Obligātā izcelsmes valsts marķēšana nodrošina patērētājiem nozīmīgu informāciju par cūku, mājputnu, aitu un kazu gaļas izcelsmi un kompetento iestāžu kontroli, norādīts oktobra sākumā publiskotajā EK ziņojumā par obligātas izcelsmes valsts vai izcelsmes vietas norādes īstenošanu un ietekmi uz noteiktu gaļu.
Novērtējuma ziņojumā secināts, ka ir sasniegti marķēšanas noteikumu mērķi un tie ieviesti bez tirdzniecības pārtraukumiem, acīmredzama cenu pieauguma patērētājiem un nevajadzīga sloga operatoriem un administējošām iestādēm.
Novērtējumā arī norādīts, ka patērētāju zemā izpratne par etiķetēs lietotajiem terminiem un definīcijām atstāj uzlabojumu iespējas. Lai gan novērtējumā netika konstatētas sistēmiskas problēmas ar noteikumu izpildi, tajā tika atzītas atšķirības ES dalībvalstīs piemēroto kontroļu kvalitātē. Labāka kontroles prakses apmaiņa un apkopošana varētu būt noderīga, lai uzraudzītu noteikumu īstenošanu.
Obligātā izcelsmes valsts norāde cūku, aitu, kazu un mājputnu gaļai ir spēkā kopš 2015. gada 1. aprīļa kā daļa no ES tiesību aktiem par pārtikas produktu informācijas sniegšanu patērētājiem.
Sagatavoja Iveta Tomsone,
LLKC Apgāda vadītāja
Pievienot komentāru