“Asniņos” domā par biškopības produkcijas ražošanu ar augstāku pievienoto vērtību

GalerijaPrint

Ludzas novada piemājas saimniecības “Asniņi” īpašniece Inese Zeiļuka atzīst, ka tie laiki, kad ar medus burciņu realizāciju tirgū varēja labi nopelnīt, ir pagājuši. Latvijā ir daudz biškopju, kas ar biškopību nodarbojas hobija līmenī, realizējot medu par nesamērīgi zemu cenu. Tas ietekmē medus cenu kopumā Latvijas tirgū, pirktspēju un konkurētspēju. Lai noturētos tirgū un gūtu peļņu darbojoties biškopības nozarē, ir jāpaplašina ražotās produkcijas klāsts, papildinot to aizvien ar jauniem produktiem, jādomā, kā samazināt pašizmaksu un maksimāli izmantot visas biškopības produkcijas izejvielas produkcijas ražošanā. Arī nemitīgi pieaugošās elektrības, degvielas, izejvielu izmaksas liek radīt jaunus, vērtīgākus produktus ar lielāku pievienoto vērtību un līdz ar to arī augstāku realizācijas cenu.

Piemājas saimniecību Ineses tēvs Anatolijs dibināja jau deviņdesmitajos gados. Kopš bērnības Inese tēvam bija līdzās visos bitenieka darbos. No 2004. gada saimniecība sāka nopietni pievērsties biškopības nozarei, 2020. gadā saimniekošanu pārņēma Inese. Lai sevi pilnveidotu un attīstītu savu saimniecību, Inese nemitīgi papildina savas zināšanas dažādos kursos, semināros, meistarklasēs, gūst iedvesmu no citu pieredzes un labprāt dalās ar savām zināšanām. Inese interesējas arī par ārzemju kolēģu pieredzi, apmeklējot starptautiskus biškopju pasākumus. Inese uzskata, ka Latvijā vēl ir ļoti daudz neapgūtu produktu, kuru ražošanā izmato biškopības produkciju, tāpēc ir vērts mācīties arī no ārzemju kolēģu pieredzes. Ļoti vērtīgi piedāvājumu ir pieejami arī tepat Latvijā, kuri noteikti būtu jāizmanto, piemēram, Bulduru tehnikuma piedāvātie kursi un meistarklases mūžizglītības sadaļā.

Piemājas saimniecība “Asniņi” atrodas netālu no Kārsavas Nesteru ciemā. Saimniecības īpašumā 4 ha lauksaimniecības zemes, ko galvenokārt veido  dabīgās pļavas. Bišu saimes tiek novietotas arī nomātājā zemē. “Asniņos” patreiz ir ap 50 bišu saimes. Šoruden saimniecības lielākais projekts ir vecās skolas ēkas pārbūve par ražotni. Inese atzīst, ka aktuālākā  problēma pārbūves procesā ir atrast meistarus. Ēka ir liela, tāpēc veikt pārbūvi ir plānots vairākos etapos. Liels atbalsts un palīgs Inesei joprojām ir tētis Anatolijs. Tēva pārziņā ir daudzkorpusu koka bišu stropu izgatavošana saimniecības vajadzībām.

Saviem klientiem “Asniņi” piedāvā ne tikai tradicionālo biškopības produkciju – medu, bišu maizi, propolisu, – bet arī biškopības produktus ar pievienoto vērtību. Tiek ražots medus ar sublimētiem augiem, kur medus bagātīgais sastāvs tiek papildinātas ar Latvijas augu spēku, vērtīgajām īpašībām un jaunām garšas niansēm.  Šogad tiek piedāvāts medus ar vībotnēm un kumelītēm.

“Asniņu” piemājas dārzā aug 30 ābeles. Arī ābolu ražu Inese nelaiž postā. Kādreiz tika mēģināts realizēt tirgū ābolu sulu. Bet sulu transportēšana uz tirgu bija diezgan sarežģīts process, tika meklēts jauns veids, kā izmantot ābolus. Tagad Inese ražo ābolu etiķi. Arī ābolu etiķa ražošanā tiek izmatots medus. Lai lietderīgi izmantotu saimniecībā saražoto medu, ābolu etiķa ražošanā tiek izmatots neaizvākotais medus un medus atvākojumi.

Ābolu etiķa ražošanas process ir garš – lai pie tā tiktu, ir nepieciešams aptuveni 1 gads. Ražošanā tiek izmantoti rīvēti āboli ar visu mizu un sēkliņām, tāpēc ābolu etiķis saglabā arī visas vērtīgās vielas, kas atrodas ābolu mizā un sēkliņās. Ābolu etiķa dzēriens ar medu ir vērtīgs cilvēka organismam gan imunitātes stiprināšanai, gan vielmaiņas uzlabošanai, gan ādas veselībai. To var izmantot arī dažādu ēdienu pagatavošanā. Ābolu etiķi izmato arī ārīgi ādas un matu kopšanā. Patreiz Inese ir aizrāvusies ar oxymel, kas tulkojumā nozīmē skābs un salds,  pagatavošanu. Tas ir ābolu etiķa, medus un augu apvienojums vienā produktā. Latvijā ir maz pieejamas informācijas par šo produktu, tāpēc Inese smeļas zināšanas un idejas ārzemju literatūrā. Tuvākajā nākotnē ir plānots “Asniņu” produkcijas klāstu paplašināt ar šo vērtīgo ābolu etiķa produktu.

Šogad tiek eksperimentēts arī ar medus marmelādes ražošanu, testēšanai ir pagatavota   marmelāde ar piparmētrām un upenēm. Inese cer, ka arī marmelāde drīzumā nonāks pie “Asniņu” klientiem.

Inese ir arī Latvijas Biškopības biedrības Ludzas nodaļas vadītāja, tāpēc viņa labi pārzina arī sava novada bitenieku aktuālās problēmas. Kopumā biškopības nozarē Inese saskata attīstību un nākotni. Taču katra paša atbildībā ir tas, kādā virzienā attīstīt savu saimniecību – vai realizēt tikai medu, vai meklēt jaunus risinājumus, pilnveidot un paplašināt produkcijas klāstu. Inese redz potenciālu arī biškopības un vietējo augu izmantošanu dabīgās kosmētikas ražošanā. Katram biškopim būtu jādomā par izaugsmi un attīstību. Nevajag baidīties eksperimentēt un mēģināt, pat tad, ja sākumā kaut kas nepadodas. Izejot cauri kāda jauna produkta ražošanas tehnoloģiskajam procesam un ieviešanai ražošanā, tiek gūta vērtīga pieredze un radīti jauni biškopības produkti ar augstu pievienoto vērtību. Un tādiem produktiem noteikti ir nākotne.

 

Karīna Koroļonoka,

LLKC Ludzas biroja vadītāja

Foto no Ineses Zeiļukas arhīva

Foto galerija: 

Pievienot komentāru