Sīļukalna skolēni iepazīst lauksaimniecības dažādošanas iespējas

GalerijaPrint

LLKC Preiļu nodaļas konsultanti novembrī devās uz Sīļukalna pamatskolu, lai tiktos ar 6.–8. klašu skolēniem. Tikšanās mērķis bija iepazīstināt skolēnus ar dažādām lauksaimniecības nozarēm, uzklausot uzņēmēju pieredzes stāstus.

Sākumā z/s “Pumpuri” saimniece pastāstīja par savas uzņēmējdarbības attīstību. Ina Mičule pēc profesijas ir veterinārfeldšere, saimniecībā aprūpē slaucamās gotiņas.  Pirms sepiņiem gadiem saimniecība sāka nodarboties ar mājražošanu, daļu piena pārstrādājot dažādos sieros. Tiek ražoti astoņu veidu sieri: parastais, ar Meksikas garšvielām, ar sierāboliņa sēklām,   ar kaņepēm, ar vegetu, apcepts siers cepeškrāsnī, saldais siers ar riekstiem un ananāsu sukādēm, siers ar magonēm un rozīnēm. Mājas gatavoto sieru var likt gaļas ēdienos un salātos. Saimniece smej, kad šāds siers apnīk, tad tas tiek pagatavots savādāk, ietīts suši lapās vai apkaisīts ar sezama sēkliņām un apcepts eļļā. Skolēniem bija iespēja degustēt sagatavotos sierus un par garšīgākajiem atzina parasto sieru, sieru ar sēkliņām un suši lapām.

Tālāk tika runāts par augļu un ogu dārzu ierīkošanu. Par savu izvēli saimniekot laukos, stāstīja z/s “Ošlejas” saimniece Anita Sērmā. Anita ir bijusi pilsētniece, augstskolā beidza ekonomistus, prakses laikā padzīvoja ārzemēs, kur pirmo reizi arī iepazina plašos zemeņu un ābolu laukus, redzēja, ar kādām metodēm saimnieko ārzemēs, un nolēma, ka, ja pašai būs savs dārzs, tad tādu daudzumu ķimikāliju nelietos nekad. Atgriežoties no ārzemēm, apprecējās un sāka saimniekot.  Lai iegūtu lauksaimniecības zināšanas, Anita papildus ir beigusi Malnavas koledžu kā lauku saimniecību apsaimniekotājs. Šobrīd viņa apsaimnieko 1 ha ābeļdārza, 0,3 ha zemenes un 0,3 avenes. Ābolus tirgo Rīgā, Preiļos, Rēzeknē. No ogām labākais noieta tirgus ir zemenēm. Skolēniem tika piedāvāta dažādu ābolu šķirņu un ābolu sulas degustācija. Tāpat skolēni varēja ievingrināt roku pie ābolu mizošanas ar speciālu mizotāju. No ābolu šķirnēm tika piedāvāti agrie rudens “Saltanat”, vēlie rudens ”Rubīn”, vidēji agrie “Auksis” un ziemas šķirnes “Antej”, ”Sinap Orlovskij”, “Zarja Alatau”, ”Beloruskoje Maļinovoje”. Katrai ābolu šķirnei ir sava garša un smarža.

Tikšanās nobeigumā skolēniem tika sagatavots konkurss „Garākā kartupeļu miza”. Lai noteiktu konkursa uzvarētāju,  skolēnu vidū notika spraiga cīņa, kāds sūdzējās par sliktu nazi, jo miza nolūza diezgan ātri, kādam  roka nebija tik veikla, kādam kartupelis par mazu,  bet beigu beigās bija trīs uzvarētāji, pirmajā vietā mizas garums bija 25 cm, otrajā 20 cm, trešajā 18 cm. Pēc konkursa visi tika cienāti ar pašgatavotām  kartupeļu čipsu spirālītēm.

Skolas pedagogs atzina, ka pasākums bija lietderīgs, jo skolēniem bija iespēja tikties ar veiksmīgiem uzņēmējiem, un uzdod interesējošus jautājumus. Iegūtās zināšanas varēs izmantot dabaszinības stundās. Arī paši skolēni bija ieinteresēti uzklausīt pieredzes bagātos un iedvesmojošos stāstus. Šāda veida tikšanās skolēniem veicina domāšanu par savām biznesa idejām, par to, kas viņiem patīk darīt.

Pasākums notika Valsts Lauku tīkla īstenotās aktivitātes “Lauksaimniecības un mežsaimniecības nozares popularizēšana vispārizglītojošajās skolās” ietvaros.

Ilga Ušacka,

LLKC Preiļu nodaļas lauku attīstības konsultante 

Foto galerija: 

Pievienot komentāru