Konkurss “Laukiem būt!” – pamudinājums turpmākam darbam
Jau desmito reizi Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs organizē pasākumu jauniem, darbīgiem cilvēkiem laukos – mācības reģionos un konkursu par veiksmīgāko biznesa ideju lauku teritorijās – “Laukiem būt!” Tajā pirms dažiem gadiem vienu no pirmajām vietām ieguva Sintija Elste, kura kopā ar vīru Mārtiņu Elstu veiksmīgi turpina darboties dārzkopībā.
Dārznieks Mārtiņš Elsts ar ģimeni – sievu Sintiju un diviem dēliem – jau otro gadu saimnieko savā zemītē Cēsu novada Līgatnes pagastā. Bērni gan vēl mazi, taču ikdienā kopā ar vecākiem kopīgi piedzīvo visus darbus saimniecībā. Iepriekš saimniekošana notika Priekuļu pusē Mārtiņa vecāku saimniecībā savā atsevišķā zemes gabalā. Pirms gadiem desmit lauksaimnieciskā darbība sākta, iestādot pirmos desmit tomātu stādus. Patlaban pašu veidotais zīmols “Zaļumnīca” darbojas divos virzienos: dārzeņu audzēšana un realizācija – no Jāņiem līdz rudenim (burkāni, kāposti, kartupeļi, kāļi u.c.) un stādu tirdzniecība – pavasarī.
“Nesen, 2020. gadā, tika atvērts mūsu interneta veikals www.zalumnica.lv,” stāsta Sintija. “Tas ir gana sarežģīti – jāapstrādā pircēju vēlmes, jāveido sūtījumi no daudzveidīgā stādu piedāvājuma. “Zaļumnīcas” interneta veikalā var pasūtīt pat pa vienam stādam no plašā augu sortimenta. Ikdienā blakus internetveikala pasūtījumu izpildei tāpat pašiem jāstrādā gan uz lauka, gan siltumnīcā.”
Stāstu papildina Mārtiņš: “Ar katru klientu notiek individuāls darbs, pēc klienta vēlmes – personiskas sarunas par iegādāto augu turpmāko audzēšanu un kopšanu. Vēl pēc nedēļām dažkārt zvana klients un jautā par stāda atbilstošu kopšanu.”
Sintija atklāj, ka ģimene izmanto dažādas iespējas, lai piedalītos konkursos, iesaistītos projektos, lai veicinātu saimniecības attīstību. 2017. gadā Sintija piedalījās Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra konkursā “Laukiem būt!” Cēsīs. Mācībās attīstīja ideju par mikrodārzeņu audzēšanu, kā prototips tika izvēlēti cukurā kristalizēti atraitnīšu ziedi. “Ikdienā mums ir laba sadarbība ar vietējiem restorāniem,” papildina Mārtiņš. ”Vedot produkciju ikdienas pasūtījumiem notiek sarunas ar pavāriem, kā mazie dārzeņi tiek pielietoti, kas vēl būtu vajadzīgs, kāda kvalitāte optimāla katram produktam. Sezonā īpaši pieprasīti ir maza izmēra, īpaši audzēti dārzeņi. Kristalizētu ziedu ražošana radās, dažādojot produkciju, ideju atradām interneta dzīlēs. Šādi piedāvājumi bija pieejami Amerikā. Latvijā šiem dekoratīvajiem un ēdamajiem ziediem bija noiets restorānos, taču pašlaik šo ideju esam nolikuši malā.”
Martiņš uzsver, ka ir darīts daudz, lai piesaistītu papildus finansējumu – īstenots projekts “Atbalsts uzņēmējdarbībai, attīstot mazās lauku saimniecības” (iegādāts mini traktoriņš, agregāti). Līdzdalība un balva konkursā “Laukiem būt!”, uzvara Priekuļu novada pašvaldības konkursā jauno uzņēmēju atbalstam (iegādāta stacionāra sējmašīna stādu audzēšanai), LAD īstenots projekts “Ieguldījumi materiālos aktīvos” (iegādāta siltumnīca 500 m2). Siltumnīca, saimniekojot laukos, ir tiešām liels atspēriens turpmākam darbam. Jautājot par lielākajiem izaicinājumiem šajā darbā, Mārtiņš atzīst, ka izaudzēt kvalitatīvus stādus un dārzeņus ir tikai daļa no darba. Svarīgi ir sava klientu loka izveidošana. Ļoti svarīga ir komunikācija ar katru klientu. Tie, kas atbrauc uz “Zaļumnīcu”, izsaka savas vajadzības, vēlmes, Svarīgi, lai pircēji atgrieztos atkal un atkal. Ko ieteiktu un vēlētu jaunajiem, topošajiem uzņēmējiem? Mārtiņš: ”Viss ir iespējams. Pirms desmit gadiem sākām ar 10 tomātu stādiem. Tagad mums ir sava zeme, ir viena siltumnīca, pašlaik top otra. Rodas prieks, piedaloties un uzvarot konkursos. Ir grūti īstenot projektus, taču pēc tam ir gandarījums, ka notiek attīstība. Mūsu ģimenē jau sešās paaudzēs ir zemkopji, kas strādā un strādājuši lauksaimniecībā. Mantotā dzimtas zeme gan atrodas Latgalē, taču šobrīd esam savus laukus sākuši veidot Līgatnē. Neatlaidīgs darbs, ticība savam mērķim virza uz priekšu.”
Dace Kalniņa,
LLKC Cēsu konsultāciju birojs
Pievienot komentāru