Apmeklē saimniecības, kas veiksmīgi dažādo savu darbību
LLKC Talsu birojs 23. septembrī organizēja saimniecību apmeklējumus, lai skatītu, kā notiek saimniekošanas dažādošana: attīstot lauku tūrismu, veicinot vietējās produkcijas noietu, īstenojot mārketinga projektus u. c.
Brauciens iesākās ar Sabiles sidra nama apmeklēšanu. Saimniece Baiba Circene iepazīstināja ar ražotnes vēsturi un ideju par sidra ražotni Sabilē. Noskatījāmies īsfilmu par sidra darināšanas vēsturi un tradīcijām. Dalībniekiem bija iespēja apskatīt ražošanas telpas un iekārtas, kas atrodas atjaunotā senā ēkā, kur kādreiz atradusies Sabiles konservu fabrikas ēka. Dalībnieki atzinīgi novērtēja Sabiles sidra nama degustāciju zāli-veikaliņu. Patīkama atmosfēra un interjers ar senatnīgu odziņu.
Tālāk devāmies uz bioloģisko zemnieku saimniecību “Birznieki”, kas nodarbojas ar kazu audzēšanu un kazas siera gatavošanu. Te nobaudāmi un iegādājami gan svaigi, gan kūpināti kazas sieri. Dalībnieki apbrīnoja saimnieka Jāņa Tiltiņa darbaspējas, degsmi un zināšanas. Jānis ir izaudzis kopā ar kazām, jo saimniecību nodibinājusi vecmamma 1992. gadā. No divām kazām izaudzis 250 liels ganāmpulks. Saimnieks Jānis atzīst, ka patīk uzņemt viesus – tūristus, un tādēļ izveidots arī plašs klāsts ar piedāvājumu ēdieniem no kazas gaļas un sieriem.
Lai šajā rudenī stiprinātu imunitāti, devāmies uz SIA “ZPN food” ģimenes uzņēmumu no Tukuma novada, kur pārstrādā pašu audzētus ķiplokus. Saimniecības mērķis ir vairot ķiploku cienītāju skaitu un veicināt ķiploku lietošanu uzturā, piedāvājot klientiem augstvērtīgus ķiploku produktus no pašu audzētiem ķiplokiem. Pūres pagasta “Birzlejās” uzcelts neliels pārstrādes cehs, gaisā virmo ķiploku aromāts un mūs sagaida saimnieks Klāvs Krīgeris, kurš atklāti dalījās par ķiploku audzēšanu un pārstrādi. Pats Klāvs vairākkārt min, ka šī ķiploku audzēšana un pārstrāde ir viņa lolojums, hobijs, kas nu jau kļūst liels. Jāsaka, pēc šāda stāsta teju katrs mājās devās ar savām dzirnaviņām, kur iekšā “ZPN Food” izstrādātais lolojums – ķiploku granulas.
Tālāk sekoja saldāka pieturvieta Tukumā, “Ku Kul” Elizabetes maizes ceptuvē. Maizes smarža jau jūtama ārā uz ielas. Pirms laika viesojāmies Engurē, kur “Ku Kul” cepiens radies. Tad vēl Berkoldu ģimene tikai stāstīja par Tukuma ceptuves filiāles remontdarbiem un plāniem. Un nu jau mēs varējām lūkot ceptuvi darbībā, tā veiksmīgi strādā jau ap 4 mēnešiem. Skaists interjers, gardi maizes un konditorejas izstrādājumi un pāri visam iedrošinoša sajūta no īpašnieku Ivo un Sintijas Berkoldu stāstījuma.
Mācību braucienu noslēdzām ar Abavas vīna darītavas apmeklējumu, kur iespējams iegūt jaunas zināšanas par dzērienu ražošanu un cilvēkiem, kas to veido. Piedāvājumā augļu vīni, sidri, vīnogu vīni, stiprie dzērieni. Gatavošanas metodes un aromātu nianses ir patiesi daudzveidīgas. Priecē, ka sortimentā ir arī liels bezalkoholisko dzērienu klāsts. Abavas vīna darītava ir lielākā vīndarītava Latvijā, kas atradusi arī nišu, kā piesaistīt tūristus ar produktu prezentēšanu, demonstrēšanu.
LAP 2014.-2020. apakšpasākums “Saimniecību un mežu apmeklējumu nodrošināšana”, LAD līguma Nr. 10.2.1-2.36/23/P23. Apmeklējuma tēma: “Saimniekošanas dažādošana: lauku vides tūrisma saimniecību attīstība – vietējās produkcijas noieta veicināšana, mārketinga projektu veidošana, tūrisma produkta prezentāciju organizēšana”.
Katrīna Kļimovska,
LLKC Talsu biroja uzņēmējdarbības konsultante
Pievienot komentāru