Darbs sākts ar domu par pelnošu biznesu

GalerijaPrint

Konkursa „Laukiem būt!” pagājušā gada finālā dalītu pirmo, otro vietu vienā no piecām kategorijām, kā arī pirmo akciju sabiedrības „Latfood” speciālbalvu ieguva Daina Elksne no Jaunpiebalgas novada Zosēnu pagasta ar ideju „Veselīgu produktu ražotnes izveide”, gatavojot veselīgus našķus pēc svaigēšanas metodes.

Jaunā uzņēmēja atzīst, ka jauniešiem organizētās mācības devušas iespēju gūt zināšanas un pārliecību par savas ieceres īstenošanu, bet saņemtās naudas balvas praktiski palīdzējušas attīstīt uzņēmējdarbību. Piedalīties mācībās un konkursā Dainu iedrošinājusi Maija Ķīķere, kura pati iecienījusi Dainas produktus un ieteikusi viņai apmeklēt LLKC rīkotos seminārus Priekuļos. „Man bija vēlēšanās papildināt savas zināšanas par biznesa plāna izveidošanu, tāpēc labprāt devos uz mācībām. Vēlāk ar konsultantes Evijas Atvares palīdzību kopā arī tikām līdz finālam,” stāsta Daina Elksne.

Daina studējusi starptautisko mārketingu Dānijā, strādājusi Anglijā – Oksfordas universitātes reģistratūrā, bet 2012. gadā atgriezusies Latvijā,  un pirms diviem gadiem pārcēlusies no Rīgas uz laukiem. Tieši ārzemēs radusies ideja par pašreizējo nodarbi – veselīgu našķu ražošanu. Viņa atceras: „Strādājot Anglijā, sāku pievērsties savas veselības sakopšanai, sākot svaigēšanu. Paveicās, ka dzelzceļa stacijā netālu no universitātes atradās svaigu augļu un kokteiļu stends, kurā arī pārdeva veselīgus našķus svaigēdājiem. Turp devos katru dienu pusdienot. Iepazinos ar īpašniekiem – man patika tas, ko viņi dara, kā strādā ar klientiem un rada īpašu atmosfēru savā tirdzniecības vietā. Tad kopā ar šiem cilvēkiem piedalījāmies svaigēšanas kursos Londonā, bija iespēja baudīt svaigēdāju maltītes restorānā „Saf”, kur sapratu, cik tas var būt garšīgi, un iedvesmojos no apkārtesošajiem cilvēkiem.”

Ideja pašai radīt šādus produktus materializējās, nokļūstot laukos. „Te jau citādi nevar – kaut kas jādara, jāstrādā, un tā radās doma par sava biznesa izveidi. Bija arī mudinājums no citiem cilvēkiem. Pamazām sāku, un pagājušā gada septembrī reģistrējos mājražotāja statusā,” skaidro Daina.

Pirmais produkts bijis „Pikantie kraukšķi” no burkāniem un saulespuķu sēkliņām ar garšaugu piedevām, kas piemēroti kā uzkoda vai izmantojami kā maizīte kopā ar tomāta vai gurķa šķēli. Tad tapuši šokolādes un griķu musli ar žāvētām rozīnēm un dzērvenēm, pievienojot medu – var baudīt tāpat, vai arī apliet ar pienu. Tiek ražotas divu veidu enerģijas bumbas – kakao un dateļu. Populāri ir arī divu veidu burkānu čipsi – ar kaņepju proteīnu un akai ogu pulveri. Pašas iecienītākie ir kalē čipsi, kurus izgatavo no īpašas šķirnes lapu kāpostiem. Produkti tiek žāvēti saudzīgā temperatūrā, lai saglabātos to uzturvērtība, un visi tiek iepakoti ar zīmola „Meija” marķējumu.

Izejvielas tiek sagādātas, sadarbojoties ar bioloģiskajiem garšvielu veikaliņiem, daudz kas tiek izaudzēts arī pašu dārzā, pārējais pagaidām tiek pirkts veikalos, bet tuvākajā laikā paredzēts bioloģiskos produktus iegādāties kādā vairumtirdzniecības bāzē.

„Pagaidām ražošanas apjomi nav lieli, jo uzmanību šim darbam dalu ar meitiņas audzināšanu. Taču tagad viņa jau nedaudz paaugusies, un tieši pēdējo mēnešu laikā varu atvēlēt laiku sadarbības partneru un noieta tirgus meklējumiem,” ar prieku piebilst uzņēmēja. „Šobrīd produkcijas ražošana ir tikai neliels papildu ienākums mūsu ģimenei, bet ejam uz to, lai tas kļūtu par pelnošu biznesu.” Un tur neapšaubāmi palīdzējušas konkursā iegūtās naudas balvas. Pirmkārt, iegādāta lielāka partija ar iepakojumu un etiķetēm, nopirkts otrs žāvētājs un jaudīgāks virtuves kombains, kā arī izejvielas.

Lielu atbalstu sniedz ģimene un tuvākie, lai darbi raitāk ritētu uz priekšu. Par to Daina ir ļoti pateicīga un priecājas, ka mātes pienākumus var apvienot ar darbu. „Pēc meitiņas ienākšanas mūsu dzīvē daudz kas ir mainījies, arī mana uztvere par dzīvi kopumā. Viņa jau ir mani iedvesmojusi jaunām idejām darba jomā, tāpēc domāju, ka šīs abas jomas viena otru gan papildina, gan izaicina,” stāsta jaunā uzņēmēja.

„Mēs ar vīru zinājām, ka dzīvosim laukos, un nenožēlojam šo izvēli,” neliekuļojot atzīst Daina, kura tagad ar ģimeni dzīvo „Vecķīšu” mājās, kas atrodas apmēram divu kilometru attālumā no Melbāržu ciema Zosēnu pagastā. „Gribu, lai mana meitiņa Mētra uzaug veselīgā vidē, svaigā gaisā. Uz Rīgu patīk aizbraukt ciemos, izbaudīt centra burvību, bet savu dzīvi galvaspilsētā vairs nevaru iedomāties.”

Bet jauniešiem, kuri vēl domā, vai piedalīties konkursā „Laukiem būt!” vai sākt savu uzņēmējdarbību, pagājušā gada laureāte iesaka: „Ja kādam ir doma sākt savu uzņēmējdarbību, tad noteikti ir vērts piedalīties jauniešu mācībās un arī konkursā. Tā ir iespēja ne tikai ieklausīties speciālistu padomos, bet arī komunicēt ar cilvēkiem, kas kaut ko jau paveikuši šajā jomā. Konkurss ir ļoti labs atspēriena punkts, lai sāktu nelielu biznesu vai attīstītu esošo. Svarīgākais ir tas, ka šis pasākums dod iespēju redzēt, ka cilvēki apkārt rosās un kaut ko dara, un tas dod stimulu pašam ko darīt.”

LLKC Lauku attīstības nodaļa un reģionālo nodaļu lauku attīstības konsultanti jau piekto gadu rīko mācības jauniešiem – interaktīvo programmu „Tu vari vairāk!”, kuras aktīvākie dalībnieki piedalās konkursa finālā „Laukiem būt!”, aizstāvot savas idejas uzņēmējdarbības attīstībā.

Dace Millere, LLKC sabiedrisko attiecību speciāliste

FOTOPARAKSTI

1, 6 – Daina Elksne

2, 4, 7 – Našķiem izvēlēts arī glīts un ērts iepakojums

3 – Daina ar meitiņu Mētru kādā no tirdziņiem

5 – Daina ar meitiņu Mētru un vīru Helmutu Elksni

Foto: no personīgā arhīva

Foto galerija: 

Komentāri

Viss ir ļoti jauki. Prieks par darboties gribu. Malacis.
Ja nopelnīja Latfood balvu, tad gribi negribi bija jādarbojas. Gan jau citi projektiņi arī ar tādu balvu skaisti realizētos.
Bet cik draudzīgi tas ir pret dabu un pircēju-nesamērīgi dārgais un apjomīgais iepakojums pret pašu produktu?
Tā gan nav viņas vaina, bet sistēmas. Var arī savādāk.

Pievienot komentāru