Liepas pamatskolas bērni izvēlas profesijas
“Liepas pamatskolas skolēni mācās un izvēlas nākotnei dažādas profesijas. Tās noderēs, dzīvojot Priekuļu novada lauku teritorijās, un mēs viņus atbalstām,” pārliecināta pamatskolas direktore Anžela Kovaļova, runājot par profesionālās orientācijas pasākumu pamatskolā.
Divdesmit Liepas skolēni no 6. līdz 9. klasei piedalījās pasākumā, kas bija veltīts lauksaimniecības un mežsaimniecības popularizēšanai vispārizglītojošās skolās. Aktivitātes notika sadarbībā ar Liepas skolu, Priekuļu lauksaimniecības tehnikumu un Raunas pagasta pārtikas ražotājiem.
Vispirms LLKC Cēsu konsultāciju biroja uzņēmējdarbības konsultante Gunda Kazerovska iepazīstināja ar iespējām laukos, lauksaimniecības nozares un citām profesijām. Gunda sarīkoja konkursu skolēniem par laukiem, lauksaimniecības politiku un nelauksaimniecisko ražošanu.
Iepriekš jaunieši kopā ar skolotājām katrs sagatavoja savas nākotnes profesijas prezentāciju vai redzējumu par savam pagastam nozīmīgu objektu veidošanu. Ar to tika iepazīstināti skolasbiedri, skolotājas un LLKC Cēsu nodaļas pārstāves Gunda Kazerovska un Dace Kalniņa. Piemēram, Emīls plāno kļūt par fermeri un audzēt trušus, Madara iecerējusi vecāku piena lopkopības saimniecībā papildus attīstīt zirgkopības nozari. Sergejs vēlas kļūt par pašvaldības policistu. Sintija veidos piemērotus skolas apģērbus jaunāko klašu skolēniem, bet Anna – dizainu telpās. Alekss izstrādās inovatīvas datorprogrammas, Rēzija un Didzis vēlas strādāt ēdināšanā. Rūta projektēs bērnu laukumus, dārzus un ēkas, bet Rihards kā restaurators atjaunos senas, vērtīgas lietas. Dāvis kops un izstrādās mežus. Bet Beāte veidos savu bērnu psiholoģijas privāto praksi novadā, jo redz tās vajadzību.
Lai tuvāk iepazītu iespējas apgūt laukos noderīgas specialitātes, jaunieši devās uz Priekuļu lauksaimniecības tehnikumu. Aleksandrs Ļubinskis, Priekuļu tehnikuma attīstības plānošanas vadītājs, izrādīja un izstāstīja jo smalki visu par tehnikuma piedāvājumu, iespējām. Tad visi skolēni ar palīgiem devās uz atjaunotajām mehāniskajām darbnīcām un tehnikuma klasēm, lai praksē pārliecinātos, kā tas viss dzīvē notiek, lai piedalītos erudīcijas konkursā, apskatītu modernās virtuves, izmēģinātu braukšanu ar jauniem, jaudīgiem traktoriem, redzētu, kā noteikt automašīnai defektus, risinātu uzdevumus datorklasēs... Daži no skolēniem teica: “Man te patīk, es noteikti nākšu mācīties; man te brālis mācās, nu redzu, ka ir ļoti interesanti...”
Tālāk skolēnu ceļš veda pie uzņēmējiem uz Raunu, vispirms – SIA “Zaļais siers” makaronu un siera ražotni. Ilmārs Ceriņš stāstīja un rādīja, kā top produkcija. To visu arī varēja nogaršot, uzzināt, kā Ilmārs izvēlējies savu nodarbi, kā to ietekmējusi viņa māte, kā pamazām tapusi šodienas makaronu ražotne. Skolēni atzina, ka makaroni ēdienkartē parādās jo bieži, taču šie makaroni ir citādi, kā mājās gatavoti.
Raunas upītes krastā, Tanīsa kalna pakājē atrodas Zanes Krēsliņas-Plētienas dārzeņu čipsu ražotne “Latnature”. Kartupeļu čipsi ir jauniešu ļoti iecienīts produkts, taču garšīgos dažādu citu dārzeņu dabīgos čipsus vairums degustēja pirmo reizi. Jauniešiem Zane atklāja, ka savulaik teikusi, ko gan te laukos lai dara un devusies mācīties, strādāt uz Rīgu, taču tagad visiem pārliecināti saka, ka dzīve laukos ir saistoša un laba. Čipsi top no kalē kāpostiem, bietēm, burkāniem, ķirbjiem, bet rullīši – no upenēm, jāņogām un mulsis no griķiem. Zane arī stāstīja par cukuru, cik daudz tā mēdz būt dažādos bērnu iecienītos našķos un limonādēs. Tas katra izvērtēšanai.
Atgriežoties skolā vēlā pēcpusdienā, skolēni dalījās iespaidos, un sacīja, ka diena bijusi gara, iespaidiem bagāta, ļoti interesanti bijis tehnikumā un ražotnēs, ir vērts mācīties un dzīvot šeit.
Dace Kalniņa,
Priekuļu novada lauku attīstības konsultante
Pievienot komentāru