Andra Višņevska ražotne ir maza pētnieciskā stacija
Andris Višņevskis ir jauns cilvēks, kura domāšanā, lietu uztverē jūtams savādāks piesitiens. Andra ģimene neilgā laikā, bez praktiskas pieredzes, ne sev līdz šim raksturīgā vidē sasniegusi zināmu darba rezultātu un atpazīstamību – Viļānu novada Dekšāres pagastā. Viņa darbību un tās motīvus vada gēnos ieliktais pilsētnieka dzīves straujums un, nenoliedzami, ārzemju pieredze. Andris dzimis Siguldā, šobrīd dzīvo un darbojas Latgalē. Pēc būtības apdomīgs, it kā bikls, tajā pašā laikā neatlaidīgs. Saprotot, ka situācija atkarīga tikai un vienīgi no paša darbības, viņš rīkojas.
Šoruden Andris Višņevskis ar kaņepju produkciju piedalījās starptautiskajā pārtikas izstādē “Riga Food 2017”. Vienā no mājražotāju kopā sanākšanas reizēm, daloties pieredzē, viņš uzsvēra, cik svarīgi apzināties, ka pašam jāprot uzrunāt cilvēkus, jāprot parādīt, lūk, te es esmu, te piedāvājums, kas varētu cilvēkam šķist interesants. Jābūt savai stājai, jābūt preces kvalitātes garantijai.
Savā saimniecībā “Obelisk Farm” ģimene audzē un pārstrādā kaņepes nelielos apmēros. Šī ražotne darbojas kā maza pētnieciskā stacija, kuras darbības mērķis ir parādīt kaņepju nozīmīgumu tautsaimniecībā. Popularizējot produkciju, lai atjaunotu, pierādītu kaņepju pielietojamību un produktu daudzveidību. Šeit var redzēt darba procesu, nobaudīt kaņepju tēju, eļļu, sviestu, kaņepju sāli, medu, garšvielas, – praktiski visu, kas saistīts ar kaņepēm. Arī uzzināt par kaņepju pielietojuma iespējām celtniecībā. Vasarā starptautiska eksperta vadībā notika kurss par šo tēmu. Idejas par jaunu produktu radīšanu nav apsīkušas. Apmeklētājiem semināru ietvaros interesanti iepazīt, kā no kaņepju šķiedras izgatavo papīru mājas apstākļos, kā pagatavo kaņepju ziepes. Nākotnē plānots izmēģināt virvju vīšanu. Kaņepes ir nesalīdzināmi izturīgākas par sintētisko materiālu. Teritorijā izbūvētas piemērotas telpas, kurās darboties. Šeit var iziet apmācību kursus, pieteikties ekskursijai. Saimniecībai izveidota sava mājaslapa, pagaidām angļu valodā. Kā lielākajai daļai darbīgu ļaužu, dienas steidzas darbu gūzmā. Andris lielākoties veic fiziskos darbus. Dzīvesbiedres Deboras ieguldījums ir pie datora pavadītās stundas, meklējot atbildes uz jautājumiem, veicot menedžera funkcijas. Ja to nedarīs, ja nemeklēs, neskatīsies, neveidos sakarus, šādam biznesam nav nākotnes. Jāzina, jāievēro visa uzņēmuma darbības reglamentējošā likumdošana – gan prasības par marķējumu, iepakojumiem, tehnoloģisko procesu. Andris apmierināts ar PVD Ziemeļlatgales pārvaldes pārtikas inspektoru darbu, – izskaidrots, parādīts, atliek pašam tālāk darboties atbilstoši visām vadlīnijām un savai sirdsapziņai.
Latvijā daudzi jautājumi biznesa attīstībā nav atrisināti. Sadarbība, pasūtījuma izpildes ātrums, arī kvalitāte, pastāv arī citi bremzējoši faktori. Vairākums uzņēmēju skatās tikai uz apjomiem un izrāvienu. Sadarbojoties ar ārzemēm, piemēram, pasūtījums par iepakojumu tiek izpildīts iespējami ātri, neatkarīgi no preces daudzuma.
Andris Višņevskis, pats nesen būdams Valsts Lauku tīkla pasākuma “Atbalsts lauku jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšanai” dalībnieks un biznesa ideju konkursa “Laukiem būt!” laureāts, šobrīd jau dalās pieredzē ar citiem kā jaunais uzņēmējs. Viņš vēlas, lai “Obelisk Farm” idejas uztvertu jaudas ziņā daudzkārt spēcīgāki ražotāji, kas šo nozari padarītu par tautsaimniecībā nozīmīgu. Latvijas tauta ir pelnījusi atgriezties pie dabiskām, etniskām vērtībām.
Žurnāla “Biznesa Plāns” numurā Andris un Debora starp dažiem citiem uzņēmējiem nosaukti par Latgales biznesa ideju tīrradņiem. Varbūt Andrim ideja par kaņepju vērtību vēsturisko atjaunošanu, piederību, kas latviskās sētas zemapziņā radusies, staigājot Latvijas Kultūras akadēmijas gaiteņus. Tikai vēlāk, prom esot svešā zemē, tā atplaiksnījusi spēcīgāk, un Dekšāres pagasta izraudzīšanās par ģimenes dzīvesvietu un kaņepju biznesa uzsākšanu ir vairs tikai vienkārši pašsaprotams fakts.
Šogad valsts svētkos Andris Višņevskis apbalvots nominācijā “Labākais uzņēmējs” Viļānu novadā.
Vai katrā lauku sētā mazākā vai lielākā apjomā cilvēki darbojas? Liela daļa no viņiem pelnījuši uzslavu. Tomēr būtiski ir tas, vai šajās mājās ir dvēseliskums, atvērtība, vienkāršība, skatījums nākotnē, spēja dalīties zināšanās un pieredzē.
Anastasija Saleniece,
LLKC Rēzeknes nodaļas lauku attīstības konsultante
Foto: Andris Višņevskis un Arita Strode-Kļaviņa
Pievienot komentāru