Darīt no sirds – ģimenes dārzniecība “Sīpoli”
Dārzniecības “Sīpoli” stāsts aizsākās pirms četriem gadiem, kad divi enerģijas un entuziasma pilni jaunieši sāka saimniekot vecmāmiņai piederošajā īpašumā Saldus novada Zirņu pagastā. Kristapa aizraušanās ir ķiploki un gurķi, savukārt Karīnas lielā mīlestība kopš bērnu dienām ir ziedi.
Pirmajā gadā tika iestādīts salīdzinoši neliels ķiploku lauks. Skatoties ar šodienas acīm, iesākumā pieļauts daudz kļūdu, bijuši eksperimenti, meklēta informācija dažādos avotos un tad pārbaudīta praksē. Taču drīz vien saprasts, ka, ja viņi tiešām vēlas šo jomu attīstīt, tad ar tā brīža zināšanām vien nepietiks.
Tā kā Kristaps tajā laikā strādāja Norvēģijā, abi nolēma, ka zinības apgūs Karīna. Ierodoties uz Bulduru dārzkopības tehnikuma atvērto durvju dienu, īstas skaidrības par vēlamo profesiju nebija, taču vēlāk, izpētot piedāvājumu, Karīna apjauta, ka stādu audzētājs/dārzkopības tehniķis ir īstā profesija viņai.
Paralēli mācībām Bulduros Karīna sāka paplašināt darbības virzienus arī ģimenes saimniecībā. Sākumā tie bija vien daži puķu un dārzeņu jaunstādi, kuri iegādāti tepat Latvijā.
Saprotot, ka cilvēku izrādītā interese par viņu piedāvātajiem stādiem ir liela, abi jaunieši spēra nākamos soļus saimniecības attīstībā.
“Kristapam ir zelta rokas un liela mērķtiecība,” saka Karīna, atceroties, kā būvēta pirmā lielā siltumnīca. Tā paša gada rudenī iegādāti arī pirmie jaunstādi no Onava, Silja. Arī no šīs pieredzes gūtas vairākas vērtīgas atziņas un mācības gan par sortimentu, gan pasūtīšanas termiņiem.
“Šis ir otrais gads, kad darbojamies ar pilnu jaudu. Darba apjomi aug, arī sapņi un nākotnes mērķi. Noteikti vēlamies paplašināt sortimentu ar neredzētiem ziediem un augiem. Mūsu plāns ir koncentrēties arī uz agro un vēlo gurķu piedāvājumu, lai cilvēki varētu iegādāties vietējo produkciju pēc iespējas ilgāk. Paplašināsim arī zemeņu, aveņu, meloņu un arbūzu piedāvājumu. Un, protams, turpināsim audzēt arī ķiplokus, tos cilvēki jau ļoti iecienījuši. Top trešā siltumnīca, esam iegādājušies arī dārza namiņu, kurā rīkot meistarklases, mācības un uzņemt viesus. Vēlamies, lai cilvēki “Sīpolos” varētu atpūsties, iedvesmoties un gūt zināšanas, kuras izmantot savos dārzos. ”
Liels prieks skatīties, kā abiem jauniešiem mirdz acis, kad viņi stāsta par savu ģimenes saimniecību, ar kādu aizrautību viņi darbojas un kaļ nākotnes plānus. Šķiet, ka nekas nav par grūtu, abi vienmēr smaidīgi un ar prieku uzņem viesus saimniecībā.
Lūkojoties uz viņiem, tā vien šķiet, ka dienā ir vairāk par 24 stundām, jo iespēts gan apkopt dārzniecību, gan apdarīt mājas darbus, strādāt algotu darbu un vēl studēt universitātē.
No malas viss izskatās tik viegli un vienkārši, taču neviens jau neredz milzīgās darba stundas, kuras nemitīgi tiek ieguldītas, negulētās naktis, kad jākurina siltumnīcas, neparedzamos laikapstākļus, plānošanu un realizāciju.
Bet, neskatoties uz visām grūtībām, abi jaunieši atzīst, ka neko nedarītu citādi, ja būtu iespēja sākt vēlreiz. Katra kļūda, katrs eksperiments ir bijis nozīmīgs pārmaiņu solis gan saimniecības attīstībā, gan viņu pašu izaugsmē.
Un izskatās, ka viņu mīlestība pret darbu un visu dzīvo pāriet arī nākamajā paaudzē – dēls Pauls ir liels palīgs dārza darbos un mīļuprāt padalās pirmajā zemeņu ražā arī ar vecmāmiņas vistām.
“Nepadoties pie pirmajām kļūdām, mīlēt to, ko dari un nemitīgi turpināt papildināt zināšanas” – novēlējums no Karīnas un Kristapa. Uz tikšanos “Sīpolos”!
Eva Behmane,
LLKC Saldus konsultāciju biroja uzņēmējdarbības konsultante
Pievienot komentāru