Dārzkopība – mazo saimniecību attīstības iespēja
Latvijas lauksaimniecības politikas mērķis ir lauku cilvēku dzīves apstākļu uzlabošana, konkurētspējas veicināšana un teritoriju attīstība. Mazajās saimniecībās viena no attīstības iespējām ir saimniekošanas dažādošana. Daudzām ģimenes saimniecībām tuva dārzkopība, jo tai ir senas tradīcijas, darbs dod ekonomisko nodrošinājumu un gandarījumu.
Aknīstes novada pašvaldībai piederošajā Gārsenes pilī 17. aprīlī pulcējās kupls interesentu pulks uz LLKC Jēkabpils konsultāciju biroja organizēto reģionālo informatīvo semināru par mazo saimniecību darbības dažādošanu, audzējot dārzkopības kultūras un iegūtās produkcijas iespējamiem pārstrādes veidiem. Klausītāji bija ieradušies no Aknīstes, Jēkabpils, Viesītes, Salas, Krustpils, Ilūkstes, Daugavpils, Pļaviņu, Aizkraukles un Skrīveru novadiem. Seminārā varēja uzzināt, kā radoši, mūsdienu vajadzībām un situācijai atbilstoši dažādot saimniekošanas modeli mazajās saimniecībās, audzējot dažādus dārzeņus, ogulājus un iesaistoties nišas tirgos ar jauniem pārstrādes produktiem. Lektori sniedza ieskatu no audzēšanas līdz pārstrādei. LLKC dārzkopības speciālists Māris Narvils dalījās pieredzē un zināšanās par retāk audzēto dārzeņu un ogulāju stādīšanu, kopšanu, ražas novākšanu. Reģionā ir salīdzinoši daudz gan lielāku, gan mazāku ķiploku audzētāju saimniecību. Viņiem noderīga bija informācija par kvalitatīvas ķiploku ražas iegūšanu. Savukārt ķirbju audzētāji papildināja zināšanas par dēstu audzēšanu, šķirņu īpašībām, kvalitatīvas ražas ieguvi. Rabarberus audzē katrā lauku sētā, bet pēdējā laikā tie kļūst arvien populārāki kā biznesa kultūra, jo izmantošanas iespējas ir daudzveidīgas. Interesi izraisīja tēma par meža dārzu audzēšanas pieredzi pasaulē un iespējām Latvijā, izmantojot dažādu sugu augus. Šāda ekosistēma ir ilgtermiņa pārtikas un citu resursu avots. Lektoram bija jāatbild uz daudziem klātesošo jautājumiem, un semināra apmeklētāji izteica vēlēšanos uzzināt arī par citu kultūru audzēšanu, par iespēju redzēt to praktiski saimniecībā, kā arī iepazīties ar dārzkopībā izmantojamo tehniku.
LLU Dobeles dārzkopības institūta vadošā pētniece Dalija Segliņa pastāstīja par augļu un dārzeņu pārstrādes veidiem, konservēšanas alternatīvajām metodēm. Viņa iepazīstināja ar 2017. gadā izstrādātajām vadlīnijām augļu un dārzeņu konservu ražošanā, kas tapušas, sadarbojoties Dārzkopības institūtam, PVD un BIOR. D. Segliņa darbojusies ERAF un Valsts pētījumu programmas projektos par blakusproduktu pārstrādi. Tās ir jaunas tehnoloģijas uzņēmējiem un produkti patērētājiem. Augļaugu pārstrādes blakusprodukti ir izejviela jaunu funkcionālu produktu radīšanai, piemēram, smiltsērkšķu lapu un spiedpalieku ekstrakts dzīvnieku barības piedevām, krūmcidoniju sēklu eļļa pārtikai, kosmētikai, farmācijai. Projekta ietvaros izstrādātas piedevas (mērces) gaļas produktiem, izmantojot izejvielas no dažādu augļu un ogu pārstrādes blakusproduktiem. Cita projekta ietvaros plānots izstrādāt skābpiena produktu ar probiotiskām un prebiotiskām īpašībām un paaugstinātu šķiedrvielu saturu, kā arī diētisku šķiedrvielu batoniņu, kas piemērots skolēnu uzturam.
Jaunā lauksaimniece un Ilūkstes novada Pilskalnes pagasta z/s „Laimes” īpašniece Ineta Timšāne iedvesmojoši pastāstīja par savu pieredzi arbūzu, meloņu, zirņu, cukīni audzēšanā un produkcijas realizēšanā, izpelnoties klātesošo aplausus. Stāstījumu papildināja saimniecības attēli – siltumnīcas, plēves tuneļi, iegūtā raža. Dārzkopība ir Inetas sirdsdarbs, viņa atzīst: “Man ir iekšējs prieks, cik augs ātri spēj izaugt, kad ap Jāņiem noņem plēves, augi izdzīvo, pielāgojas.” Produkcija tiek realizēta Daugavpils un Rīgas tirgos, lielveikalos, uz vietas saimniecībā. Zemnieku saimniecībā notiek degustācijas, prezentācijas. Produkcijas realizēšanai tiek izmantota arī mūsdienīga un interesanta metode – iespēja virtuāli rezervēt arbūzu www.Facebook.com “Maksā tagad, pērc ražas laikā!”
Gārsenes pilī dārzkopji pavadīja atziņām bagātu dienu. Seminārs tika īstenots VLT pasākuma „Izglītojošu un informatīvu semināru organizēšana visā Latvijā” ietvaros.
Anita Putka,
LLKC Jēkabpils konsultāciju biroja uzņēmējdarbības konsultante
Foto: Lāsma Prande un Aloizs Savickis
Komentāri
Ilze replied on Pastāvīga saite
Pirmais teikums ir meli. Ja kaut reizi ir lasīta lauksaimniecības politika, ir skaidrs, ka tās mērķis ir lauku iztukšošana, lauku dzīvesveida sagraušana, lielo un milzīgo saimniecību pārsubsidēšana... viss, kas tagad laukos notiek...
Vajag cīnīties ar vējdzirnavām un meklēt izdzīvošanas ceļus mazajiem. Vajag.
Bet nevajag melot. Nav jau padomju laiki - cietumā par "ļeņiņa" neslaviņāšanu neliek...Pagaidām... Tad kāpēc pielīst?
Pievienot komentāru