Piena ražošanas apjoms ES pieaug, bet noiets īsti netiek tam līdzi, tāpēc Eiropas Komisija iesaka piena ražotājiem rēķināties ar piena cenu piegādes līgumos, kas nav augstāka par 30 centiem kilogramā.
Tirgus izvērtējums veikts EK Piena tirgus pārskata (EU Milk Market Observatory) sanāksmē, kurā kā eksperte no Latvijas piedalījās Latvijas Zemnieku federācijas pārstāve Silvija Dreijere. Sanāksmē EK pārstāvji ziņoja, ka ES gada sākumā salīdzinājumā ar pērnā gada sākumu par 3,7% pieauga piena ražošana (2017. gadā kāpums par 1,8%). To veicināja salīdzinoši augstās piena iepirkuma cenas. Saražotā piena daudzuma pieaugums nedaudz samazinājās februārī un martā aukstā laika dēļ. Eiropas Komisija prognozē, ka piena ražošanas temps šogad kopumā kļūs lēnāks, bet tomēr apjoms būs lielāks nekā 2017. gadā. Vislielākais saražotā piena daudzuma kāpums bija Vācijā un Francijā, vienīgās valstis, kurās pagājušajā gadā samazinājās saražotā piena apjoms, ir Zviedrija un Ungārija.
Šobrīd pasaules galvenie piena ražotāji ir ES un ASV. Laika apstākļu dēļ piena ražošanas temps ES varētu kristies. Piena produktu noietu veicina gan augošās ekonomikas, gan salīdzinoši augstā pārtikas eļļas cena, bet augošais piena ražošanas apjoms liek būt uzmanīgiem. Tirgus attīstību šogad noteiks pārstrādātāju izvēle, kuru produkcijas veidu ražot. Pieprasījums pēc sviesta ir lielāks nekā piedāvājums, taču pasaulē kopumā arvien vairāk tiek ražots siers, veidojot konkurenci eksporta tirgos, bet cena pagaidām tādēļ nesamazinās.
EK secina, ka piena produktu cenas nedaudz pieaug, bet patēriņš samazinās. Vienlaikus pieaug pieprasījums pēc bioloģiskā piena, tāpat arī pozitīva tirgus tendence ir kvalitatīviem piena produktiem, ko pārdod ar īpašu stāstu (piens no konkrēta reģiona, īpašas kvalitātes).
Informāciju sagatavoja Iveta Tomsone, LLKC Apgāda vadītāja
Pievienot komentāru