Cēsu jaunieši dodas pie trim iedvesmojošiem uzņēmējiem

GalerijaPrint

LLKC Cēsu nodaļa 28. oktobrī rīkoja pieredzes apmaiņas braucienu. Tā maršruts veda uz Siguldas, Krimuldas un Sējas novadiem, kuros viesojāmies trīs saimniecībās pie iedvesmojošiem un enerģiskiem uzņēmējiem: “Absolūts ēd” zaļumu saimniekiem Ilzes un Jura Lipskiem, cidoniju un smiltsērkšķu audzētāja agronoma Riharda Iekļava un “Zilver” vīna darītavas saimnieka Jāņa Zilvera.

Ilze un Juris Lipski ir jauna ģimene, kas saimnieko nelielā 2 ha zemes platībā un veiksmīgi atraduši savu nišu – bioloģisko dārzeņu un zaļumu audzēšanu. Droši vien daudzi ir dzirdējuši par “Absolūts ēd” gardajiem dīgstiem un zaļumiem, bet saimniecībā tiek audzēti arī dārzeņi, iestādīts jauns augļu dārzs un sākts ražot dārzeņu un ogu pulverus. Tā kā diena ir vēsa un lietaina, saimnieks mūs aicina ienākt vienā no saimniecības siltumnīcām, kura ir apkurināma. Saimnieks Juris labprāt dalās pieredzē par uzņēmējdarbības pirmsākumiem, prot pajokot par pieļautajām kļūdām un iedrošina nebaidīties no neveiksmēm. Juris pēc izglītības ir ekonomists, tāpēc it visam, ko viņš dara, ir ekonomisks pamatojums, viss ir izrēķināts un pārdomāts. Viņš mudina arī jaunos uzņēmējus, ka vispirms vajag pasēdēt un parēķināt, un tikai tad darīt. Jāpiebilst, ka Lipsku ģimene saimnieko bez projektu finansējuma piesaistes un nepiesakās arī platību maksājumiem. Visu, ko paveikuši, – pašu spēkiem un pašu līdzekļiem.

Sējas novada “Jaunmellužos” saimnieko agronoms Rihards Iekļavs, kurš vairāku hektāru platībā 2012. gadā uzsācis cidoniju un smiltsērkšķu audzēšanu. Uzrakstot LEADER projektu, ieguvis finansējumu augļu un ogu pārstrādes iekārtu iegādei un telpu labiekārtošanai un aprīkošanai. Rihards, izvērtējot visus plusus un mīnusus un veicot augšanas salīdzinājuma novērtējumu, izvēlējies smiltsērkšķus un cidonijas audzēt uz austā ģeotekstila seguma.

Rihards mums izrāda iespaidīgās saldētavas, kurās uzglabājas novāktā raža un izstāsta par pārstrādes iekārtām un to funkcijām. Arī šajā saimniecībā viss veidots ļoti pamatīgi, pārdomāti un ekonomiski pamatoti.

Dienas noslēgumā dodamies uz Siguldu pie “Zilver” vīna darītavas saimnieka Jāņa Zilvera. Jānis mūs uzņem mājīgajās un ļoti gaumīgi iekārtotajās vīnotavas telpās. Bet vispirms dodamies ekskursijā uz telpu – ražotni, kur top “Zilver” vīni. Jānis iepazīstina ar iekārtām un to funkcijām. Viņš atzīst, ka priecājas par iespēju rakstīt projektus un iegūt līdzfinansējumu savas uzņēmējdarbības attīstībai.

Neiztrūkstoša vīna darītavas apmeklējuma sastāvdaļa, protams, ir vīna degustācija. Bet Jānis ražo arī bezalkoholiskos svētku dzērienus, kuri patiešām garšo lieliski. Jānis atzīst, ka viņš pēc dabas neesot uzņēmējs, viņš esot vīndaris, bet, ja vēlas ražot un veiksmīgi pārdot, tad ir jākļūst arī par uzņēmēju. Uzņēmējdarbības pamatus viņš apguvis “Nordea” biznesa skolā.

Pēc šo saimniecību apmeklējuma katram brauciena dalībniekam bija, par ko padomāt un ko pārdomāt. Mēs visi ļoti priecājamies, ka mums ir šādas saimniecības, kurās ir ko redzēt, ar kurām varam lepoties, no kurām smelties iedvesmu un kuru saimnieki ir tik ļoti atsaucīgi, sirsnīgi un labi cilvēki. Arī mēs, LLKC Cēsu biroja komanda un pieredzes brauciena dalībnieki, šiem uzņēmējiem vēlam veiksmi un izdošanos.

Pieredzes brauciens notika Valsts Lauku tīkla aktivitātes „Atbalsts lauku jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšanai” ietvaros.

Gunda Kazerovska,

LLKC Cēsu konsultāciju biroja uzņēmējdarbības konsultante

Foto: Gunda Kazerovska 

Foto galerija: 

Pievienot komentāru