Čehu lauksaimnieki «Celmos» degustē sierus un izvaicā par ražotnes attīstību

GalerijaPrint

 

Latvijas Zemnieku federācijas (LZF) organizētā pieredzes apmaiņas braucienā 24.–26. martā saimniecības Bauskas novadā un citviet Latvijā apmeklēja 30 Čehijas lauku uzņēmēji. Pirmā pieturvieta viesiem bija Codes pagasta «Celmos», kur Ingas Celmas ģimene tur slaucamās piena govis un sien dabisku svaigo sieru.

Atbalsta cits citu

«Celmi» ir ģimenes saimniecība ar vairākiem darbības virzieniem, stāsta Inga Celma. Čehu delegāciju palīdzēja uzņemt viņas mazbērni Roberts un Evelīna Bērziņi. Roberts pārliecinoši iepazīstināja ar saimniecības ikdienu angliski. Līdzās siera ražotnei ir ferma 70 piena govīm un 30 gaļas liellopiem. Saimniece skaidroja, ka piena govju skaitu nepalielinās, jo virs 70 vajadzīgas dārgas CO2 izmešu pārbaudes.

«Celmos» ik dienu pārstrādā visu izslaukto pienu, uzreiz no separatora vēl siltu nogādājot sierotavas iekārtās. Ja piena pietrūkst, «Celmi» to pērk pārstrādei no kooperatīva «Pienupīte».

Roberts atklāja, ka ģimenes diena sākas piecos no rīta, kad iepriekšējā dienā sasieto sieru un citus piena produktus nogādā «Celmu» tirgotavā Rīgas Centrāltirgū. Čehu saimnieki vēlāk apmeklēja arī Centrāltirgu, atzinīgi vērtējot tā daudzveidību un rosību.

No «Celmiem» sieru piegādā ap 20 restorāniem. Viens no tiem ir I. Celmas dēlam piederošā «Rezidence» pie Rundāles pils. Savukārt Roberta un Evelīnas vecāki gādā par lopiem. «Celmu» fermā lopus baro ar zāli, nedaudz pievienojot spēkbarību.

I. Celma uzsver – ģimenes uzņēmums ir audzis un turpina strādāt, jo visi cits citu atbalsta: «Ja man ir problēmas, dēls un znots palīdz, un es palīdzu viņiem, ja ir vajadzība.»

Daudz tūristu

Codes pagasta «Celmos» piestāj daudz tūristu, nogaršojot sieru un iegādājoties to. Inga Celma skaidro, ka «Celmos» sietie sieri ir dabiski un cepot nezaudē formu, tāpēc tos iecienījuši restorāni. Sieriem ir vairākas šķirnes – kūpināts, ar zaļumiem, sēklām, amoliņu, ķimenēm, ķiplokiem, dillēm, čili un saldais. Svaigais siers ir bagāts ar proteīnu un kalciju. Īpaši liels pieprasījums pēc «Celmu» sieriem ir Jāņos.

Saimniece iecerējusi vasarā pretī ražotnei iekārtot nojumi, lai degustācijas varētu rīkot ārā. Plānots piedalīties arī Mājas kafejnīcu dienās. Viesi stāstīto uztvēra ļoti dzīvi un atsaucīgi, uzdodot daudz jautājumu par projektu atbalstu un ražošanas uzraudzību. Viena no čehu saimniecēm jau iepriekš bija apmeklējusi «Celmus», abas viesošanās bijušas ļoti patīkamas.

Saimniece neslēpa, ka Latvijā mazos lauksaimniekus ļoti stingri kontrolē gan Pārtikas un veterinārais dienests, gan Valsts ieņēmumu dienests. Viņa uzsver – mājražotājiem un mazajiem zemniekiem vajadzīgs ļoti labs grāmatvedis, kurš palīdz reģistrēt visu un virzīt uzņēmuma attīstību. «Es sīki pierakstu katru piena izslaukumu, katru pārstrādāto un pārdoto sieru,» stāsta I. Celma.

Galvenokārt ražotāji

Čehu delegācijas dalībniece Vanda Mišakova stāsta, ka grupā galvenokārt ir lauku uzņēmumu īpašnieki, ražotāji. Daži cilvēki, tai skaitā V. Mišakova, ir Eiropas fondu koordinatori, daži – nozares valsts sektora pārstāvji.

«Mūsu lauksaimnieki daudzi strādā pēc shēmas «no lauka līdz galdam», tāpēc vēlamies apmainīties ar pieredzi un iepazīt Latvijas saimnieku darbu,» skaidro V. Mišakova.

Čehu kolēģi sīki iztaujāja I. Celmu par Eiropas fondu atbalsta izmantošanu attīstībai, ar lielu interesi iepazina ražotnes iekārtas.

Čehu lauksaimnieki 24. martā apmeklēja arī dārzeņu saimniecību «Liepziedi» Iecavā, un pēdējā brauciena dienā – puķu audzētāju saimniecību «Medīgas» Iecavas pagastā. Vizītes noslēguma vakariņas viesi un rīkotāji nobaudīja Iecavas krogā «Viestarti».

Izmanto braucienā uzzināto

Brauciens notika LZF sadarbībā ar Čehijas–Morāvijas lauksaimniecības uzņēmēju asociāciju kā atbildes vizīte pēc Latvijas lauksaimnieku viesošanās Čehijā 2020. gadā. Čehijas pārstāvji apskatīja 12 dažādu nozaru un lieluma ģimenes saimniecības, sākot ar Zemgali un līdz pat Vidzemei.

LZF pārstāve Agnese Hauka atklāj – īpašs bijis SIA «Ķiploku pasaule» apmeklējums Olaines pagastā, jo te čehi varēja redzēt pirmajā braucienā gūtās idejas īstenojumu, proti, saimniece Antra Zeiliņa Čehijā daudz interesējās par alu. Tagad uzņēmēja izveidojusi ķiploku alus šķirni, un čehi to varēja novērtēt ražotnes apmeklējumā.

LZF rīkotāji pa ceļam parādīja čehiem arī Latvijas skaistās vietas – Bauskas pili, Jelgavas pili, Rīgas pili, Siguldu un jūru.

Pieredzes apmaiņas braucienus LZF un Čehijas lauksaimnieku organizācija rīko ar Eiropas Lauku fonda lauku attīstībai atbalstu. Abas uzņēmēju biedrības sadarbojas vairākus gadus, kopīgi strādājot Eiropas Lauksaimniecības darba devēju organizācijā, informē Agnese Hauka.

«Pieredzes braucieni palīdz atvērt vārtus, redzēt citas vietas un cilvēkus. Čehijā un Zviedrijas braucienā lauzām mītus, ka Latvijas saimniecības būtu atpalikušas. Pārliecinājāmies, ka mūsu lauku ražotnes ir sakārtotas un modernas, atradām jaunas ide-jas uzņēmumu attīstībai,» secina LZF pārstāve.

 

 

Antra Ērgle, no laikraksta «Bauskas Dzīve»

 Foto: Antra Ērgle un Ivars Bogdanovs

 

 

Foto galerija: 

Pievienot komentāru