Vermikomposta ražošana veiksmīgi notiek Vecumniekos
SIA „Vinārs” ir dibināta 1992. gadā, bet 2012. gadā uzņēmums uzsācis vermikomposta ražošanu, izmantojot Eisenia fetida (Kalifornijas sarkanās) sliekas.
Uzņēmumā saimnieko Ilze un Valdis Spuli, taču aktīvi iesaistās arī pārējie ģimenes locekļi. Piemēram, SIA „Vinārs” logo izstrāde, kā arī iepakojuma un tā marķējuma izveide tikusi uzticēta meitai Gijai, kura ļoti veiksmīgi tikusi ar šo pienākumu galā.
Uzņēmuma vīzija – zaļa, sakopta un ekoloģiski tīra vide mums visapkārt.
Uzņēmuma mērķis ir arvien paplašināt produktu klāstu, lai spētu piedāvāt videi draudzīgus mēslošanas līdzekļus katra uzņēmuma vajadzībai.
Uzņēmuma ražotie produkti ir saņēmuši visus Latvijā nepieciešamos sertifikātus un ir droši lietošanai.
– Kā sākāt šo biznesu un kādas ir tā nianses?
Ilze Spula: – Vairāk nekā desmit gadu tepat, šajās telpās, bija atvērts auto serviss un auto rezerves daļu veikals. Kad autoservisa nozare Vecumniekos kļuva jau plaši pieejama, pārsātināta, mēs nolēmām mainīt nodarbošanās veidu. Tā 2012. gadā uzsākām vermikomposta (biohumusa) ražošanu. Ražojam vermikompostu rūpnieciskos apjomos, ražošanas iekārtās – vermireaktoros, lai netiktu traucēta slieku mikrovide, lai samazinātu roku darbu un automatizētu ražošanas procesu. Tās ir automatizētas vermikomposta ražošanas iekārtas ar slieku barības substrāta padevi no augšas un gatavā vermikomposta atdalīšanu no apakšas. Slieku mikrovide tajā netiek traucēta un ražošanas iekārtā tiek uzturēta patstāvīga temperatūra, bet pēc vajadzības tiek veikta automatizēta apsilde, mitrināšana un gaisa padeve.
Svarīgi ražošanas procesā uzturēt optimālu temperatūru un mitrumu sliekām darba galdā, – no 22 līdz 28 grādiem, – lai sekmīgi notiktu ražošana, jo sliekas ir ļoti prasīgas. Ja tās aizgājušas bojā, tad noteikti jāpievērš uzmanība tam, kas tika darīts nepareizi pirms 3 vai 4 dienām. Sliekas katru dienu jāaprauga – vai pietiek mitruma, ēdiena, tām nedrīkst būt ne par aukstu, ne par karstu.
Lielos apjomos, lai atdalītu slieku humusu no atsijām, izmanto sijātājus. Tiem atrodoties nelielā slīpumā un griežoties, pa smalka sieta caurumiem izbirst vermikomposts, bet pa vidu paliek atsijas.
– Ar cik lieliem ieguldījumiem jārēķinās, lai uzsāktu šādu uzņēmējdarbību?
– Izmaksas atkarīgas no ražotnes lieluma. Mūsu gadījumā ieguldījumi bija nepieciešami lieli – iegādājāmies darba galdu, bija nepieciešami kokmateriāli, lai izveidotu koka kastes, sijātājs, uzglabāšanas kubi. Lai kaut nedaudz atvieglotu sev darbu, iegādājāmies arī traktoru. Lai kā izskatītos no malas, slieku audzēšana nav vienkārša. Uzskats, ka katrs zemnieks pats audzēs sliekas un ražos slieku kompostu, teorētiski pastāv, tomēr no biznesa viedokļa tā nav īsti rentabla nodarbe. Ir vienkāršāk pirkt no lielākā ražotāja jau gatavu slieku kompostu.
– Kāds ir piedāvātais produkcijas klāsts?
– Uzņēmums piedāvā vermikompostu, kas ir unikāls mikrobioloģisks mēslojums, kurā esošie augšņu mikroorganismi nodrošina zemes auglību. Augi lēnām un pakāpeniski pierod pie mēslojuma visā savā attīstības ciklā. Šī mēslojuma pielietošana uzlabo zemes agroķīmiskās īpašības, paaugstina lauksaimniecības produkcijas kvalitāti un uzlabo tās ražību. Pierādīts, ka vermikomposts palielina augu dīgtspēju par 30%, ražību – par 25%. Turklāt nitrātu daudzums augsnē pēc iestrādāšanas ar vermikompostu samazinās līdz pat 80%.
Vermikomposta pielietošana dažādu augu, stādu, dārzeņu, koku, krūmu, labības utt. audzēšanā un mēslošanā samazina vai pat izslēdz vajadzību lietot minerālmēslus, jo augi kļūst imūnāki pret slimībām, turklāt tiek iegūti bioloģiski tīri un augstvērtīgi produkti. Piedevām tādā veidā tiek atjaunota zeme. Videi draudzīga saimniekošana šobrīd vairs nav modes kliedziens, bet gan nepieciešamība.
Esam secinājuši, ka vietējais tirgus vermikompostu vēl nav novērtējis un iepazinis. Ja mazdārziņu saimnieki to vēl iegādājas, tad lielsaimnieki dod priekšroku ķīmijai.
Piedāvājam arī Kalifornijas sarkanās sliekas makšķerniekiem. Tā kā tās izmēros nav lielas, tad uz āķa jāliek uzreiz vairākas, lai veidojas „čemurs”. Atšķirībā no citām sliekām šīs sugas īpatņi arī zem ūdens ilgstoši saglabā dzīvotspēju un ir ļoti kustīgi, līdz ar to pastiprināti pievērš uzmanību un pievilina zivis.
Ja pēc copes ēsma paliek pāri, varat droši ievietot iepakojumu ledusskapī līdz nākamajai copei.
– Kā veidojies uzņēmuma logo?
– Ideja par uzņēmuma logo veidojās izstrādes procesa laikā. Sākumā mums nebija nekādu ideju par to, kā tas varētu izskatīties. Pirmā ideja bija, ka logo jābūt attēlotām sliekām, tad nāca ideja par eko produktu – kaut ko zaļu un tīru. Tad nāca doma, ka varētu visu apvienot.
Tā tapa logo ar dziļu domu – tā apakšējā daļā ir sliekas zemītē, kuras čakli strādā, tad tiek attēlots otrais posms, kas ir zeme, kura apstrādāta ar šo vermikompostu, un tad jau no šīs zemītes, kas ir mēslota ar ekoloģisko mēslojumu (vermikompostu), izaug skaists, jauns augs. Lūk, tas ir SIA „Vinārs” logo!
– Vai tiek veidots īpaši jūsu produkcijai paredzēts iepakojums?
– Iepakojumus mēs pasūtam, iegādājamies neapdrukātus. Paši esam izveidojuši marķējumu, kuru līmējam uz maisiņiem. Sākumā iepakojums bija apdrukāts no abām pusēm, tad pārgājām uz vienu apdrukas pusi, lai samazinātu iepakojuma izmaksas.
– Esat piedalījušies kādā pasākumā/gadatirgū ?
– Esam pievienojušies http://www.latvijaslabums.lv/, kas aicina – „ Pērc vietējo – vairo savu un Latvijas labumu!”. Piedalījāmies „Latvijas labuma” organizētajā parādē, kas norisinājās pagājušā gada 27. septembrī Vērmanes dārzā. Prezentējām savu uzņēmumu un produktu. Pēc parādes, visas dienas garumā iepazīstinājām interesentus ar savu produkciju, izstādē un gadatirgū.
– Plānojat turpmāku attīstību?
– Šobrīd galvenais uzdevums ir atrast noieta tirgu, jo cilvēki baidās iegādāties produkciju – domā, ka tas ir dārgi. Konkurence ir liela, tāpēc nepieciešams domāt par realizēšanu ārpus Latvijas robežām.
– Kur tiek realizēta produkcija?
– Mūsu produkciju var iegādāties SIA „Vinārs” ražotnē „Vigas” Vecumnieku novadā, kā arī vairākos veikalos visā Latvijas teritorijā. Plašāku informāciju par uzņēmumu var atrast: http://vermikomposts.blogspot.com/p/par-mums.html; https://www.facebook.com/vermikomposts
Iveta Balcere,
Vecumnieku novada domes projektu koordinatore
Pievienot komentāru