Līdz gada beigām pieaugs gan olu, gan putnu gaļas patēriņš un cenas. Šādas prognozes izteiktas COPA–COGECA darba grupā “Olas un putnu gaļa” kurā kā eksperte Latviju pārstāvēja biedrības “Zemnieku saeima”pārstāve Aija Rozenfelde.
Darba grupā prognozēts, ka olu patēriņš līdz gada beigām pieaugs par pusotru procentu, līdzīgi augs arī vistas gaļas patēriņš, turklāt tai cenas kāps par 3,5%, kam par iemeslu ir tuvojošies Ziemassvētki.
Darba grupā Vācijas pārstāvis norādījis, ka šajā valstī ir problēmas ar eksportu no trešajām valstīm, konkrēti – ceturtā daļa fileju eksporta ienāk no trešajām valstīm. Sevišķi liels īpatsvars ir no Ukrainas, turklāt neesot skaidrs, kādas ir putnu labturības prasības šajā valstī un kā nozare tur tiek subsidēta. Ukrainā putnu gaļas ražošana esot lēta, jo ir zems nodokļu slogs. Vērtējot ražošanas izmaksas, darba grupā konstatēts, ka tās ES valstīs ir ļoti atšķirīgas. Tā, piemēram, Itālijā, pateicoties labturības prasībām, ražošanas izmaksas ir līdz pat par 30% augstākas nekā trešajās valstīs. Francijā imports no trešajām valstīm ir 7%, un tā iesaka ieviest ievedmuitas tarifu kvotu sistēmu.
Lai veicinātu ES ražotas putnu gaļas patēriņu, Eiropas Komisija tās popularizēšanai piešķīrusi 25 miljonus eiro. Popularizēšanas uzdevums ir uzsvērt putnu gaļas produkcijas īpašības – dabiskumu un diētiskumu.
Pēc COPA–COGECA ekspertu atskaitēm, Eiropas Komisijas un ziņu aģentūras LETA materiāliem sagatavoja Iveta Tomsone
Pievienot komentāru