Aizvadīts pirmais lauksaimniecības meikatons “AgriTech 2022”

GalerijaPrint

No 18. līdz 20. martam Jelgavas pilī notika pirmais lauksaimniecības meikatons “AgriTech 2022”, ko sadarbībā ar Latvijas Lauksaimniecības universitāti rīkoja Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs Valsts Lauku tīkla pasākumu ietvaros.

Pasākums atšķīrās no citiem līdz šim zināmiem līdzīga veida pasākumiem, piemēram, hakatoniem ar to, ka tā laikā pasākuma dalībnieki varēja ne vien domāt par savas idejas ieviešanu,  sastādot biznesa plānu, bet arī jau realizēt savas ieceres par  galaproduktu. Ņemot vērā, ka pasākums noritēja pirmo reizi, arī organizatoru vidū bija neliels uztraukums par to, vai tiešām 48 stundu laikā dalībniekiem izdosies tikt pie taustāmiem savas idejas prototipiem. Par lielu gandarījumu organizatoriem un atbalstītājiem pasākuma noslēguma ceremonijas laikā visiem bija iespēja apskatīt dalībnieku komandu izveidotos, lielākoties pabeigtos galaproduktus.

Jau iepriekš rēķinājāmies ar to, ka, lai pasākums varētu notikt pēc iespējas veiksmīgāk, ir nepieciešams nodrošināt visu, kas dalībniekiem galaprodukta izstrādē varētu būt noderīgs.  Parūpējāmies, lai ikvienai komandai būtu pieejamas mentoru un ekspertu konsultācijas, kas palīdzētu virzīt uz idejas realizāciju. Nenoliedzami liels atbalsts bija arī mūsu sadarbības partneru – LLU –  pieejamais tehniskais aprīkojums, jo sevišķi Tehniskajā fakultātē, kurā ar lielu aizrautību profesors Aivars Kaķītis un Mehānikas institūta vieslektors Guntis Gailums kopā ar kolēģiem dalībnieku komandām sniedza ne vien konsultācijas, bet arī praktiski palīdzēja, ierādot, kādā veidā un  kuri darba instrumenti pielietojami. Tāpat arī liela loma bija LLU Pārtikas tehnoloģiju fakultātes profesorei Sandrai Muižniecei-Brasavai, kura neliedza savas zināšanas un palīdzību.

Startēja desmit komandas

Kopumā meikatonā “AgriTech 2022” piedalījās 10 komandas, no kurām trīs idejas bija saistītas ar interneta platformu izveidošanu, nodrošinot iespēju lauksaimniekiem vieglāk pārdot savu produkciju un savukārt patērētājiem atvieglot ceļu līdz produkta atrašanai un iegādei. Viena no komandām strādāja pie jauna saldējuma izstrādes, kura pamatā būtu kazas piena sūkalas, vēl viena mēģināja, kā paši apgalvoja, savienot nesavienojamo, izveidojot lampu dūmu detektoru ar interesantu, dekoratīvu dizainu. Kāda cita komanda rūpējās par lauksaimnieku un tehnikas drošību, izstrādājot iekārtu – dronu detektoru, kas ļautu saimniekiem uzzināt par to, ka kāds cits drons tuvumā mēģina par viņiem ievākt informāciju un novērstu apdraudējumu, vēl pirms tas radies. LLU Kokapstrādes katedrā komanda izstrādāja koka LED lampu ar sildītāja funkciju, kas var sasilt līdz pat 50 grādiem. Vēl bija tādas idejas kā zirgu kūtsmēslu granulēšana mēslojumam, kas arī tika sekmīgi realizēta, un, iespējams, jau pavisam drīz augu mēslošanā tiks izmantots tieši šis mēslojums. Veiksmīgi savu prototipu izstrādāja arī komanda, kas strādāja pie zemeņu lasīšanas, stādīšanas pašgājēja iekārtas, kurai nav nepieciešams traktors. Visbeidzot bija komanda, kuras ideja bija tieši saistībā ar zivsaimniecības jomu, komandas iecere bija izmantot vēja enerģiju zivju audzēšanas dīķu aerācijai, kas arī visai veiksmīgi izdevās.

Žūrijā – nozares profesionāļi

Lai visu dalībnieku ieceres tiktu atbilstoši izvērtētas, par žūrijas komisijas locekļiem tika aicināti profesionāļi no mūsu atbalstītāju un organizatoru vidus. Meikatona žūrijas sastāvā bija Kaspars Žūriņš, LLKC direktors; Dr. sc. ing. Ilze Beitāne, LLU Zinātnes un projektu attīstības centra vadītāja; Vairis Freimanis, Tirdzniecības nodaļas vadītājs, kurš pārstāvēja pasākuma ģenerālsponsoru SIA “Stokker Agritech”; Alīna Dolmate, Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūts, “Food HUB Latvia” vadītāja; Laura Cīrule-Vorkale, SIA “GEMOSS” tirdzniecības departamenta vadītāja, kura, tāpat kā Alīna Dolmate, bija arī viena no ekspertēm, ar kuru dalībniekiem bija iespēja konsultēties; Olita Untāla, Attīstības finanšu institūcijas ALTUM Vidzemes reģiona vadītāja; Valters Zelčs, Apvienības par ilgtspējīgu lauksaimniecību un lauku vidi vadītājs, kas,  uzsverot lauku vides un lauksaimniecības nozīmi, pārstāv pasākumu atbalstītājus. Vēl bez jau nosauktajiem  pasākuma atbalstītājiem minams Jauno zemnieku klubs, interneta lietu tehnoloģiju uzņēmums “1NCE” un uzņēmums “Signum”.

Uzvar Kurta Kleinhofa-Prūša komanda

Sīvā komandu sacensībā uzvaru ieguva Kurta Kleinhofa-Prūša komanda ar ideju par iekārtu ravēšanai, stādīšanai un ražas novākšanai. “Mūsu iekārta lietojama guļus pozīcijā, nav nepieciešams traktors tās pārvietošanai, jo tā darbojas ar akumulatoru,” skaidro Kurts, atzīstot, ka uzvara bijusi nedaudz negaidīta, bet ļoti patīkama. “Iegūtā naudas balva – 1000 eiro, kā arī Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta Simpātiju balva 800 eiro apmērā ļaus mums iegādāties līdz šim trūkstošos instrumentus šī prototipa pilnveidei,” uzsvēra uzvarētājs. Šī komanda arī bija viena no tām, kurai visi dalībnieki nepiedalījās klātienē, bet kāds arī savus spēkus komandas darbam izmantoja,  esot attālināti, tiešsaistē, tādējādi ļaujot piedalīties arī tiem dalībniekiem, kas citādi to nevarētu.

Meikatonā 2. vietu un 600 EUR balvu saņēma ideja par zirgu kūtsmēslu granulēšanu mēslošanai. “Man pašai ir zirgi un jau vairāk nekā desmit gadus. Domāju, kā jēgpilni izmantot to radītos vērtīgos mēslus,” atzīst Agnese Bērziņa, kuras komanda ar šo ideju vēlas atrisināt Pierīgas zirgu staļļu problēmu mēslu apsaimniekošanā. “Līdz šim mums nebija piekļuves zinātniekiem, kuri varētu palīdzēt atbilstošākā risinājuma meklējumos, tādēļ esam pateicīgi LLU ekspertiem un meikatonam par šādas iespējas radīšanu!” saka A. Bērziņa.

3. vietu un 400 EUR naudas balvu saņēma Elvijas Ozoliņas un Raita Rodiņa ideja par tiešsaistes platformas/noliktavas izveidi bioloģisko produktu ražotājiem. Šīs idejas realizācija dos iespēju nelieliem ražotājiem savu produkciju pārdot kopā ar citiem.

Savas speciālbalvas pasniedza arī LLU. Iespēju izmantot fakultāšu tehnisko nodrošinājumu savu ideju pilnveidei vai kādiem LLU profesionālas pilnveides kursiem 200 EUR apmērā saņēma ideja par dronu detektēšanas sistēmas izveidi, 300 EUR – ideja par kazu piena sūkalu izmantošanu saldējuma ražošanā, bet 500 EUR – ideja par koka lampu ar apsildes funkciju un dekora elementiem.

Domājams, ka  meikatons “AgriTech 2022” ir tikai ceļa sākums,  un ar to nekas nebeigsies, un nākotnē mums izdosies noorganizēt līdzīgus pasākumus, kuros varēsim vērot, kā idejas īstenojas un kļūst sataustāmas. Vēlu visiem dalībniekiem entuziasmu un mērķtiecību, lai savas idejas padarītu arī finansiāli ienesīgas!

Aiva Saulīte-Liniņa,
LLKC Valsts Lauku tīkla sekretariāta projektu vadītaja

Foto: Uģis Avots

Foto galerija: 

Pievienot komentāru