Turpinot samazināties cenām piena un gaļas nozarē, ES valstīs aizvien biežāki kļūst lauksaimnieku protesti. Piemēram, martā tādi notika Briselē, Lielbritānijas galvaspilsētā Londonā un kaimiņzemē Lietuvā.
Marta vidū Briselē, kad uz kārtējo sanāksmi bija sabraukuši ES lauksaimniecības ministri, sanāksmes vietā pulcējās arī vairāk nekā 1000 lauksaimnieku, kuri pieprasīja atbalstu nozarei, sanāksmes vietu laistīja ar pienu un šo produktu kopā ar sviestmaizēm piedāvāja garāmgājējiem.
Marta beigās Londonas ielās izgāja vairāk nekā 1000 lauksaimnieku ar aicinājumu valdībai lemt par palīdzības sniegšanu. Zemnieki norāda, ka piena un gaļas iepirkuma cenu samazināšanās turpinās Krievijas embargo un pieprasījuma mazināšanās Ķīnā dēļ, tādēļ nepieciešama valdības stratēģija lauksaimniecības glābšanai turpmākajiem 12 mēnešiem. Piena nozarē strādājošie secinājuši, ja atbalsta nebūs, – turpmākā gada laikā no tirgus aizies 20% ražojošo saimniecību.
Marta beigās protesta akcijā Viļņas ielās pulcējās arī Lietuvas lauksaimnieki, prasot atbalstu piena nozarei, kur jau ilgstoši iepirkuma cenas ir mazākas nekā ražošanas pašizmaksa. Protestos piedalījās arī lauksaimnieki no Latvijas, kuru galvenā prasība bija rast atbalstu kooperācijas stiprināšanai. Protesti Viļņā notika vienlaikus ar ES lauksaimniecības komisāra Fila Hogana vizīti, kurš tikās ar Lietuvas un Latvijas zemkopības ministriem. Latvijas zemkopības ministrs Jānis Dūklavs uzstāja uz papildu atbalstu nozarei un iespēju piena ražotājiem pārorientēties uz citiem ražošanas veidiem.
Ziņu sagatavoja Iveta Tomsone
Pievienot komentāru