Jelgavā jaunieši aizstāv dažādas biznesa idejas

GalerijaPrint

LLKC Jelgavas nodaļā mācības lauku jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšanai norisinājās no 19. maija līdz 16. jūnijam piecu dienu laikā un noslēdzās ar dažādu biznesa ideju prezentācijām.

Informatīvā diena notika 12. maijā, kad tika sniegta informācija par interaktīvo programmu, tās mērķiem un uzdevumiem, sasniedzamajiem rezultātiem. Tika sniegts ieskats iepriekšējā gada mācību procesā un konkursā “Laukiem būt!” Par savu pieredzi stāstīja Sandra Grundštoka, kura 2015. gadā veiksmīgi pabeidza jauniešu programmu un ar ideju startēja konkursā.

Par uzņēmējdarbības pieredzi stāstīja Lolita Duge, “Piparmētru namiņa” saimniece. L. Duge audzē dažādu šķirņu piparmētras, un to klāsts arvien tiek papildināts. Viņas ražotie produkti ir piparmētru lapu tēja, piparmētru sīrupi ar garšām, ir radīti dažādi cepumi ar piparmētru pulveri. Viņa sacīja, ka idejas rodas vēl un vēl, – tiek gatavoti arī smaržīgie spilventiņi un sejas toniks ar piparmētru ekstraktu. Stāstījumā sadzirdama viņas aizrautība un vēlme izzināt piparmētras.

Dienas beigās interesenti aizpildīja pieteikuma anketas par dalību piecu dienu apmācību programmā. Grupa nokomplektējās uzreiz pēc informatīvās dienas.

Pirmā mācību diena tika pavadīta kopā ar Vitu Brakovsku (biedrība “ZINIS” priekšsēdētāja), un visas dienas garumā dalībniekiem tika stāstīts par dažādu ideju realizēšanu, radošuma ģenerēšanu un komandas veidošanu. Dažādas sevis un ideju analizēšanas metodes tika izspēlētas komandās. Jaunieši dienas beigās atzina, ka tā bijusi vērtīga un iedvesmas pilna. Radīta motivācija uzdrīkstēties un rīkoties! Par to liecināja arī atvestās un apskatāmās idejas/produkti.

Otrās dienas pirmajā pusē Jelgavas nodaļas konsultante Videga Vītola dalībniekiem stāstīja par uzņēmējdarbības formām un to atšķirībām, ieteica, kur iegūt papildu informāciju. Mācību noslēgumā dalībniekiem jāizstrādā savas idejas biznesa plāns, tādēļ Zane Rone uzsāka vairāku lekciju ciklu par biznesa plāna nodaļām un izstrādes posmiem.

Dienas otrajā pusē jauniešus uzrunāja Ieva Spriža, Dabas gardumu ar “odziņu” radītāja. I. Spriža ir jaunā uzņēmēja, ar kuru lepojamies, jo viņa ir lielisks piemērs, kā ar neatlaidību un mirdzumu acīs ideju var attīstīt. I. Spriža ir 2015. gada jauniešu programmas dalībniece, kura mācību laikā izstrādāja savai idejai biznesa plānu, startēja konkursā “Laukiem būt!” un ieguva godpilno pirmo vietu. Dabas gardumi ar “odziņu” ir piemājas dārzā izaudzēto augļu un ogu gardumi – salmiņi, augļu-ogu bumbiņas, pulveri un citi labumi. Darbība attīstās un notiek tirdzniecība tirdziņos un pasākumos, uzņemtas arī pirmās tūristu grupas. Visiem darbiem paralēli tiek radīti jauni produkti, paplašināts dārzs. Viss notiek, un tikai uz priekšu!

Trešajā mācību dienā dalībniekus uzrunāja ALTUM reģionālā centra vadītāja Mārīte Lazdiņa, informējot par piedāvātajām iespējām finansējuma piesaistei uzņēmējdarbības uzsākšanai un attīstīšanai. Lauku partnerības “Lielupe” vadītāja Līga Švānberga izstāstīja par LEADER projektu iespējām uzņēmējdarbības attīstīšanai vietējā teritorijā un iepriekšējā periodā īstenotajiem projektiem. Jaunieši uzzināja arī par novada pašvaldības rīkotā konkursa “Esi uzņēmējs Jelgavas novadā!” mērķiem un iespējām. Sniegtā informācija radīja diskusijas un, iespējams, veicinās kādas idejas attīstību un uzsākšanu. Dienas otrajā pusē dalībnieki turpināja izzināt biznesa plāna nodaļas un to saturu.

Ceturtā diena iesākās ar Kristīnes Kodes stāstu un pieredzi par nevalstisko organizāciju (NVO) darbību un iespējām. K. Kode ir uzkrājusi lielu pieredzi darbā ar jauniešiem nevalstiskajās organizācijās. Viņa uzsvēra to, ka arī NVO sektorā iespējams realizēt dažādas idejas un iegūt jaunus kontaktus un zināšanas. Mācību dienu turpināja V. Vītola, pastāstot par mārketinga aktivitātēm un niansēm, kurām jāpievērš uzmanība, uzrunājot klientus, piedāvājot savus produktus vai pakalpojumus. Margarita Lāže dalībniekus uzrunāja ar idejām, kuras var izmantot sociālajos tīklos, lai veidotu uzņēmuma tēlu un iepazīstinātu ar sevi un saviem produktiem vai pakalpojumiem virtuālajā vidē. Praktiskās nodarbības laikā kopā ar jauniešiem tika izveidota izdomāta uzņēmuma lapa Facebook.com vietnē, nodarbība izvērtās interesanta un aizrautīga.

Uzņēmējas pieredzes stāstu bija iespēja uzzināt SIA “Karameļu darbnīca” atvērtajā darbnīcā, kur sagaidīja Ilze Priževoite un atraktīvie karameļu gatavošanas meistari. Tikšanās laikā bija iespēja vērot īpašo karameļu gatavošanas procesu, nogaršot dažādas karameles. I. Priževoite pastāstīja, kā viss iesākās, – sākotnēji mājas apstākļos kopā ar māsu eksperimentējot un meklējot ideālo garšu un receptūru. Viņām izdevās! Tā šī gada martā tika atklāta ražotne un pirmā atvērtā karameļu darbnīca Baltijā, telpās izveidots arī veikals. Ilze uzsvēra, ka nedrīkst baidīties, un ir jāīsteno savi sapņi. Lielu atbalstu sniedz tuvākie cilvēki un ģimene!

Piektajā un apmācību noslēguma dienā dalībnieki vizuāli uzskatāmās prezentācijās pastāstīja par savu biznesa ideju. Idejas pārstāv dažādas jomas – gan pakalpojumi, gan produkti, gan tradicionālas un netradicionālas saimniekošanas idejas, gan radošo darbību un pasākumu idejas. Jaunieši saņēma sertifikātus par interaktīvās mācību programmas “Tu vari vairāk!” pabeigšanu. Tas dod iespēju piedalīties biznesa plānu konkursā “Laukiem būt!”, kas norisināsies 2017. gada sākumā.

Pēdējā dienā ar savu pieredzes stāstu dalījās arī Ričards Pāns, Interaktīvās mediju aģentūras SIA “Rich Media” vadītājs. R. Pāns savu uzņēmumu dibinājis 2014. gadā un atrodas Jelgavas novada Jaunsvirlaukas pagastā, darbojas digitālās reklāmas nozarē. Uzņēmuma darbība notiek laukos, bet tas neliedz attīstīties, un esošie klienti ir arī lielie uzņēmumi no lielākām pilsētām, veiksmīga sadarbība izveidota ar vietējo novada pašvaldību.

Pirms R. Pāns dibinājis savu pirmo uzņēmumu, viņam esot bijušas trīs citas idejas, kas tomēr nav izdevušās. Un ceturtā – tā īstā – ir ideja, kas realizējusies tagadējā uzņēmumā, un viņš 2015. gadā saņēma balvu nominācijā “Jelgavas novada gada jaunais komersants”. Turpinot stāstu par to, kā līdz īstajai idejai nonācis ar ceturto mēģinājumu, viņš piebilst: “Sliktākais, kas var notikt, ir – nesanāks!”. Latvijas uzņēmēju un vadītāju vērtīgākie padomi ir apkopoti grāmatā “Panākumi dzīvē un biznesā”, kurā arī R. Pāns sniedz savus padomus. Viņš iesaka nebaidīties par savu ideju stāstīt citiem, tādējādi rodas iespēja iegūt domubiedrus, sadarbības partnerus un skatu no malas, jo: “Idejas, kas izplatās – uzvar!”

Padies visiem mācību programmas dalībniekiem un lektoriem par aktivitāti, atbalstu un pozitīvo attieksmi! Uz tikšanos programmas ietvaros plānotajā pieredzes apmaiņas braucienā!

Jauniešu mācības notika Valsts Lauku tīkla pasākumu ietvaros.

Saulainu un notikumiem bagātu vasaru!

Zane Rone,

LLKC Jelgavas nodaļas lauku attīstības konsultante

Foto: Zane Rone, Margarita Lāže

Foto galerija: 

Pievienot komentāru