Tukumnieki vēro pieredzi Carnikavas un Inčukalna novados
LLKC Tukuma nodaļa 12. septembrī organizēja pieredzes apmaiņas braucienu “Zvejas un akvakultūras produkcijas ražošana un pārstrāde”. Piekrastes zvejnieki, zivju pārstrādātāji un dīķsaimnieki devās uz Carnikavas un Inčukalna novadiem.
Carnikavā tika apmeklēts Zigrīdas un Eduarda Skavenecu ģimenes uzņēmums SIA “Krupis”. Carnikavas vārds jau izsenis ir saistīts ar nēģu zveju. No 2015. gada Carnikavas nēģi ir iekļauti Eiropas Savienības nacionālo produktu reģistrā. Uzņēmumā nēģu kūpināšanas bizness sācies 1993. gadā. Saimnieki cītīgi strādājuši, lai uzņēmuma vārds kļūtu aizvien pazīstamāks un cilvēki zinātu, no kurienes nāk viņu iecienītā delikatese. Īpašais SIA “Krupis” produkts ir nēģi želejā kubliņos. Produkcija galvenokārt tiek ražota pēc pasūtījuma. Bieži viesi uzņēmumā ir tūristu grupas, kurām tiek demonstrēts nēģu cepšanas process un piedāvātas degustācijas. Saimnieki aktīvi iesaistās novada tradicionālajos Nēģu svētku pasākumos.
Nākamā apmeklētā saimniecība Carnikavas novadā bija SIA “Gaujas krasti”. Tā ir dibināta 1996. gadā. Nodarbojas ar zivju pārstrādi un realizāciju. Saimniece Anita Bagrija 20 gadus nostrādājusi zivju pārstrādes uzņēmumā par meistari un tad izveidojusi savu uzņēmumu. Līdz 2003. gadam uzņēmums nodarbojies ar zivju kūpināšanu. Šobrīd tiek ražoti dažāda veida zivju kulinārijas produkti. Pircējiem tiek piedāvāti ap 40 dažāda veida kulinārijas izstrādājumu – reņģes, siļķes visdažādākajās marinādēs. Pazīstamākais un iecienītākais produkts ir uz oglēm cepti nēģi želejā. Uzņēmums lepojas ar to, ka produkcijai netiek pievienoti konservanti.
Inčukalna pagasta zemnieku saimniecībā “Meļķerti” mūs sagaidīja tās saimnieks Juris Liepiņš. Viņš ir arī biedrības “Inčukalna zivsaimnieki” priekšsēdētājs, zivju dīķu īpašnieks un zinošs zivju audzētājs. Saimniecībā zivju dīķu kopējā platība ir vairāk nekā seši hektāri. Dīķos tiek audzētas foreles, karpas, līdakas, līņi un citas zivis. Šeit tiek audzēti arī foreļu mazuļi vannās. Taču galvenos ieņēmumus uzņēmums gūst nevis no zivju audzēšanas, bet no tūrisma pakalpojumu sniegšanas. “Meļķerti” atrodas ģeogrāfiski izdevīgā vietā, tuvu Rīgai. Šeit tiek apmācīti jaunie makšķernieki, organizētas makšķerēšanas sacensības, treniņnometnes. Domājot par atpūtnieku piesaisti, lieli ieguldījumi tiek veikti, uzlabojot infrastruktūru. Aktīvi piesaistot LEADER līdzfinansējumu, iegādāti līdzekļi aktīvai atpūtai, izveidota aktīva sporta taka, kā arī realizēti citi projekti.
Katrā pieredzes apmaiņas braucienā tā dalībnieki gūst jaunu pieredzi. Gandrīz katrā vietā var gūt labu pārņemamu praksi, vai arī tieši pretēji – mācīties, ko un kā nevajadzētu darīt savā uzņēmumā. Mācoties un gūstot pieredzi no citiem, īpaši uzsākot uzņēmējdarbību, ceļš līdz pozitīvam rezultātam bieži vien ir daudz īsāks. Brauciens saliedē tā dalībniekus, tiek atrastas kopīgas intereses, risinātas problēmas, rosina jaunām idejām. Šajā braucienā gūta jauna pieredze viesu uzņemšanā.
Pieredzes apmaiņas brauciena dalībnieki pateicās par iespēju piedalīties šajā braucienā un izteica vēlmi apskatīt vēl citus zivju pārstrādes un ražošanas uzņēmumus gan Kurzemes pusē, gan Vidzemē. Interesē arī vēžu audzēšana, iespēja izbraukt ar zvejas kuģi jūrā un piedalīties zvejā.
Paldies Jānim Kravalim, Valsts Zivsaimniecības sadarbības tīkla konsultantam Carnikavas novadā, par ieteikumiem un palīdzību šo saimniecību apmeklēšanā! Paldies arī uzņēmumu īpašniekiem, kuri mūs viesmīlīgi uzņēma!
Pieredzes apmaiņas brauciens tika organizēts Valsts Zivsaimniecības sadarbības tīkla pasākumu ietvaros.
Sarma Rotberga,
Tukuma novada lauku attīstības konsultante
Pievienot komentāru