EK decembra ziņojumā aplūkotas vairākas nākamās desmitgades perespektīvas dažādos lauksaimniecības preču tirgos, kas balstītas uz makroekonomiskajiem pieņēmumiem.
Prognozēts, ka izaugsmes temps nākamajos desmit gados samazināsies. Cenas paliks zemas Krievijas embargo un Ķīnas samazinātā importa dēļ, tomēr pieprasījums varētu palielināties, pateicoties cilvēku vēlmei dzīvot veselīgāk un mainīt savus uztura paradumus, lietojot diētiskākus ēdienus. Būtiskākās izmaiņas piena iepirkuma cenai gaidāmas ap 2020. –2025. gadu. Saražotais piena apjoms ik gadu varētu palielināties par 1,9%, kas būtu mazāk nekā pēdējā desmitgadē, kad vidējais pieaugums bija 2,1%. Neraugoties uz samazināto importa apjomu, Ķīna saglabās savu pozīciju kā pasaules lielākais piena importētājs. Tāpat ziņojumā norādīts ES ievērojamais potenciāls palielināt ražošanu un eksporta apjomus. Galvenajai ES konkurentei Jaunzēlandei būs vairāki ierobežojumi dabas resursu jomā, tomēr tā joprojām būs lielākais piena eksportētājs pasaulē.
Prognozēts, ka arvien vairāk piena tiks pārstrādāts piena pulverī, savukārt 30% piena izmantos siera ražošanā. Šī nozare palielināsies par aptuveni 1,15 milj. tonnām gadā, un 2025. gadā varētu tikt saražotas pat 11,2 milj. tonnas siera. Galvenais siera noiets būs iekšējā tirgū.
Sagatavoja Iveta Tomsone pēc DG-Agri un žurnāla “Latvijas Lopkopis” materiāliem
Pievienot komentāru