Jēkabpils jaunieši iepazīst uzņēmējdarbības pieredzi Ērgļu un Ogres novados

GalerijaPrint

Jēkabpils konsultāciju birojā mācības jauniešiem notika jūnijā, bet pieredzes apmaiņas brauciens tika plānots rudens pusē. Tāpēc 23. septembrī, rudenīgi skaistā, saulainā dienā jaunieši pulcējās, lai dotos uz Latvijas vidieni pie Ērgļu un Ogres novadu uzņēmīgiem, radošiem cilvēkiem, kuri izvēlējušies paši plānot un darīt sev patīkamu, sirdij tuvu darbu savā uzņēmumā.

Ērgļu novada Sausnējas pagastā vairāk kā desmit gadu ar neatlaidību un izdomu darbojas Mārcis Feldbergs, Viņš šo vietu izvēlējies nejauši un toreiz, būdams jaunāko brauciena dalībnieku vecumā, iemainījis dzīvi un darbu Rīgā pret laukiem. Daudz kas šajā laikā paveikts, pārvarētas daudzas grūtības, gūta pieredze uzņēmējdarbības uzsākšanā. Mārcis atzīst, ka dibināt savu uzņēmumu Rīgā ir daudz grūtāk kā laukos. Viņš teic atzinīgus vārdus par Jēkabpils Uzņēmumu reģistra darbinieku atsaucību, reģistrējot  tūrisma saimniecību un biedrību. Viens no saimniecības piedāvājumiem ir radošās atpūtas pagalms “Tiltiņi”.  Te var atpūsties, peroties pirtī un atsvaidzinoties dīķī ar saliņu, nakšņot pirtsmājas otrajā stāvā vai līdzpaņemtajās teltīs. Radošajā pagalmā ir iespēja darboties ziepju un sveču darbnīcās, skatīties nakts kino mežā vai vienkārši pastaigāties pa meža takām, kā arī uz ugunskura pagatavot zupu. Teritorija tiek piedāvāta arī sporta spēļu organizēšanai un dažādām citām aktivitātēm. Plašajā teritorijā ir izvietoti vairāki interesanti objekti, viens no tiem – spārni, jo Ērgļi ceļ spārnos. Novada dabas ainavu skaistums un kultūrvēsturiskais mantojums uzrunā ikvienu atbraucēju, tūrismam šeit ir nākotne.

Tālāk dodamies uz Ogres novada Ķeipenes pagastu pie IK "Ķeipenieši" piparkūku cepējas Ilzes Andriksones. Pirmais, kas patīkami pārsteidz, ieejot telpā, ir piparkūku smarža. Ilze tiek dēvāta par piparkūku feju un ar saviem palīgiem nelielajās telpās ir uzbūrusi īstu piparkūku valstību. Ilze izmanto vienu piparkūku recepti, kas pārmantota  vairākās paaudzēs piecdesmit gadu garumā un tā ir iecienītas gan tuvā, gan tālā apkārtnē. Tirdziņos cilvēki meklē tieši Ķeipenes piparkūkas, tās atšķiras no pārējām gan ar noformējumu, gan ar garšu. Glazūrās tiek izmantotas tikai dabīgas sulas. Pagaršojam gan mīklu, gan siltas tikko ceptas piparkūkas.

“Ja cilvēkiem patīk manas piparkūkas, kāpēc izdomāt jaunu recepti ?” saka Ilze. Viņas talantu un izdomu var apbrīnot piparkūku noformējumā. Plauktos ir gan automašīnas, gan jahtas, dažādi multfilmu varoņi, dzīvnieki. Ilzes vīrs rāda piparkūku formiņas, un mums ir jāuzmin, kas no tās var iznākt, kam paveicas uzminēt, tiek balva. Ilze rāda, kā veido zīmējumus, viņa varot izveidot pat gleznu. Uz jautājumu, vai viņa plāno palielināt apjomu, Ilze atbild, ka ne. Šobrīd viņa izdara tik, cik var, ieliekot darbā savu sirdi un mīlestību uz to to, ko dara. Tāpēc arī Ilzes Andriksones piparkūkas ir tik skaistas un garšīgas.

No Ķeipenes dodamies uz netālo Madlienas pagastu, kur iepazīstamies ar daudznozaru saimniecību “Krasti”. Tā atrodas skaistā vietā, Ogres upes krastā. Zemnieku saimniecībai „Krasti” ir ļoti plaša darbības sfēra: kokapstrāde, metālapstrāde, tehnikas pakalpojumi, tūrisms. Saplānot visu nozaru darbību nav viegli. Darbu organizēšanā ir iesaistīta visa ģimene, katrs atbild par savu nozari. Tūrisma nozarē ir plaša piedāvājumu izvēle: telšu vietas un citas nakšņošanas iespējas, laivu noma brucieniem pa Ogres upi, ugunskura vietas, sporta inventāra noma, peintbols, volejbola laukums. Kaspars Piternieks darbojas arī biedrībā “MOTOSKI”, kur realizēts sporta peintbola projekts. Brauciena dalībnieki var to visu apskatīt un arī izmēģināt roku peintbola laukumā, šaujot mērķī.

Brauciena noslēgumā apmeklējam SIA “Forsteri”. Uzņēmums  nodarbojas ar ceļu būves un citas tehnikas piegādi no Eiropas valstīm un to tirdzniecību Latvijā, kā arī bruģēšanas pakalpojumu sniegšanu. Ar uzņēmuma īpašnieku Eduardu Grobiņu viegli raisās saruna, jo viņš savus pakalpojumus sniedzis arī Jēkabpilī. Otra uzņēmuma nozare ir atpūtas bāze “Forsteri”, kur  var izbaudīt  izbraucienus ar kamanu suņiem gan ziemā, gan vasarā ar velokamanām, kā arī dažādas citas sporta un vides aktivitātes. Uzņēmuma īpašnieks pastāsta, ka ar tūrisma jomu gājis dažādi: bijis periods, kad apmeklētāju interese bijusi ļoti liela, “krīzes laikā” tā ir mazinājusies un šobrīd ir ļoti svārstīga. Tāpēc viņš ir samazinājis suņu skaitu, nomainījis šķirnes un pievērsies sportam. Eduards ar labiem panākumiem piedalās starptautiska mēroga sacensībās. Viņš ļoti interesanti izstāsta suņu pajūgu sporta teoriju un vēsturi, kā arī dalās praktiskajās iemaņās suņu pajūgu vadīšanā. Kamanu suņu sports Latvijā ir izplatīts, ir dažādas disciplīnas, piemēram, “baik-džorings” – komandu veido velobraucējs un suns, kā arī “koni-kross” – skriešana ar suni, kad cilvēkam ir jātiek līdzi. Cilvēkam un suņiem ir jābūt labā fiziskā formā, lai ar to nodarbotos.

Pieredzes apmaiņas brauciens noslēdzies, mājupceļā tiek pārrunāts redzētais. Jaunieši secina, ka, veidojot savu peļņu nesošu uzņēmējdarbību, vajadzīga izdoma, uzdrīkstēšanās, bet tas dod gandarījumu.

Paldies Ērgļu novada lauku attīstības konsultantei Diānai Suščenko un Ogres biroja Ikšķiles novada lauku attīstības konsultantei Dzidrai Dombrovskai par palīdzību maršruta izvēlē!

Pasākums notika VLT aktivitātes „Atbalsts lauku jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšanai” ietvaros.

Anita Putka,

LLKC Jēkabpils nodaļas uzņēmējdarbības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru