Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde (EFSA) aprīlī publiskoja jaunāko ziņojumu par pesticīdu atliekām pārtikā ES, sniedzot momentuzņēmumu par atlieku līmeņiem, kas atrodami vairākos bieži patērētos produktos.
ES 2021. gadā kopumā tika paņemti 87 863 pārtikas paraugi. Rezultātu analīze liecina, ka 96,1% paraugu pesticīdu atliekvielas bija likumā atļautajā līmenī. No 13 845 paraugu apakškopas, kas tika analizēta ES koordinētās kontroles programmas (ES MACP) ietvaros, 97,9% bija likumā noteiktajās robežās.
ES MACP analizēja nejauši izvēlētus 12 pārtikas produktu paraugus – tie bija baklažāni, banāni, brokoļi, kultivētās sēnes, greipfrūti, melones, paprika, galda vīnogas, neapstrādāta olīveļļa, kvieši, liellopu tauki un vistu olas. No koordinētajā programmā analizētajiem paraugiem 58,1% (8043 paraugos) nebija kvantitatīvi nosakāmu atliekvielu, tātad atliekvielu nebija vispār. Vēl 39,8% (5507) saturēja vienu vai vairākas atliekvielas koncentrācijā, kas bija zemāka par atļauto līmeni (pazīstami kā maksimāli pieļaujamie atlieku līmeņi vai MRL) vai vienāda ar tiem, savukārt 2,1% (295) saturēja atliekas, kas pārsniedza atļauto daudzumu.
EFSA norāda, ka šāda produktu izlase tiek veikta ik pēc trijiem gadiem, kas nozīmē, ka var noteikt tendences. Kopējais rādītājs, ar kādu pesticīdu atliekvielas pārsniedza MAL, pieaudzis no 1,4% 2018. gadā līdz 2,1% 2021. gadā. Atskaitot greipfrūtus, vidējais MAL pārsniegšanas rādītājs 2021. gadā bija 1,4%, tāpat kā 2018. gadā. 2021. gadā dalībvalstis pievērsa uzmanību lielāka pesticīdu atlieku klātbūtne greipfrūtos, kas importēti no valstīm ārpus ES, un tajā pašā gadā Eiropas Komisija pastiprināja robežkontroli.
Latvijā pētījuma ietvaros ņemti 63 paraugi un nevienā no tiem netika konstatētas neatbilstības. Detalizētāk par pētījuma rezultātiem dalībvalstīs: https://multimedia.efsa.europa.eu/pesticides-report-2021/
Pēc AG-Press materiāliem informāciju sagatavoja Iveta Tomsone, LLKC Apgāda vadītāja
Pievienot komentāru