LOSP eksperts Kaspars Kļaviņš piedalījās Eiropas Komisijas organizētajā prognozēšanas darba grupā “Aitas un kazas.”
Darba grupā tika analizēta aitu un kazu skaita dinamika un saražotās produkcijas apjomi un cenas dalībvalstīs 2017. gadā, kā arī apspriestas prognozes 2018. gadam.
Piedalījās pārstāvji no BE, BG, DE, IE, EL, ES, FR, HR, HU, IT, LV, AT, PL, PT, RO, SE, SK, UK.
UK pārstāvis tradicionāli sniedza pārskatu par jēra gaļas tirgus situāciju pasaulē.
Atsevišķs uzmanība tika pievērsta Ķīnai, kā arī tuvo austrumu valstīm(MENA), kur dzīvo 500 miljoni iedzīvotāji. Ķīnā jēra gaļas patēriņš nedaudz pieaug, cena jēra un liellopu gaļai ir ~2 reizes augstāka nekā vistas un cūkas gaļai. Tomēr Ķīna var nostrādāt arī kā cenas pazeminātājs. Jaunzēlandei EU tirgus ir svarīgs, bet Ķīna ir tuvāk. Tika runāts, ka NZ kopumā nespēj vairāk eksportēt uz EU.
Bija diskusija par BREXIT, jo UK ir lielākais jēra gaļas ražotājs EU. “Smagais” vai “vieglais” variants, kas tad var ietekmēt GBP kursu, jēra gaļas cenas un arī apjomu. Tomēr tās vairāk bija runas par ekonomisko diplomātiju, kas būtu, ja būtu. Aitu audzētajiem ir svarīgi, lai politiķi ātrāk vienotos par sadarbības nosacījumiem starp EU un UK, t.i. 2018. gadā, jo gan UK gan citās EU valstīs audzēs un tirgos jēra gaļu.
Kopumā aitu audzēšana un jēra gaļas tirgus Eiropā un pasaulē ir salīdzinoši stabils ar nelielu pieaugumu.
Dalībvalstis saražo vairāk kā 800 000 t aitas gaļu.
EU aitas gaļu importē vairāk kā 210 000 t gadā, eksportē nepilnas 80 000 t gadā.
Jaunzēlande ir galvenais jēra gaļas piegādātājs Eiropai, vairāk kā 85% no importētā jēra gaļas apjoma tiek ievests no šīs valsts, nedaudz mazāk kā 10% no Austrālijas.
EU galvenās eksporta valstis, ieskaitot dzīvo jēru tirdzniecību gaļai, ir Lībija un Jordānija.
Jēra liemeņa cenas valstīs salīdzinoši stabilas, ar mazu pieaugumu, vidēji 4.50- 5.50 EUR/kg, augstākās cenas FR, zemākās RO.
Jaunzēlandes jēra liemeņa cena Eiropas tirgū 3.80 – 4.10 EUR/kg, bet jāņem vērā, ka daļa no importa ir atsevišķi liemeņa gabali.
Lielākie jēra gaļas eksportētāji pasaulē ir Austrālija un Jaunzēlande, katra vairāk kā 300 000 t, lielākie importētāji Ķīna ar Honkongu.
Aitu skaits kopumā dalībvalstīs nedaudz pieaug. Kopā EU audzē vairāk kā 91miljonu aitas, t.sk. UK 23 milj., ES 16 milj.
2017. g. prognozējams neliels aitu skaita pieaugums, un saražotās gaļas apjomam netiek prognozētas krasas svārstības.
Nav vienota pieeja jēru liemeņu klasifikācijā pēc svara un vecuma(light lamb, heavy lamb).
Bioloģiskā un konvencionālā jēru gaļas ražošana netiek atsevišķi uzskaitīta.
Latvijā jāturpina mērķtiecīgi palielināt aitu skaits, t.sk. arī jāstrādā, lai kvalitatīva vaislas materiāla importa virzienā. Saražotā produkcija jāpozicionē kā tīrā vidē, veselīgi audzēta un līdz ar to kā cilvēkam veselīga pārtika. Mums jācenšas izmantot iespējas, t.sk. “šūpošanās” ar BREXIT, jāpēta un profesionāli jāpiedāvā nišas produkts, jo lielus apjomus jēra gaļu mēs nesaražojam.
Pielikumā: aitu un kazu gaļas tirgus situācijas materiāli.
Detalizēti darba grupas materiāli pieejami pēc pieprasījuma: kaspars.klavins@gmail.com
Eksperts
Kaspars Kļaviņš
Pievienot komentāru