Skolēni iepazīst dzīvi laukos
Sproģu pamatskolas 6. līdz 9. klašu skolēni devās izbraukuma seminārā pie Vecumnieku un Neretas novadu lauku uzņēmējiem.
Devāmies izbraukumā uz veiksmīgām lauku saimniecībām ar mērķi iepazīt lauksaimniecības un ar lauksaimniecības nozari nesaistītu uzņēmumu darbību, radīt izpratni par nozari, īpatnībām un tradīcijām.
Neskatoties uz lietaino dienu, visi brauciena dalībnieki bija pacilātā omā, ar nepacietību gaidīja, kas tad būs pirmais pieturas punkts, ko rādīs, stāstīs. Šajā dienā jaunos, zinātkāros viesus laipni uzņēma z/s “Ībēni” (Vecumnieku novads, Valles pagasts), lauku tūrisma un atpūtas komplekss “Makšķernieku paradīze”, kā arī SIA „Liellopu izsoļu nams” turpat esošajā Zalves pagastā.
Z/s “Ībēni” ir darbīgu bišu un garda medus saimniecība ar bagātu darba vēsturi. Saimniecība daudzus gadus darbojas ar bioloģiskās lauksaimniecības metodēm. Pašlaik tiek aprūpētas 350 bišu saimes, kuras ražas ieguves laikā tiek izvestas gardā nektāra “medībās”. Šeit ir iespējams iegādāties un nobaudīt dažādu ziedu, griķu, rapša medu, ziedputekšņus, bišu maizi. Ir ierīkota plaša dravas māja ar atbilstošiem biškopības agregātiem, kur notiek medus pirmapstrāde – izsviešana no šūnām, fasēšana, uzglabāšana līdz realizācijai. Baudot gardo medu, Jānis Radziņš sniedza izsmeļošas atbildes par bitēm un biškopību. Līdz nonācām pie bišu stropa, kur bija iespēja īpaši tuvu apskatīt, kā dzīvo šīs strādnieces. Saimniecība apsaimnieko 60 ha lauksaimniecībā izmantojamās zemes. Ar laiku rodas problēmas šo platību intensīvai apsaimniekošanai. Jānis Radziņš ar ģimenes atbalstu realizēja projektu un ierīkoja briežu dārzu. Tika ievests 41 dambriedis. Dzīvnieki droši, zinātkāri vēroja mūs no slēpņa, kā arī mēs viņus. Apmeklējot šādas saimniecības, esam gandarīti par dzīvesgudriem, pieredzes bagātiem saimniekiem, kuri uzņem interesentus un dalās pieredzē.
“Makšķernieku paradīze” ir lauku tūrisma atpūtas parks, kurš izvietojies Vecumnieku novadā netālu no Valles.
Parka pamatā ir mākslīgi izveidots dīķis. Tas atrodas uz privātas zemes, tā platība ir 10 ha, vidējais dziļums – 1,5 m, bet ir arī līdz 11 metriem dziļas bedres. Zivis – līdakas, sami, asari, līņi, karūsas, karpas, baltie amūri, zandarti, raudas. To krājumi regulāri tiek atjaunoti.“Makšķernieku paradīze” nav orientēta tikai uz makšķernieku auditoriju, bet gan arī sniedz ceļotājiem un atpūtniekiem naktsmītņu pakalpojumus, organizē sporta spēles, seminārus un piedāvā banketzāli dažādiem pasākumiem. Pašlaik tiek izstrādāts plāns pasākumam – bērnu, jauniešu nometņu organizēšanai. Doma par šī atpūtas parka izveidi radās, kad īpašnieks, pēc profesijas jūrnieks, beidza jūras gaitas, bet ūdens joprojām vilināja. Vērtīgi bija dzirdēt, ka šeit tiek organizēti dažādi pasākumi bērniem un jauniešiem bez maksas.
Brauciena noslēgumā skolēnus uzņēma Kaspars Ādams, SIA “Liellopu izsoļu nama” vadītājs. Kaspars ir Sproģu pamatskolas absolvents. Mērojot ceļu uz Kaspara saimniecību, skolotājas dalījās atmiņās par to, ka arī Kaspars reiz bijis tāds pat delveris kā daudzi citi, bet nu mēs dodamies pie viņa pieredzes apmaiņas braucienā. SIA “Liellopu izsoļu nams” tikko nosvinēja sesto dzimšanas dienu. Interesants stāstījums, iespaidīga saimniecības apskate – dzīvnieku novietne, izsoļu telpa un aprīkojums. Stāsts par biznesa pasaules skarbo pusi – līdz pat īstai cīņai ar konkurentu. Bet, protams, vislielāko interesi izraisīja darba piedāvājums vasaras brīvlaikā. Uzņēmums sadarbojas praktiski ar visām Eiropas valstīm. Ja, uzsākot darbību, izsolē realizēja dzīvniekus, kuru skaits mērāms desmitos, tad šodien tas ir vairākos tūkstošos. Joprojām tiek strādāts pie teritorijas labiekārtošanas un dzīvnieku labturības nodrošināšanas.
Lai gan brauciena dalībnieku grupiņa bija neliela, 14 skolēni, tika izrādīta interese par šo pasākumu, tāpēc vienojāmies, ka tiksimies pavasarī informatīvā pasākumā, kur, veicot dažādus atraktīvus uzdevumus, šīs dienas pieredzēto varēs likt lietā.
Pasākums notika Valsts Lauku tīkla īstenotās aktivitātes “Lauksaimniecības un mežsaimniecības nozares popularizēšana vispārizglītojošajās skolās” ietvaros.
Valentīna Beča,
LLKC Aizkraukles konsultāciju biroja uzņēmējdarbības konsultante
Autores foto
Pievienot komentāru