Birzgales pamatskolas skolēni ir motivēti palikt laukos
Lai popularizētu lauksaimniecību un mežsaimniecību skolās, LLKC Ogres nodaļa 21. septembrī rīkoja pasākumu Ķeguma novada Birzgales pamatskolā, kurā piedalījās 9. klases skolēni. Viņi bija ļoti ieinteresēti par jaunākajām idejām uzņēmējdarbībā, dzīvojot laukos. Secinājums – bērniem patika prezentācija un viņi motivēja savu nostāju, lai paliktu laukos šādi:
1) nepieciešams mīlēt savu dzimto novadu;
2) nepieciešams, lai būtu ģimene un draugi, un atsaucīgi cilvēki visapkārt;
3) palikšanai laukos būs svarīga nozīme novada attīstībā un tā infrastruktūras sakārtošanā.
Konkursa “Laukiem būt!” 2013. gada laureāte Inga Gailīte iepazīstināja ar savu uzņēmējdarbību, kuru uzsāka, pateicoties šim konkursam. Tas bija atspēriena punkts viņas darbībā, uzsākt uzņēmējdarbību laukos ar ideju šūt dizaina rotaļlietas. Inga šuj arī dažādas ar grafiku drukātas zivis (nēģus, karpas u.c.), ir arī citas idejas un īstenotas ieceres, lai veiksmīgi turpinātu savu darbību laukos. Skolēniem šis uzskatāmais piemērs bija ļoti motivējošs.
Pasākuma otrajā dienā devāmies pieredzes braucienā uz z/s “Jāņkalni” Madonas novada Vestienas pagastā, kā arī uz Ķeipenes pagasta piparkūku ražotni – IK “Ķeipenieši”, kur piedalījāmies piparkūku tapšanas procesā.
Z/s “Jāņkalni” pirmsākumos nodarbojās ar melleņu audzēšanu 7 ha platībā, ir arī citas ogas, bet lielākoties mellenes. Saimnieks aizveda uz melleņu lauku, kur ļāva panašķoties ar rudens gardumiem. Tad devāmies uz ražotnes un noliktavas telpām, kur deva nogaršot saražoto produkciju – žāvētus ķirbjus, dzērvenes, cidonijas un citus augļus un ogas; sulas – ābolu, bumbieru, cidoniju, melleņu un dažādus sīrupus. Tējas – melleņu, smiltsērkšķu, dzērveņu. Te ražo arī ievārījumus un biezsulas. Ogas un augļi, kas netiek realizēti ražas laikā, tiek uzglabāti šim nolūkam celtā aukstuma glabātuvē un pārstrādāti atkarībā no tirgus prasībām.
Saimniecībā šobrīd tiek kopti 20 ha melleņu stādījumu, kas labi sadzīvo ar zemeņu, upeņu un rabarberu stādījumiem, cidoniju, ābeļu un smiltsērkšķu rindkopām. Saimniecībā dominē spēcīgais un simboliskais dzimtas uzvārds – Ozoliņš, paaudzēs mantotais darba tikums, mīlestība un cieņa pret zemi un darbu.
Guvuši jaukos iespaidus z/s “Jāņkalni”, devāmies uz Ogres novada Ķeipenes pagasta IK “Ķeipenieši”. Šeit mūs iepazīstināja ar piparkūku ražošanu, redzējām piparkūku apgleznošanas mākslu videofilmā. Notika arī konkursiņš par piparkūkām, un pareizās atbildes gadījumā tika iegūta piparkūka. Katram skolēnam bija iespēja apgleznot arī savu piparkūku.
Nobeigumā skolēni bija apmierināti par gūtajiem iespaidiem un lietderīgi pavadīto dienu. Pēc šo saimniecību apmeklējuma radīsies pārdomas un idejas par dzīvi laukos.
Brauciens notika Valsts Lauku tīkla aktivitātes “Informatīvais pasākums jauniešiem un skolēniem”, apakšaktivitātes “Lauksaimniecības un mežsaimniecības nozares popularizēšana vispārizglītojošās skolās”.
Dzidra Dombrovska,
Ikšķiles, Ogres un Ķeguma novada lauku attīstības konsultante
Pievienot komentāru