ES statistikas biroja Eurostat šoruden publiskotie lauksaimniecības cenu indeksu dati liecina, ka nesenais lauksaimniecības preču cenu pieaugums ES strauji palēninājies un pašlaik lauksaimniecībā patērēto preču un pakalpojumu vidējā cena (ieguldījumi, kas nav saistīti ar investīcijām) pirmos reizi kopš 2020. gada beigām ir samazinājusies.
Cenu kāpuma bremzēšanās liecina par turpmāku pasaules lauksaimniecības tirgu noregulēšanos pēc satricinājuma perioda, kam bija raksturīgs spēcīgs lauksaimniecības produkcijas un ražošanas resursu cenu pieaugums. Eurostat uzsver, ka tiek apkopotas produkcijas cenas, ko lauksaimnieki saņem pie saimniecības vārtiem.
No 2022. gada otrā ceturkšņa līdz 2023. gada otrajam ceturksnim ES vidējā lauksaimniecības produktu cena kopumā (izlaide) pieauga par 2%. Tas bija ievērojami zemāks pieauguma temps salīdzinājumā ar iepriekšējo ceturksni, kad vidējā cena pieauga par 17% (2023. gada pirmais ceturksnis salīdzinājumā ar 2022. gada pirmo ceturksni).
Straujākais cenu kāpums 2023. gada otrajā ceturksnī starp galvenajām izlaides produktu grupām bija citrusaugļiem (vidēji +89%), olīveļļai (+48%) un kartupeļiem (+38%). Šie cenu kāpumi lielā mērā atspoguļoja sausuma radīto ietekmi. No citiem produktiem vērts izcelt arī izteiktu cenu kāpumu olām (+31%) un cūkām (+28%). Turpretim graudaugu cena samazinājās (-31%), bet putnu gaļai (+4%) un pienam (-2%) palika stabilāka.
Tajā pašā laika posmā lauksaimniecībā pašlaik patērēto preču un pakalpojumu vidējā cena (ar investīcijām nesaistīti ieguldījumi) samazinājās par 5%. Šis kritums sekoja cenu pieauguma palēninājumam iepriekšējā ceturksnī, lai gan cenas pieauga par 11% (2023. gada pirmais ceturksnis salīdzinājumā ar 2022. gada pirmo ceturksni).
Ar investīcijām nesaistīto izejvielu vidū straujākie cenu krituma tempi bija mēslošanas līdzekļiem un augsnes ielabotājiem (-23%), enerģijai un smērvielām (-13%) un dzīvnieku barībai (-5%).
Pēc AG-Press informācijas ziņas sagatavoja Iveta Tomsone, LLKC Apgāda vadītāja
Pievienot komentāru