Tukuma jauniešiem ideju netrūkst!

GalerijaPrint

LLKC Tukuma konsultāciju birojā 23. septembrī noslēdzās piecu dienu mācības jauniešiem aktivitātē “Atbalsts lauku jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšanai”. Seši apņēmīgākie jaunieši saņēma sertifikātus par mācību programmas apgūšanu. Jāteic, ka jauniešiem ideju netrūkst! Tās saistītas gan ar produktu pievienotās vērtības radīšanu, gan lauksaimniecību, gan tūrismu.

Pirmajā tikšanās reizē, informatīvajā dienā, jaunieši tika informēti par apmācību mērķiem un uzdevumiem, iepazīstināti ar apmācību programmu un citām aktualitātēm. Iepriekšējā gada dalībnieki Mārtiņš Straupmanis un Artūrs Immermanis dalījās pozitīvajā pieredzē. Savukārt uzņēmēja Iveta Liepiņa pastāstīja par savu uzņēmējdarbību, tās uzsākšanu un iedvesmoja jauniešus realizēt savas idejas.

Mācībās tika apgūtas dažādas tēmas, sākot ar ideju ģenerēšanu, definēšanu, uzņēmējdarbības pamatiem, grāmatvedības pamatiem, beidzot ar biznesa plāna izstrādi un prezentēšanas prasmju apguvi.

Mācību ietvaros jaunieši devās pieredzes apmaiņas braucienā pie lauku uzņēmējiem. Zemnieku saimniecības “Gaiķi” īpašniece Helēna Kokoreviča dalījās pieredzē par bioloģisko saimniekošanu un produktu pievienotās vērtības radīšanu. Saimniecībā tiek audzēti dārzeņi segtajās platībās, ārstniecības augi, turētas vistas, bites, audzētas avenes un vēl daudz kas cits. Saimniece uzskata, ka lauksaimniecībā vajadzētu attīstīt vairākas nozares, nevis specializēties tikai vienā. Piemēram, šogad neesot bijis labs gads biškopībai. Citu gadu pavasarī nosaluši visi aveņu ziedi.  Helēna Kokoreviča minēja daudz piemēru par to, ko varētu darīt laukos, bet vispirms katram jāizvērtē, vai tas atmaksājas, neaizmirstot pierēķināt arī savu ieguldīto darbu. Nākamais labās prakses piemērs – pie Madaras Bartkevičas, keramikas darbnīcas “Saules ceplis” īpašnieces. Viņas darbnīcā top tikai melnā jeb svēpētā keramika. Lai piepildītu cepli, Madara cītīgi strādā apmēram mēnesi. Darba tapšanas procesā podnieka virpu viņa neizmanto. No māla izvirpina desiņas, kuras lipina kopā un katru slānīti slīpē ar koka un sudraba karotēm. Pēc apdedzināšanas traukus ieziež ar bišu vasku, kas tos padara noturīgus pret mitrumu. Madara ne vien pati strādā darbnīcā, bet arī pamatiemaņas ierāda ikvienam interesentam.

Pieredzes apmaiņas brauciens pie abām uzņēmējām bijis ļoti iedvesmojošs un jauniešiem devis pamudinājumu sasniegt savus izvirzītos mērķus.

Jauniešu sadarbība ar Tukuma konsultāciju biroju turpināsies, tiekoties individuālās konsultācijās, jo jaunieši ir apņēmības pilni 2017. gada pirmajā ceturksnī piedalīties jauniešu biznesa ideju konkursā “Laukiem būt!”, lai iegūtu finansiālu atbalstu savu ideju īstenošanai.

Jauniešu mācības notika Valsts Lauku tīkla pasākuma “Atbalsts lauku jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšanai” ietvaros sadarbībā ar Latvijas Republikas zemkopības ministriju un finanšu attīstības institūciju “Altum”.

Sarma Rotberga,

Tukuma novada lauku attīstības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru