas kāpums šogad bijis par 6,2%, bet kopējās kvotas pārpilde netiek prognozēta. Cenas vēl nav sākušas samazināties un augustā bija vidēji 0,39 eiro/kg.

EK norāda, ka intervences un privātās uzglabāšanas pasākumus īstenos arī šogad, tikai Krievijas embargo dēļ periods tiek pagarināts līdz gada beigām. Praktiski visas valstis nav apmierinātas ar intervences cenu 0,22 eiro/kg, kas ir neadekvāti zema un būtu jāpaaugstina. EK informē, ka privātās uzglabāšanas pasākums ģeogrāfiskās izcelsmes sieriem tiek papildināts ar mīkstajiem sieriem un saldēto biezpienu, bet, cik tas būs efektīvi tirgus stabilizēšanai, EK nekomentē.

Baltijas valstu pārstāvju aicinājumam paredzēt pasākumus, kas palīdzētu tieši zemniekiem, pievienojas arī Somijas, Vācijas un Polijas pārstāvji, bet EK speciālisti šo sarunu atstāj Lauksaimniecības ministru tikšanās sarunu dienas kārtībai. Priekšlikumam atcelt soda naudu iekasēšanu par pārsniegto kvotu EK atbilde ir viennozīmīgi „nē”. 

UZZIŅA

COPA ir Eiropas līmeņa profesionālo lauksaimnieku organizāciju komiteja, kas pārstāv lauksaimniekus ES un starptautiskās institūcijās. Tā ir dibināta 1958. gadā. COGECA ir Eiropas līmeņa lauksaimniecības kooperācijas komiteja, kas pārstāv kooperatīvu intereses ES un starptautiskās institūcijās. Tā ir dibināta 1959. gadā. Kopš 1962. gada COPA un COGECA apvienoja birojus un kopīgi pārstāv Eiropas lauksaimnieku un kooperatīvu intereses.

COPA/COGECA kategorija: 

Pievienot komentāru

Plain text

  • HTML tagi nav atļauti.
  • Mājas lapu adreses un e-pasta adreses automātiski tiek pārveidotas par saitēm.
  • Rindas un rindkopas tiek pārnestas uz jaunu rindu automātiski.